Jelenie mówiące ludzkim głosem, które pojawią się przed wejściem do Teatru Dramatycznego, to pomysł tej sceny na ożywienie placu Defilad. Prezentacja projektu plastycznego, autorstwa Elizy Proszczuk, we wtorek, 15 lipca o godz. 18.
Teatr Dramatyczny rozpoczyna projekt "Plac Defilad", którego celem jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Podczas pierwszego etapu, który zaplanowany został na trzy lata, teatr chce pokazać publiczności to, co bywa szybko zapominane czy pomijane - rekwizyty ze spektakli. Do realizacji projektu zaproszono młodą warszawską artystkę Elizę Proszczuk, zajmującą się sztuką wizualną.
- Poproszono mnie, bym wykorzystała element scenograficzny, jelenie do swojej instalacji. Doszukałam się w tym pewnej przekory. Określenie jeleń w naszym obszarze kulturowym często używane jest w stosunku do ludzi naiwnych, dających się wykorzystać, którzy coś za nas robią - tłumaczy Proszczuk.
- Pomyślałam, że mogłoby być interesujące, gdyby oddać głos złotym jeleniom - dodaje artystka.
Pomalowane na złoty kolor
Proszczuk pomalowała rekwizyty na kolor złoty i pozwoliła im przemówić. Przygotowując się do instalacji artystka przeprowadziła rozmowy z pochodzącymi z różnych środowisk mieszkańcami Warszawy. - Moje pytania dotyczyły znaczenia teatru w ich życiu - powiedziała Proszczuk. W swoim projekcie artystka wykorzystała te wypowiedzi: rzeźby reagują na ruch i mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy.
Znaczenie w instalacji ma także kolor złoty. - Nawiązuje do starotestamentowego złotego cielca i do Buddy, który niesie światłość i mądrość. I tak jeleń staje się bogato zdobioną rzeźbą monumentalną.
Przy wizualno-dźwiękowej instalacji z Proszczuk współpracuje muzyk Piotr Michałowski.
Autorka kilku instalacji
Eliza Proszczuk to artystka i performerka. Urodziła się w 1980 r. w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2006 r. ukończyła tu Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch w Bredzie na wydziale Visual Arts, gdzie uzyskała dyplom International Master of Fine Arts.
Studiując w Holandii Proszczuk przygotowała akcję artystyczną wokół przestrzeni Dworca Centralnego w Den Bosch "Shortcuts" ("Na skróty"). Brała również udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W 2010 r. otrzymała stypendium twórcze ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W Warszawie, wraz z Galerią Studio i Komuną Warszawa 2011 stworzyła projekt "Pasiak". W tym samym roku miała również wystawę indywidualną "Widzisz tyle ile chcesz" w Galerii Promocyjnej. Zaprezentowała się także w Wilnie podczas wystawy zbiorowej „Gucio zaczarowany, ostatni obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów” w Galerii Pamienkalio.
Od 2011 r. artystka pracuje jako asystentka profesora Sławomira Ratajskiego, na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. W roku 2012 otworzyła przewód doktorski na tej uczelni. W tym samym roku rozpoczęła też zajęcia z arteterapii, które prowadzi ze skazanymi kobietami w Areszcie Śledczym na Olszynce Grochowskiej. W tym miejscu realizuje również swój projekt doktorski.
"Jelenie na Placu Defilad" będą znajdować się przed Teatrem Dramatycznym do 15 sierpnia.
PAP/bf
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Dramatyczny