Nie ma pomnika Polaków ratujących Żydów. Winne są: ą, ę, ć, ó, ż


Budowa planowanego od kilku lat pomnika Polaków Ratujących Żydów utknęła na etapie projektowania. Monument ma powstać na placu Grzybowskim, ale prace wstrzymuje wymagającą mrówczej pracy weryfikacja nazwisk osób, które udzielały pomocy podczas II wojny światowej.

Budowa planowanego od kilku lat pomnika Polaków Ratujących Żydów utknęła na etapie projektowania. Monument ma powstać na placu Grzybowskim, ale prace wstrzymuje wymagającą mrówczej pracy weryfikacja nazwisk osób, które udzielały pomocy podczas II wojny światowej. - Niestety mamy problem – przyznaje Marek Mikos, dyrektor biura architektury w ratuszu. To on był przewodniczącym sądu konkursowego, który w 2014 wybrał wizję pomnika.

Trwa projektowanie

Zwycięzcy (wygrała koncepcja autorstwa Piotra Musiałowskiego i Pauliny Pankiewicz, przy którym współpracował Michał Adamczyk) zaproponowali wstęgę z podświetlanymi literami, oplatającą część kościoła Wszystkich Świętych. Urzędnicy przekonywali, że jest szansa na budowę w 2015 roku, ale do dziś prace się nie rozpoczęły. Jak się dowiedzieliśmy, cały czas trwa projektowanie. - Niezwykle ważnym elementem są nazwiska osób, które utraciły życie niosąc pomoc. Ich weryfikacją zajmowała się najpierw Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a potem sprawa została przekazana do Instytut Pamięci Narodowej. Słyszeliśmy, że te prace zakończą się w czerwcu, a ostatnio, że w lipcu, ale listy jeszcze nie dostaliśmy - wyjaśnia Mikos. Dyrektor przekonuje, że od liczby nazwisk wiele zależy. Gdy projektant dostanie listę, będzie mógł ostatecznie rozplanować ich rozłożenie na wstędze. Co na to IPN? W prace związane z budową pomnika jest włączony od lipca ubiegłego roku. Koordynuje je ekspert od tematyki żydowskiej – dr hab. Grzegorz Berendt, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. - Weryfikację tych nazwisk można porównać do czegoś na kształt mikro śledztwa historycznego. Niejednokrotnie należało uzyskiwać informacje od wielu instytucji z różnych zakątków kraju. To zabiera czas, a trzeba zaznaczyć, że osoby zaangażowane w to zadanie, mają również inne obowiązki w instytucie - wyjaśnia Berendt.

Problemy z nazwiskami

I tłumaczy, dlaczego to typowo mrówcza praca. - Weźmy za przykład najbardziej pewny zbiór ponad 6,6 tysiąca osób, które uzyskały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznawany przez Yad Vashem. Wydział Sprawiedliwych instytutu na początku każdego roku publikuje zaktualizowaną listą osób, które uzyskały dotąd tytuł. W publikowanym zestawieniu podaje nazwiska w zapisie nie uwzględniającym polskich znaków diakrytycznych. Należy ustalić, jakie jest prawidłowe brzmienie nazwiska. Skrajnym przykładem trudności tego rodzaju jest nazwisko zapisane jako Polziec. Wyjaśniam, że chodzi o osobę o nazwisku Półzięć - mówi profesor. Trudności sprawiały też lokalizacje miejscowości, w których ratowano Żydów podczas II wojny światowej. Te także mają pojawić się na pomniku-wstędze. - Przy dużym czy powiatowym mieście nie mamy problemu. Gdy jednak pojawia się nazwa wsi, majątku, kolonii, to jest to mrówcza praca polegają na przypisaniu ich do przedwojennych powiatów, aby mieć pewność, że przykładowy Adam Kowalski jest inną osobą niż inny Sprawiedliwy lub inny obywatel RP, pomagający Żydom o takim samym nazwisku - zaznacza Berendt. Dodaje, że problem dotyczył również osób, które uzyskały tytuł sprawiedliwych po 1999 roku – to około 1,6 tys. osób. – Z zestawienia Yad Vashem znamy nazwiska, rok nadania tytułu i numer sprawy. To wszystko. Były już prezes IPN Łukasz Kamiński zwrócił się do instytutu Yad Vashem, żeby uzyskać informacje o okolicznościach udzielania pomocy tym osobom. Niestety, nie uzyskaliśmy ich. Wobec tego przystąpiliśmy samodzielnie do gromadzenia potrzebnych informacji. W większej części się to udało, jednak przy niektórych nazwiskach z listy instytut nie będziemy mogli podać nazwy miejscowości, gdzie niesiono pomoc – stwierdza Berendt.

9 tysięcy osób

Dodatkowe informacje uzyskano z publikacji naukowych, baz danych, a także zweryfikowanej dokumentacji społecznego komitetu zajmującego się od wielu lat gromadzeniem informacji o Polakach pomagających Żydom podczas niemieckiej okupacji. Na pomniku znajdą się nazwiska około 9 tysięcy osób. Listę IPN prześle do stołecznego ratusza we wrześniu. – Oczywiście ta lista obejmie tylko część osób, których nazwiska pojawiają się w przekazach w kontekście pomocy Żydom. Na pewnym etapie musimy listę po prostu zamknąć i przedstawić nazwiska, które zweryfikowaliśmy. Jeżeli byśmy chcieli zweryfikować wszystkie, to pomnik powstałby za kilka lat – zaznacza pracownik IPN.

I przekonuje, że badania dotyczące Polaków ratujących Żydów muszą być kontynuowane.

Jeżeli lista nazwisk dotrze do ratusza we wrześniu to ostateczny projekt powstanie jeszcze w tym roku. Wówczas jest szansa, że pomnik zostanie zbudowany w przyszłym.

Jego koszt nie może przekroczyć 3 mln zł, ale ostateczny kosztorys poznamy po zakończeniu projektowania.

TAK PRZED DWOMA LATY JURY MÓWIŁO O ZWYCIĘSKIEJ KONCEPCJI:

Marek Mikos z jury mówi o wybranym projekcie pomnika Polaków Ratujących Żydów
Marek Mikos z jury mówi o wybranym projekcie pomnika Polaków Ratujących ŻydówArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Andrzej Rejnson

Źródło zdjęcia głównego: I miejsce

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl