Obwodnica Marek zaczęła pachnieć masą bitumiczną. Zdjęcia lotnicze

Powstaje obwodnica Marek - fragment S8
Powstaje obwodnica Marek - fragment S8
Artur Węgrzynowicz, Marcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl
Powstaje obwodnica Marek - fragment S8Artur Węgrzynowicz, Marcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl

Na kilku fragmentach obwodnicy Marek drogowcy już położyli podbudowę bitumiczną. Trwa budowa nasypów, mostów, wiaduktów, przejść dla zwierząt, przepustów. Pokazujemy, jak "okiem" drona wygląda stan robót przy kluczowej inwestycji dla miasta zmagającego się dziś z potokiem nawet 70 tys. pojazdów na dobę.

Na te kilkanaście kilometrów drogi czekają zarówno mieszkańcy, jak i kierowcy. Marki są zakorkowane niemal o każdej porze dnia. Stoją w nich zmierzający z Radzymina czy Wyszkowa do pracy w stolicy. Utykają także kierowcy, próbujący się wydostać z Warszawy w stronę Białegostoku.

Wiosną na tvnwarszawa.pl pokazywaliśmy film nagrany kamerą drona z pierwszych przygotowań drogowców.

Dlatego mieszkańcy i samorządowcy bacznie obserwują ruchy inwestora – Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz poczynania samych wykonawców. Termin oddania odcinka Marki-Kobyłka to 28 lipca 2017 roku (koszt 331,5 mln zł), natomiast zakończenie robót między Kobyłką a Radzyminem ma nastąpić cztery miesiące później (w tym cztery miesiące przeznaczono na remont DK8 -ul. Piłsudskiego w Markach). Koszt budowy tego odcinka to 405,9 mln zł. W sumie 15,4 km ekspresowej drogi S8.

Sytuacja jest pod kontrolą

- Na chwilę obecną te terminy nie są zagrożone. Decyzje ZRID umożliwiające rozpoczęcie robót uzyskaliśmy w styczniu i lutym bieżącego roku. Dlatego należy uznać, że tempo prac jest dobre – informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa GDDKiA.

Jak dodaje, te najbardziej widoczne są zaraz za węzłem w Markach przy centrum handlowym. Tam ułożono podbudowę mineralno-bitumiczną do ul. Szpitalnej i Ząbkowskiej, a także na wysokości ul. Mareckiej i rzeki Długa w Zielonce. Masa bitumiczna pojawiła się także na nowych odcinkach miejskich ul. Ceglanej i Mazurskiej w Zielonce oraz na 1,5-kilometrowym odcinku między Kobyłką a Radzyminem. - Trwa budowa nasypów, obiektów (mostów, wiaduktów, przejść dla zwierząt, przepustów), kanalizacji. Przebudowywane są również urządzenia podziemne, usuwane kolizje z infrastrukturą – wylicza Tarnowska.

Dodaje, że do zimy wykonawcy mają zakończyć budowę nasypów, zbiorników retencyjnych oraz ścieżek pieszo-rowerowych. Jedna już jest, przy nowym śladzie ul. Ceglanej. Wstrzymanie robót wiosną bieżącego roku spowodowane były pracami archeologicznymi. Te na całym odcinku zostały zakończone.

Władze Marek nie ukrywają, że pilnują harmonogramu powstawania obwodnicy i potwierdzają, że dzisiaj sytuacja wydaje się być pod kontrolą inwestora.

Jak pociąg złożony z tirów

- To inwestycja krytyczna dla mieszkańców Marek – mówi Szczepan Ostasz, wiceburmistrz Marek. - Teraz przez miasto przejeżdża w ciągu doby prawie 70 tys. pojazdów, w tym sznury ciężarówek. Prawy pas ul. Piłsudskiego wygląda jak stojący na bocznicy pociąg, składający się z tirów. Po oddaniu inwestycji natężenie ruchu może spaść do 16 tys. pojazdów na dobę. Wówczas aleja Piłsudskiego stanie ulicą miejską, a nie jak dziś, arterią tranzytową - dodaje.

Na razie jedyną sprawą sporną są ekrany akustyczne. Mieszkańcy za pośrednictwem samorządowców chcą, aby było ich więcej.

- Brakuje ich przy ul. Szpitalnej, gdzie stoi nieosłonięty blok oraz w okolicy węzła Drewnica. Tam są duże tereny zabudowy mieszkaniowej. Jako samorząd wyrażamy gotowość partycypowania w kosztach ich budowy. Optymalnie byłoby, aby te brakujące powstały w czasie budowy trasy - tłumaczy Ostasz.

GDDKiA jednak nie śpieszy się z „ekranowaniem” obwodnicy. Dopiero rok po zakończeniu inwestycji będzie przeprowadzona analiza poziomu hałasu. - W miejscach, gdzie będą jeszcze przekroczenia, zostaną podjęte działania naprawcze (podwyższenie ekranów, dostawienie nowych, itd.) - dodaje Tarnowska.

skw/mś

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl