Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie działa już w nowej odsłonie. Ratusz zaprasza na dni otwarte.
Ośrodek istnieje już wiele lat. W ostatnich dwóch przechodził jednak gruntowną przebudowę i działał w innych lokalizacjach. Teraz po przerwie miasto znów zaprasza do "Nowolipia".
Różne pokolenia – jedno miejsce
- Zapraszamy warszawiaków w każdym wieku – seniorów, młodzież i dzieci oraz organizacje pozarządowe, którym dedykowaliśmy przestrzeń do pracy i spotkań – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
W ośrodku działa kawiarnia, sala komputerowa, fryzjer, stołówka, z której codziennie korzysta 120 osób. Powstała również przestrzeń przeznaczona do pracy dla organizacji pozarządowych - czyli 12 stanowisk oraz trzy miejsca na robocze spotkania. "Nowolipie" jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wybudowano podjazdy, windy, toalety.
"Tu można wymieniać się doświadczeniami, uczyć się, rozmawiać na temat tego, jak zmieniać Warszawę, by była jeszcze bardziej przyjazna starzeniu się"- zachęcają w komunikacie urzędnicy.
Dni otwarte
W ośrodku - w piątek i sobotę, 23-24 marca odbędą się dni otwarte. Seniorzy otrzymają porady z zakresu obsługi komputera, telefonu komórkowego, internetu, porady prawne. Miasto przygotowało również warsztaty samoobrony.
O godzinie 14.00 odbędzie się prezentacja ofert organizacji pozarządowych działających na rzecz wsparcia i wolontariatu międzypokoleniowego. Dzień zakończy debata o designie dla seniorów.
"Wraz z zaproszonymi ekspertami porozmawiamy o tym, jak projektować przestrzenie, usługi i przedmioty codziennego użytku, aby były funkcjonalne dla osób starszych" - zachęca ratusz.
Z kolei na sobotę miasto zaplanowało rodzinne spotkania międzypokoleniowe; zajęcia decoupage, świąteczne przygotowywanie pisanek w akompaniamencie szlagierów, czytanie międzypokoleniowe i wykład podróżniczy o Etiopii.
Dni otwarte zwieńczy koncert międzypokoleniowy Warszawskiej Orkiestry Kameralnej "Odeon".
Jak podaje ratusz, w stolicy mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia – to ponad 25 procent ogółu mieszkańców.
Czytaj też o Muzeum Getta Warszawskiego:
Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum Getta Warszawskiego
kz
Źródło zdjęcia głównego: UM