W przejściu podziemnym przy stacji kolejowej Włochy odkryto dawny rozkład jazdy. Zdaniem ekspertów może pochodzić sprzed kilkudziesięciu lat. Lokalni aktywiści chcą, by został zachowany, a kolejarze zapewniają, że szukają metody na zabezpieczenie i wyeksponowanie znaleziska.
"Remont przejścia podziemnego pod stacją ukazał stare napisy na ścianie!" – poinformowali na popularnym portalu społecznościowym członkowie stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy.
Część ściany skuta
Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl. - Faktycznie w przejściu podziemnym na perony stacji Włochy rozciągnięta została niebieska folia osłaniające prace remontowe, a za nią widnieje stary rozkład jazdy pociągów - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.
I dodaje, że najprawdopodobniej napisy zostały ujawnione po zdjęciu ceramicznych kafli. – Na rozkładzie można zobaczyć miejscowości, do których odbywały się kursy i godziny. Część ściany, na której jest rozkład została jednak od dołu skuta – zaznacza reporter.
Sprzed 70 lat?
Z jakiego okresu może pochodzić ten rozkład? O to zapytaliśmy eksperta zajmującego się warszawską komunikacją miejską. Pewne wnioski można wysnuć, przyglądając się danym na tablicy
- Można zauważyć, że w górnej części rozkładu są kierunki obsadzone często w ciągu całego dnia, co może oznaczać ruch lokalny. Niżej - rzadko, co może wskazywać na pociągi dalekobieżne (np. do Katowic i Częstochowy tylko jeden pociąg nocny...) – zaznacza Daniel Nalazek, jeden z redaktorów strony www.trasbus.com. - Wygląda na to, że najdalej wysuniętą stacją obsługiwaną "często" jest Żyrardów (Skierniewice już tylko rano i późnym wieczorem). Elektryfikacja - a zatem i pociągi podmiejskie - dotarły do Żyrardowa 6 września 1937 roku. To może być związane z "gęstością" ruchu – dodaje.
I dzieli się dalej swoimi przypuszczeniami: - Przyjmowałbym, że rozkład nie mógł powstać wcześniej niż zimą z przełomu lat 1937/38 i nie później niż w latach 1953/54. Do Skierniewic elektryfikacja dotarła w lipcu roku 1953, więc teoretycznie i rozkład powinien być już do tej stacji zagęszczony.
"Odkrycie bardzo ciekawe"
Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy zapowiedziało, że wystąpi do Polskich Kolei Państwowych z wnioskiem o zachowanie tego rozkładu.
My zapytaliśmy o sprawę PKP Polskie Linie Kolejowe. - Odkrycie jest bardzo ciekawe. Wraz z wykonawcą modernizacji trasy Warszawa - Skierniewice szukamy teraz najlepszej metody zabezpieczenia i wyeksponowania znaleziska - mówi tvnwarszawa.pl Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.
ran