Nocna komisja otworzyła Obozową

[object Object]
Otwarta ulica ObozowaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

W nocy z wtorku na środę Obozowa została otwarta dla ruchu. To efekt posiedzenia komisji, która zebrała się późnym wieczorem i zdecydowała o udrożnieniu przejazdu. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o licznych zmianach w komunikacji miejskiej.

O otwarciu Obozowej chwilę przed godziną 23.00 powiadomił nas Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK. Informację potwierdziła nasza dziennikarka. - Ulica faktycznie jest już przejezdna. Kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Drogowcy zajmują się zmianą oznakowania - relacjonowała około godziny 23.00 Karolina Wiśniewska z tvnwarszawa.pl.

Zmiany w komunikacji

W związku z udrożnieniem przejazdu Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził liczne zmiany w kursowaniu autobusów.

Linia 103 została skierowana na zmienioną trasę: Metro Młociny - ... - Tatarska - Ostroroga - Wawrzyszewska - Obozowa - zawrotka na wysokości ul. Wawrzyszewskiej - Obozowa - Płocka - Wolska - ... - Dw. Zachodni (Tunelowa). Podobnie jak linia Z-3, która od środy jeździ trasą: Nowe Bemowo - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - Al. Solidarności - Metro Ratusz Arsenał. Zlikwidowane zostały dwie linie: dzienna Z-4 i nocna ZN5. Natomiast inne nocne autobusy (N45 i N95) wróciły na trasy podstawowe w rejonie Młynowa i Koła.

Urzędnicy przypominają, że choć wiadukt jest zdemontowany, to cały czas trwa remont torowiska tramwajowego. Z tego względu zamknięty jest lewoskręt z Obozowej z Płocką.

Nocna komisja

O możliwym otwarciu Obozowej dowiedzieliśmy się we wtorek po południu, od urzędników stołecznego ratusza. Wysłali komunikat następującej treści:

"W nocy z 18 na 19 lipca wykonawca [PKP PLK - red.] planuje otworzyć Obozową dla ruchu drogowego. Ulica jest nieprzejezdna z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego".

Jeszcze wieczorem Karol Jakubowski zastrzegał jednak, że otwarcie nie jest stuprocentowo przesądzone.

- Jest taka idea [by otworzyć w nocy Obozową - red.]. Dzisiaj zbierze się komisja, która zadecyduje, czy można wznowić ruch w momencie, kiedy jeszcze nie została wydana decyzja konserwatora zabytków co do bunkra. Na tę chwilę czekamy - zapowiadał w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Bunkier, o którym mówił Jakubowski, to dawny schron niemiecki typu Ringstand 58c "Tobruk". Jego pozostałości sąsiadują z inwestycją kolejarzy i mogą popsuć im plany przebudowy linii kolejowej. Fundacja Thesaurus zajmująca się ochroną zabytków zabiega bowiem o wpisanie tego obiektu do rejestru. Złożyła w tej sprawie wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków Jakuba Lewickiego. Jego stołeczny odpowiednik Michał Krasucki wstrzymał też prace w rejonie bunkra. W ubiegłym tygodniu odbyły się jego oględziny. Obecnie i kolejarze, i fundacja czekają na decyzję Lewickiego o wpisaniu (bądź nie) bunkra do rejestru.

Sporny termin otwarcia

Termin otwarcia Obozowej był do tej pory przedmiotem sporu między kolejarzami a ratuszem. Ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego 25 czerwca. Początkowo urząd miasta informował, że będzie nieprzejezdna tylko do 10 lipca. Jednak dzień przed planowanym otwarciem pojawił się nowy komunikat - o przedłużeniu zamknięcia do 24 lipca.

Kolejarze tej daty jednak jasno nie precyzowali. Informowali jedynie, że do 24 lipca będą prowadzone prace związane z przesuwaniem przyczółku wiaduktu. Zastrzegali też, że o zmianach w komunikacji będą informować na bieżąco.

Jednocześnie PKP PLK w komunikacie prasowym sprzed kilku dni przypomniało, że w negocjacjach z miastem w 2015 roku ustalono, że Obozowa może być nieprzejezdna nawet przez cztery miesiące.

List wiceprezydent Kaznowskiej

Władze miasta nie są zadowolone z takiego obrotu spraw. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wysłała list do prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela. Ostrzegała, że miasto nie godzi się na przedłużenie tymczasowej organizacji ruchu, gdyby prace miały wykroczyć poza okres wakacyjny.

Do pisma zastępczyni Hanny Gronkiewicz-Waltz dotarł portal transport-publiczny.pl. Kaznowska podkreśliła w nim, że miasto do tej pory nie otrzymało szczegółowego harmonogramu robót na linii kolejowej nr 20. "Przypomnę, że w lipcu winniście państwo rozpocząć główne prace skutkujące zamknięciem ul. Obozowej, aby zakończyć je w okresie wakacyjnym. Dlatego ponawiam prośbę o pilnie uzupełnienie dokumentów" - pisała Renata Kaznowska.

"W przypadki niewykonana prac powodujących wyłączenie z ruchu ul. Obozowej w okresie wakacyjnym zmuszeni będziemy odmówić państwu przedłużenia tymczasowej organizacji ruchu. Ponowne zamknięcie ul. Obozowej będzie możliwe w wakacje 2018 roku" - ostrzegała Kaznowska.

Prezes PKP PLK odpowiedział na pismo wiceprezydent. Wskazał w nim, że w 2015 roku miasto zgodziło się na tak długi okres utrudnień.

Transport-publiczny.pl zwraca też uwagę, że inwestycję utrudnia osuwanie się skarpy i gruntu pod bunkrem, co uniemożliwia dalsze bezpieczne prowadzenie prac. W piątkowym komunikacie prasowym PKP PLK zapewniało jednak, że prace nie są wstrzymane. "Ustalane jest optymalne rozwiązanie związane z zagospodarowaniem bunkra z II wojny światowej. Wykonawca oczekuje na dodatkową decyzję konserwatora zabytków" - informowali kolejarze.

Obozowa to jedna z kluczowych arterii na Woli. Jej zamknięcie - przy nieprzejezdnej z powodu budowy metra Górczewskiej i Płockiej - paraliżuje ruch w dzielnicy i sprawia, że mieszkańcy stoją w gigantycznych korkach.

Zobacz archiwalne nagrania z prac na Obozowej:

[object Object]
Obozowa jest zamkniętaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/md/b

Pozostałe wiadomości