O krwi, która łączy i dzieli. Nowa wystawa w Muzeum POLIN

Krew
Krew
Muzeum Historii Żydów Polskich
KrewMuzeum Historii Żydów Polskich

Krew jako symbol tego, co łączy i dzieli - wystawę z takim motywem przewodnim można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pierwotna wystawa ekspozycji powstała w Muzeum Żydowskim w Londynie. Warszawska odsłona poszerza ją o nowe wątki. Wystawę można oglądać do stycznia.

Ekspozycja "Krew. Łączy i dzieli" jest opowieścią o krwi, odnoszącą się do tradycji i współczesności relacji żydowsko-chrześcijańskich w wymiarze religijnym, historycznym i społecznym. Ukazuje obyczaje i rytuały religijne związane z krwią oraz wyjaśnia przyczyny powstawania uprzedzeń i stereotypów. Jest to też opowieść o krwi, która jest przedmiotem badań współczesnej nauki i jej osiągnięć w dziedzinie medycyny i genetyki.

Wystawa obala stereotypy

Pierwotna koncepcja wystawy, której kuratorką była Joanne Rosenthal, powstała w Muzeum Żydowskim w Londynie. Warszawska odsłona została przez jej autorkę Małgorzatę Stolarska-Fronię w znacznym stopniu rozwinięta i poszerzona o nowe wątki i obiekty.

Celem wystawy, jak przekonują pracownicy Muzeum POLIN, jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.

"Poprzez tę wystawę prowokujemy do stawiania sobie pytań o to, czy kryterium krwi także określa pochodzenie? Czy więzy krwi są ważniejsze niż przynależność narodowa i kulturowa? Jaką rolę odgrywa krew w tym, jak określamy samych siebie i jak określają nas inni?” - informują. I dodają: "Krew krąży w każdym z nas. To nie tylko płyn fizjologiczny, ale też uniwersalny symbol naszej tożsamości, poczucia przynależności".

Wystawa stała i milionowi goście

"Krew. Łączy i dzieli" to wystawa czasowa. Można ją oglądać do 29 stycznia 2018 roku. Przy okazji można też zwiedzić wystawę stałą muzeum, pod tytułem "1000 lat historii Żydów polskich". Tę zobaczyło już ponad milion zwiedzających ze 113 krajów świata. Spośród nich około 45 procent stanowią uczniowie i młodzież.

Milionowy bilet do placówki zakupili na początku października Barbara i Stanisław ze Szczecina. Dla działającego od trzech lat muzeum był to duży sukces. W obecności między innymi dyrektora Muzeum POLIN profesora Dariusza Stoli, zwiedzający zostali obdarowani licznymi niespodziankami: biletem dla dwóch osób na przelot do Tel Awiwu z wybranego lotniska w Polsce, kartą Klubu Przyjaciół Muzeum ważną dla dwóch osób i uprawniającą do nieograniczonego wstępu na wystawę stałą, wystawy czasowe i zapewniającą liczne zniżki, a także katalog wystawy stałej.

Milionowi goście Muzeum PolinMagda Starowieyska, Muzeum POLIN (mat.prasowe)

- Nasze muzeum, otwarte niespełna trzy lata temu, stało się jedną z najważniejszych atrakcji stolicy, przyciągając co roku setki tysięcy zwiedzających z Polski i zagranicy. Doceniają je także eksperci: w 2016 roku, jako pierwsi w historii, zdobyliśmy niemal jednocześnie dwie najważniejsze europejskie nagrody muzealne - powiedział dyrektor muzeum.

Jedna ze wspomnianych nagród to tytuł European Museum of the Year Award. Było to pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej placówki w blisko czterdziestoletniej historii konkursu.

Druga zaś to Nagroda Europa Nostra. Polin otrzymał ją za realizację programu edukacyjnego "Żydowskie dziedzictwo kulturowe". Tytuł został przyznany placówce w kwietniu, ale dopiero pod koniec września odbyła się lokalna ceremonia wręczenia nagrody. - Członkowie jury byli pod wielkim wrażeniem, zarówno rozmachu pod względem ilości, jakości, różnorodności, a także zasięgu wszystkich wydarzeń zorganizowanych w muzeum: wystaw, warsztatów, dyskusji, spotkań - powiedziała podczas uroczystości jedna z członków jury Goranka Horjan.

Czytaj także: Muzeum Historii Żydów Polskich podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie odwiedziła jego córka Ivanka

Córka prezydenta USA Ivanka przed pomnikiem Bohaterów Getta
Córka prezydenta USA Ivanka przed pomnikiem Bohaterów GettaTVN24

kw/PAP/pm

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl