Informację o śmierci "Kamy" podało Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przed wybuchem II wojny światowej działała w 58. Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerzy. Opiekowała się samotnymi kobietami, dziećmi i ludźmi starszymi. We wrześniu 1939 roku zajmowała się uchodźcami, którzy przybywali do Warszawy z terenów zajmowanych przez Niemców.
Akcja Kutschera, szlak Parasola
Podczas wojny była sanitariuszką i łączniczką. Działała w Szarych Szeregach. Uczestniczyła w akcjach likwidacyjnych wymierzonych w wysokich funkcjonariuszy Gestapo. Prowadziła rozpoznanie przed zabójstwem Franza Kutschery, nazywanego "Katem Warszawy".
W czasie Powstania przeszła prawie cały szlak "Parasola" - Wolę, Stare Miasto, kanałami przeprowadziła rannych do Śródmieścia, następnie tym samym sposobem z Czerniakowa przeszła na Mokotów.
Tam obchodziła swoje 18. urodziny.
Kanałami przeszła jeszcze raz, do Śródmieścia, gdzie - przy ulicy Nowomiejskiej - prowadziła mały punkt sanitarny, w którym opiekowała się rannymi kolegami.
Zaraz po zakończeniu Powstania opuściła stolicę razem z ojcem i babcią. Przeniosła się do Podkowy Leśnej, a potem do Grodziska Mazowieckiego.
Do Warszawy wróciła jednak już w lutym 1945 roku.
Honorowa obywatelka Warszawy
Oprócz czynnej walki, Kama aktywnie angażowała się w prace różnych stowarzyszeń. Należała do Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszeniu Szarych Szeregów, w którym była Przewodniczącą Rady Naczelnej. Jej działalność społeczna utrzymywała się także długo po wojnie.
Na początku lat 90. była współorganizatorką Fundacji im. Gen. Leopolda Okulickiego. W ramach tej fundacji założyła przychodnię dla weteranów wojennych, w której pracowała społecznie do 1999 roku.
Maria Stypułkowska-Chojecka należała do Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Awansowana do stopnia majora w stanie spoczynku. Za swoją pracę i poświęcenie została nagrodzona wieloma ważnymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Cieszyła się też tytułem honorowej obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy.
Tak wyglądało centrum Warszawy o godz. 17.00 w ostatnią rocznicę powstania warszawskiego:
Warszawa pamięta
kw/r
Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/1944pl