Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Ogień na Kopcu Powstania. Przypomni o walce

Najnowsze

TVN24Ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego

Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego tradycyjnie kończą obchody 1 sierpnia. Rozpalony w tym miejscu ogień będzie przypominał o walce w stolicy przez 63 dni.

Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy i harcerzy. Jej dowódcą był powstaniec z pułku AK "Baszta" Jerzy Grzelak.

Na kopcu przy ul. Bartyckiej i w jego okolicach zgromadzili się przedstawiciele parlamentu, kancelarii prezydenta, władz samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy Warszawy.

"To grób wielu"

- Jest przyczyna i skutek. Skutkiem jest ten kopiec, a przyczyną Powstanie Warszawskie. Ten kopiec przed kilkudziesięciu laty stanowił górę gruzów z całego miasta. Stanowi grób wielu, nie tylko Powstańców, ale także mieszkańców Warszawy, którzy zginęli gdzieś pod gruzami w czasie bombardowań - powiedział Eugeniusz Tyrajski ze Związku Powstańców Warszawskich.

- Trudno o piękniejszy, bardziej wyrazisty znak łączności między dawnymi a nowymi laty - mówił, nawiązując do sztafety, która przyniosła ogień, wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski.

- Dziś spoglądamy z kopca na Warszawę wolną, nowoczesną, silną swoją tragiczną przeszłością. Chwała bohaterom powstania - zakończył Dąbrowski.

Część zebranych zaczęła wtedy skandować: "Cześć i chwała bohaterom". Okrzyk ten rozległ się też po oficjalnym zakończeniu uroczystości.

Z gruzów stolicy

Kopiec Powstania Warszawskiego został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w 2004 r. Na kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą 1944. Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - przynosi z Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego sztafeta. W jej skład wchodzą m.in. kombatanci, żołnierze i harcerze.

Będzie płonął przez 63 dni, do 3 października - daty upadku powstania. Jedna z tablic na monumencie upamiętnia żołnierzy AK, Powstańców Warszawskich i mieszkańców stolicy, pomordowanych i poległych w latach 1939-1944, zaś druga twórcę pomnika, żołnierza AK, ppłk Eugeniusza Ajewskiego ps. Kotwa.

PAP, lata/mz