Działają zarówno w pojedynkę, jak i w grupach zorganizowanych, przeważnie dwu-, trzyosobowych.
- Podczas kradzieży bazują na swoich umiejętnościach manualnych i korzystają z pośpiechu, a przede wszystkim wyjątkowej niefrasobliwości i roztargnienia ofiary – podkreśla Igor Krajnow, rzecznik ZTM.
Cztery zasady
Żeby ustrzec pasażerów przed kieszonkowcami, ZTM po raz kolejny wystartował z akcją "Nie daj się zrobić w jajo". Patronat nad nią objął portal tvnwarszawa.pl. Z kamerą towarzyszyliśmy stołecznym policjantom, którzy wlepiali żółtę kartki niefrasobliwym pasażerom miejskiej komunikacji. W ten sposób chcieli pokazać, jak łatwo paść ofiarą kieszonkowców.
- W ciągu zaledwie dwóch godzin mieliśmy okazję wkleić nasze wklejki kilkunastu osobom - mówi Marcin Szymański z Wydziału Wywiadowczo Patrolowego Stołecznej Policji. Każda osoba, której policjanci wlepili żółtą kartkę została pouczona.
- Mówimy ludziom, że mogli się stać potencjalnymi ofiarami kieszonkowców. Są mocno zaskoczeni. Najczęściej twierdzą, że ich to nie dotyczy. Jednak po zobaczeniu wklejki wiedzą, że mogli zostać okradzeni - mówi Szymański.
W Punktach Obsługi Pasażerów i w metrze pojawiły się plakaty z poradami, na co należy zwrócić uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. O akcji informują też spoty emitowane w autobusach, metrze, tramwajach i pociągach SKM.
Przed świętami kieszonkowcy mają żniwa
Urzędnicy przypominają, że wystarczy przestrzegać kilku zasad, by nie dać się zrobić kieszonkowcowi "w jajo".
- należy trzymać zamknięte torby i torebki przed sobą, - nie można eksponować zawartości portfela, - nie należy nosić portfela w tylnych kieszeniach spodni i w zewnętrznych kieszeniach ubrania - najlepiej mieć przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
W komunikacji miejskiej działają też policjanci, którzy identyfikują złodziei.
ZTM przekonuje, że coroczne akcje przynoszą korzyści. - Przed wprowadzeniem akcji prewencyjnych w okresie przedświątecznym w stolicy popełniano od 100 do 160 kradzieży. Od roku 2010 pasażerowie są już znacznie ostrożniejsi i liczba zgłaszanych zdarzeń spadła do kilkudziesięciu (18 w 2011 roku, 39 w 2012 roku) – informuje Krajnow.
Kieszonkowcy więcej kradną w święta
JAK DZIAŁAJĄ KIESZONKOWCY:
- na podsiad – podczas wsiadania i wysiadania ze środków transportu miejskiego, - na mijankę – w dużym tłoku, mijając się ze stojącymi lub przechodzącymi obok osobami, - na przewieszkę – wykorzystując elementy garderoby przewieszone przez rękę do ukrycia faktu kradzieży, - na kosę – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę.
ran/b/roody
Mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM