"Obawiam się, że rozebrana Rotunda będzie długo straszyć"

Prof. Jakub Lewicki
Prof. Jakub Lewicki
Źródło: MWKZ
Dopiero co został wojewódzkim konserwatorem zabytków, a już musi decydować o losach jednego z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy. Zapytaliśmy prof. Jakuba Lewickiego, co należy ocalić z dawnej Rotundy i czy grozi nam, że jej szkielet będzie latami straszył w centrum.

Decyzją stołecznego konserwatora zabytków rozbiórka budynku banku przy rondzie Dmowskiego została wstrzymana. A Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator zabytków miała podjąć decyzję, czy rozpocząć procedurę wpisu Rotundy do rejestru zabytków. Ale tego nie zrobiła, bo podała się do dymisji.

Ważna decyzja spada na jej następcę, czyli właśnie profesora Jakuba Lewickiego. W rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznaje, że ma zaledwie kilka dni na przemyślenie sprawy, ale obawia się też, że rozebrany budynek może jeszcze długo straszyć w centrum miasta.

Andrzej Rejnson: Rotunda powinna zostać odbudowana z zachowanymi niektórymi elementami?

Prof. Jakub Lewicki: Bacznie przyglądam się pracy stołecznego konserwatora i czekam na porozumienie pomiędzy właścicielem obiektu a konserwatorem. Liczę, że w wyniku porozumienia uda się zachować wszystkie uznane za cenne elementy budynku.

Jeśli fragmenty konstrukcji są oryginalne, to mają jakąś wartość, którą warto w ogóle chronić?

Nie znam jeszcze ekspertyz technicznych budynku i jakiekolwiek dywagacje na temat przyszłych losów poszczególnych detali są przedwczesne.

Stołeczny konserwator dobrze zrobił wstrzymując prace?

Bacznie przyglądam się pracy stołecznego konserwatora. Bardzo będę się cieszył z dobrych działań. A w wypadku kontrowersyjnych, czy złych będę rozpoczynał własne kontrole działań stołecznego konserwatora zabytków.

Nie obawia się pan, że zostaniemy z rozebraną Rotundą, która będzie straszyła przez długi czas w centrum?

Bardzo się tego obawiam. Jest to efektem błędu poprzedniego stołecznego konserwatora - Piotra Brabandera, który nie rozpoznał z należytą starannością stanu budynku i naraził użytkownika na nieprzewidziane trudności i problemy. Poprzez błędnie wydane decyzje i nierozpoznanie stanu faktycznego budynku.

CZYTAJ TAKŻE ROZMOWĘ Z MICHAŁEM KRASUCKIM

Rozbiórka Rotundy wstrzymana

Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wyburzanie Rotundy
Wyburzanie Rotundy
Teraz oglądasz
"Gry medialne" wokół Rotundy
"Gry medialne" wokół Rotundy
Teraz oglądasz
Michał Krasucki o losie Rotundy
Michał Krasucki o losie Rotundy
Teraz oglądasz
Ruszyła rozbiórka Rotundy
Ruszyła rozbiórka Rotundy
Teraz oglądasz

Rozbiórka Rotundy wstrzymana

ran/b

Czytaj także: