Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Niech nikt nie fika! Nie oddamy Kazika"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plProtest przeciwko likwidacji szkoły

Rodzice i uczniowie protestowali we wtorek przeciwko likwidacji XLIII Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego na Mokotowie. - Kierujemy się dobrem uczniów, a nie podziałami partyjnymi - powiedziała na początku spotkania dyrektor szkoły.

Protest przeciwko likwidacji rozpoczął się we wtorek punktualnie o godz. 17.

- Na miejscu jest około 200 osób. Są rodzice, licealiści, absolwenci, władze szkoły, radni oaz policjanci. Uczniowie rozdają zgromadzonym herbatę oraz pączki - informował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak dodawał na murach budynku wisiały takie hasła jak: "Zostawcie nam Kazika", "Nie dla likwidacji Kazika" czy "Niech nikt nie fika! Nie oddamy Kazika".

Mało uczniów

Odbyła się także dyskusja rodziców z władzami. Urząd dzielnicy jest za likwidacją szkoły. - Ich argumenty opierały się na tym, że w szkole uczy się bardzo mało uczniów, a wyniki w nauce są słabsze w porównaniu z innymi liceami na Mokotowie. Dodatkowo twierdzą, że koszt jednego ucznia jest dwukrotnie wyższy niż w innej placówce w stolicy - relacjonuje reporter.

Protestujący rodzice, uważają, że uczniów w szkole jest niewiele, ponieważ nabór ogranicza dzielnica. Dodatkowym argumentem za zatrzymaniem liceum jest to, że lokalna społeczność jej potrzebuje oraz Mokotów cały czas się rozbudowuje i zachodzi obawa, że w końcu zabraknie miejsca w szkołach.

Stołeczna policja poinformowała, że obecni na miejscu funkcjonariusze zabezpieczali wydarzenie.

O tym, że szkoła ma zostać zlikwidowana poinformowała nas na początku grudnia pani Małgorzata.

Mała liczba uczniów

Także na początku grudnia Teresa Rosłoń z urzędu dzielnicy zapewniała nas, że na Mokotowie są dwa samodzielne licea ogólnokształcące. "XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego ma jedynie 4 oddziały, a LXVIII Liceum Ogólnokształcące im. T. Chałubińskiego ma tych oddziałów 11. Nauczyciele, którzy mają pełne zatrudnienie w szkole mają więcej czasu by być ze swoimi uczniami" – pisała w mailu do redakcji.

I dodała, że zgodnie z przepisami prawa oświatowego nie można połączyć w zespół, szkół tego samego typu. „W tej sytuacji rozwiązaniem jest podjęcie formalnej decyzji o zamiarze likwidacji jednego z dwóch liceów ogólnokształcących. Decyzja o zamiarze likwidacji XLIII Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego (4 oddziały) podjęta została z uwagi na mniejszą liczbę oddziałów niż w LXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. T. Chałubińskiego (11 oddziałów)” – tłumaczyła Rosłoń. Jako powody podjęcia przez radnych uchwały o zamiarze likwidacji szkoły, podaje małą liczbę uczniów w szkole i nauczycieli pełnozatrudnionych, którzy angażują się w realizację zadań w jednej szkole. "5 nauczycieli pełnozatrudnionych, w tym dyrektor. Pozostali nauczyciele pracują w niższym wymiarze czasu pracy a część z nich ma tylko pojedyncze godziny" – zaznaczyła Rosłoń.

Dodała także, że ograniczona jest możliwość stworzenia uczniom oferty edukacyjnej, która zagwarantuje różnorodne możliwości realizacji podstawy programowej.

ło/sk