O pomyśle wprowadzenia podniesionych skrzyżowań, wysp dla pieszych i progów spowalniających na Muranowie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Według zapowiedzi Zarządu Transportu Miejskiego, Tempo-30 miałoby powstać już jesienią, ale nie wszyscy z tego powodu są zadowoleni.
Do omijania korków?
Chłodno pomysł ocenili internauci tvnwarszawa.pl, również burmistrz Śródmieścia nie był zadowolony.
- Organizacja ruchu na ulicach Muranowa nie leży w kompetencjach Zarządu Transportu Miejskiego, tylko moich. A ja nigdy nie zgodzę się na ograniczenie do 30 km/h na całym tym terenie – powiedział blisko miesiąc temu Wojciech Bartelski.
Teraz do głosu mają dojść jednak mieszkańcy, a urzędnicy rozszerzają potencjalną strefę, gdzie Tempo-30 miałoby obowiązywać. Do Muranowa dochodzi Nowe Miasto.
"Niestety część ulic Muranowa i Nowego Miasta służy kierowcom do omijania korków tworzących się na głównych ulicach tego obszaru (Jana Pawła II, Andersa, Bonifraterska). Konsekwencją tego zjawiska jest w praktyce zmiana charakteru części ulic z lokalnych na tranzytowe. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu obserwujemy wzmożony ruch, a pojazdy poruszają się po wąskich ulicach z nadmierną prędkością, gdyż kierowcy próbują nadrobić stracony wcześniej czas. Dodatkowe samochody to dodatkowy hałas, spaliny, ale także pogorszenie bezpieczeństwa mieszkańców, w szczególności pieszych i rowerzystów" – argumentują urzędnicy w zapowiedzi konsultacji społecznych.
"Słabsi" uczestnicy ruchu
Według ratusza Tempo-30 ma poprawić bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, w tym między innymi pieszych i rowerzystów.
"Wyniesione przejścia dla pieszych, progi zwalniające i uproszczone zasady na skrzyżowaniach spowodują, że bezpieczniej będą czuli się wszyscy, którzy są "słabszymi" uczestnikami ruchu, w szczególności seniorzy i dzieci. Obszar uspokojonego ruchu to miasto przyjazne, bezpieczne i nowoczesne" – twierdzą organizatorzy konsultacji.
Seria spotkań
Kiedy i jak będzie można wyrazić swoją opinię na temat spowolnienia ruchu?
W najbliższy poniedziałek (27 maja, godz. 17.30-19.30) w Stacji Muranów przy ul. Andersa 13 odbędzie się spotkanie, na którym mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się o pomyśle.
Ale nie tylko. Podyskutować o planowanych zmianach będziemy mogli również:
- 29 maja (środa) między 10.00 a 12.00 w siedzibie Rady Osiedla Muranów, Nowolipie 9/11;
- 4 czerwca (wtorek) między 17.00 a 19.00 – Teatr WARSawy (dawne Kino Wars), Rynek Nowego Miasta 5;
- 12 czerwca (środa), między 17.00 a 19.00– siedziba Rady Osiedla Muranów, Nowolipie 9/11.
Spotkanie podsumowujące konsultacje odbędzie się z kolei 18 czerwca (wtorek), w godz. 18-20 w Stacji Muranów.
Więcej informacji o konsultacjach będzie można uzyskać także w dniach 23 maja-14 czerwca, pisząc na adres: konsultacje@um.warszawa.pl oraz pod numerem telefonu 22 569 81 46.
ran/mz
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl