OSP Białołęka znowu okradziona. "Auto zostało unieruchomione"

Złodzieje ukradli ponad 100 litrów paliwa
Złodzieje ukradli ponad 100 litrów paliwa
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Złodzieje ukradli ponad 100 litrów paliwaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Ukradli paliwo i zniszczyli akumulator. OSP Warszawa-Białołęka nie po raz pierwszy padła ofiarą złodziei.

O zdarzeniu strażacy poinformowali w niedzielę na Facebooku. "Z przykrością informujemy, że po raz kolejny zostaliśmy okradzeni. Tym razem ktoś pokusił się na paliwo. Została również uszkodzona klapa od akumulatorów" – pisali w krótkim komunikacie.

"Samochód stał cały weekend"

Zniszczenia zostały zauważone w niedzielę wieczorem. - Przez cały weekend samochód stal na miejscu, ostatni wyjazd odbył się w piątek – mówi przedstawiciel strażaków Krzysztof Budek.

Jak podaje, z wozu zniknęło ponad 100 litrów paliwa. - Ktoś próbował ukraść też akumulatory, ale nie był w stanie się do nich dostać, dlatego została zniszczona ich osłona – dodaje.

Strażacy dysponują obecnie dwoma wozami: ciężkim gaśniczym i lekkim operacyjnym. Trzeci trafił do muzeum.

Utrzymanie jednostki obowiązkiem gminy

"Może koszt paliwa nie jest duży, ale auto zostało unieruchomione, a ciężko zbierane przez nas fundusze na utrzymanie jednostki znów okazały się bezwartościowe" – kontynuują ochotnicy na Facebooku.

Strażacy nie są finansowani przez miasto, chociaż - jak przyznaje Budek w rozmowie z naszą redakcją - ustawa o ochronie przeciwpożarowej informuje, że utrzymanie jednostki jest obowiązkiem samorządowców. "Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina" – czytamy w Art. 32 pkt 2 wspomnianej ustawy.

- To, że nie jesteśmy finansowani, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Ewa Gawor argumentuje brakiem wpisu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi Budek, jednak zaznacza, że ustawa o ochronie przeciwpożarowej ani słowem nie wspomina o takim warunku.

Wątpliwości rozwiewa jednak Magdalena Łań z urzędu miasta.

- Zapis, że gminy wpierają lokalne jednostki dotyczy całego kraju, ale sytuacja wygląda nieco inaczej w Warszawie – wyjaśnia. Stolicę zabezpiecza Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej i z jej rekomendacji wybrane zostały trzy jednostki OSP jako siły wspomagające. Te znajdują się w Wesołej, Starej Miłosnej i Ursusie, bo – jak informuje urzędniczka – są najlepiej wyszkolone i spełniają standardy wyznaczone przez komendę miejską. Dostają rocznie milion złotych do podziału.

- Ani Białołęka, ani żadna inna straż (poza wspomnianymi trzema - red.) nie będzie wspomagana finansowo – kończy Łań i potwierdza, że ustawa nie zobowiązuje miasta do dofinansowywania ochotniczych straży pożarnych.

Zgłosili czy nie zgłosili?

Jak podsumowuje przedstawiciel straży, służby zgłosiły fakt kradzieży do Komendy Rejonowej na Białołęce "w poniedziałek albo wtorek". - Na pewno dwóch strażaków miało jechać na komisariat, bo zabierali dokumenty – mówi. O zdarzeniu jako pierwszy miał dowiedzieć się znajomy oficer operacyjny.

Tymczasem Paulina Onyszko z KRP VI dla Białołęki, Pragi Północ i Targówka przyznaje, że policjanci nie otrzymali zgłoszenia, a o kradzieży dowiedzieli się z… przekazów medialnych. - To my skontaktowaliśmy z jednostką i strażacy na naszą prośbę złożą zawiadomienie – oznajmia.

Policja po raz kolejny będzie działać w sprawie OSP Białołęka. Jak podaje portal remiza.pl, jednostka okradziona została po raz pierwszy w maju 2018 roku. Zabrano wtedy "dwie prądownice, węże W52 i 75, kombinezon chroniący przed ukąszeniami owadów błonkoskrzydłych i narzędzie holligan", a straty wycenione zostały na około pięć tysięcy złotych. Jak informuje Budek, sprawa do tej pory nie została wyjaśniona.

ab/r

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl