- Skierowaliśmy już do Rady Warszawy projekty uchwał ustalające wysokość opłat za wywóz odpadów - powiedział Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy.
Jak dodał, radni zajmą się projektami prawdopodobnie na najbliższej sesji, która ma być zwołana 17 stycznia. Wśród przygotowanych uchwał jedna jest szczególnie ważna, w tym dokumencie są zaproponowane metody naliczania wysokości opłat za wywóz odpadów.
- Daliśmy tutaj dwie alternatywy. Albo metoda naliczania od gospodarstwa domowego, albo od powierzchni lokalu mieszkalnego - tłumaczy Kochaniak.
48 złotych za mieszkanie 60 mkw.
Wiceprezydent wyjaśnił również, że pod uwagę były brane dwie inne metody: od liczby mieszkańców oraz od ilości zużytej wody. Jednak ostatecznie je odrzucono. - Osób niezameldowanych a zamieszkałych na terenie miasta jest od 300 do 500 tysięcy. Ponadto, co najmniej 100 tysięcy mieszkańców nie jest podłączonych do sieci wodnokanalizacyjnej – tłumaczył.
W przypadku, kiedy Rada Warszawy zatwierdzi wysokość opłaty uzależnionej od gospodarstwa domowego, to miesięcznie opłata wyniesie 45 złotych, niezależnie od tego ile osób liczy dana rodzina.
W przypadku, kiedy radni opowiedzą się za metodą naliczania opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego, to za mieszkanie do 60 m kw. zapłacimy 48 złotych. Wychodzi tutaj po 0,80 złotych za mkw. W mieszkaniach od 60 do 120 m kw za każdy kolejny metr dodatkowo zapłacimy 80 proc. stawki.
Będą dopłaty dla najuboższych
Przez pierwsze prawie trzy lata funkcjonowania systemu opłat za odpady, będzie istniał specjalny program dopłat. - Rodziny, które będą spełniały wymogi, będą mogły skorzystać z takiego świadczenia. Jak na razie tylko Warszawa coś takiego ma zamiar wprowadzić - chwali się wiceprezydent. Dochód proponowany przez ratusz to 1 678 zł netto na osobę żyjącą samotnie oraz 1200 zł netto na osobę w tzw. gospodarstwie wieloosobowym.
W takim przypadku, bez względu na metodę obliczania zapłacimy 12,60 za osobę w gospodarstwie jednoosobowym.
Podane stawki dotyczą tych gospodarstw, które będą segregować opady. Pozostali zapłacą 40 procent więcej.
Zmiany od lipca
Od 2012 roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa nakazuje od 1 lipca tego roku, przejąć gminom obowiązek odbioru odpadów komunalnych od swoich mieszkańców.
W Warszawie ma zająć się tym specjalnie powołane Biuro Gospodarowania Odpadami.
Indywidualne umowy, zawierane przez właścicieli nieruchomości, wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, zastąpione zostaną umowami zawieranymi przez miasto. W związku z tym opłaty dotychczas płacone firmom odbierającym śmieci zastąpi zunifikowana dla całego miasta opłata śmieciowa, płacona do miejskiej kasy.
bf//ec
Źródło zdjęcia głównego: TVN24