Nowy żłobek na Bielanach przyjmie 180 maluchów

Najnowsze

Nowy żłobek na BielanachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Na Bielanach otwarty został nowy żłobek. Będzie z niego korzystało 180 dzieci. Jego budowa kosztowała miasto dziewięć milionów złotych.

Placówka zlokalizowana jest przy ulicy Tołstoja na Wawrzyszewie. Pierwszych podopiecznych przyjęła wraz z rozpoczęciem grudnia. Już na starcie utworzonych zostało pięć grup. W sumie żłobek przyjął już 150 maluchów. A w styczniu powstać ma kolejna grupa dla następnych 30 dzieci.

Jak wyjaśniają urzędnicy, trwają dni adaptacyjne. Oznacza to, że dzieci poznają nowe miejsce i opiekunki pod okiem swoich bliskich. Nad całym procesem czuwa psycholog.

Każda z grup ma do dyspozycji przestronną salę. Dodatkowo w budynku jest też duże pomieszczenie do wspólnych zabaw z tzw. magicznym dywanem i zabawkami wspierającymi rozwój psychoruchowy i poznawczy dzieci. Na zewnątrz jest plac zabaw. Maluchy mogą też bawić się w pokoju z krzywymi lustrami.

Kolejne żłobki w przyszłym roku

W środę żłobek odwiedził prezydent Rafał Trzaskowski. Przy okazji wizyty w nowej placówce przypominał, że ich budowa była priorytetem w jego programie wyborczym.

- Od września przyszłego roku zagwarantujemy bezpłatną opiekę w miejskich żłobkach. Przygotuję projekty uchwał, wdrażające nowe zasady - jeżeli dzieci nie znajdą miejsca w publicznym żłobku, miasto będzie mogło dopłacić do opieki w żłobkach prywatnych, bez ograniczeń wynikających z zarobków rodziców - mówił Trzaskowski podczas spotkania z rodzicami. - Równolegle przyspieszę program rozbudowy miejskich żłobków. W 2019 roku rozpoczniemy proces planowania budowy kolejnych nowych placówek - dodał.

Z danych przesłanych nam przez ratusz wynika, że miasto zapewnia obecnie opiekę ponad 7800 dzieciom w miejskich i niepublicznych żłobkach, a także u dziennych opiekunów. Jak dotąd z budżetu miasta sfinansowane zostały 352 miejsca w placówkach prywatnych. W planie finansowym miasta na lata 2018-2022 na ten cel przeznaczono 22 miliony złotych.

W przyszłym roku do użytku powinny zostać oddane nowe żłobki w Wesołej, Wilanowie, Ursusie i na Woli.

kk/b