Zaczęło się skromnie, od koncertu saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego, któremu towarzyszył nieopierzony wówczas pianista Lesław Możdżer. 10 lat później (już jako Leszek) wystąpił tu z jednym z pierwszych koncertów projektu Dream Team (z Larsem Daniellsonem i Zoharem Fresco), który stał się katapultą jego światowej kariery. W tym samym miejscu zagrał Tomasz Stańko na krótko przed swoim spektakularnym skokiem na głęboką, amerykańską wodę.
Wspominam Możdżera i Stańkę, bo ci dwaj, w przeciwieństwie do wielu swoich równie utalentowanych kolegów po fachu, nie zadowalali się pozycją królów własnego podwórka. Grali dużo, odważnie poszukiwali nie stroniąc od eksperymentów, nie spoczywali na laurach, co po latach zaowocowało szacunkiem krytyków i komercyjnym sukcesem wykraczającym poza granic Polski.
Wyjątkowy program na 20. edycję
Podobnie organizatorzy Jazz Na Starówce, czyli małżeństwo Wojciechowskich. Dobry gust i zawodowe ambicje sprawiły, że po 19 latach impreza prezentująca początkowo tylko polskich jazzmanów, doszła do punktu, w którym artysta z kraju jest wisienką na torcie tworzonym przez zagraniczne gwiazdy.
- Udało nam się przekształcić cykl koncertów w uznany festiwal jazzowy. Przez te lata zagrali u nas wszyscy najważniejsi polscy jazzmani i wielu tuzów światowego jazzu, a impreza stała się wizytówka kulturalną Warszawy – mówi Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.
I nie tym stwierdzeniu przesady, bo lista znakomitych artystów, którzy zagrali na Starówce rzeczywiście jest długa. Oczywistym skutkiem jest to, że apetyt na muzykę najwyższej próby z roku na rok rośnie. W ubiegłym poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. A w tym? - 20. edycja zobligowała nas do stworzenia wyjątkowego programu. Uważamy, że jest najlepszy z dotychczasowych – przekonuje Wojciechowska.
Amerykańskie gwiazdy
Jubileusz stał się także pretekstem do zorganizowania koncert dodatkowego, pierwszego historii festiwalu koncertu pod dachem (nie licząc jednego przeniesionego z konieczności w wyniku ulewy). I tak występem w studiu koncertowym Polskiego Radia imprezę zainauguruje 4 lipca Jackey Terrasson Trio, mieszkający w Nowym Jorku francuski wirtuoz fortepianu. Dzień później na Rynku Starego odbędzie się pierwszy koncert właściwej części festiwalu. Sceną zawładnie inna gwiazda pianistyki z USA, laureat Grammy Joey Calderazzo ze swoim trio.
Amerykańską szkołę fusion reprezentować będą także znakomity gitarzysta Mike Stern oraz legenda saksofonu Bill Evans. Roy Hargrove Quintet przyciągnie z pewnością fanów jazzu z wpływami rytmów kubańskich i soulowych.
Europejskie odkrycia
Tegoroczna edycja Jazzu na Starówce pozwoli zorientować się przede wszystkim w tym, co ciekawego dzieje się w jazzie europejskim.
Akustyczne, subtelne, nieco bajkowe dźwięki z Luksemburga przywiezie Reis- Demuth - Wilgen Trio. Elegancje połączenie jazzu i klasycznej muzyki kameralnej będzie można podziwiać podczas występu austriackiego The Vienna Chamber Diaries. W gusta wysublimowanych fanów prestiżowej wytwórni ECM trafi z pewnością dobrze w Polsce znany Norweg Tord Gustavsen. Nie zabraknie też interesujących, damskich głosów.
- Włoszka Maria Pia De Vito wystąpi w nietypowym składzie, bo towarzyszyć będą jej tylko saksofon i fortepian. Ale z pewnością wokalistka przywiezie za sobą także swoje muzyczne zabawki. Będzie je miała pewnie także Uruszla Dudziak, jedyna polska artystka w tegorocznym programie. Ze swoim Superbandem zagra materiał z płyty "Wszystko Gra". Myślę, że te koncert zgromadzi ogromną publiczność – opowiada Krzysztof Wojciechowski, dyrektor imprezy.
Izraelska perełka
Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością set Ofira Shwartza. Nie tylko dlatego, że izraelski pianista wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Wszystkie koncerty na Starówce startują w soboty o godz. 19.00.
JAZZ NA STARÓWCE 2014 - PROGRAM:
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
4 lipca - Jacky Terrasson Trio
Rynek Starego Miasta, soboty, godz. 19.005 lipca – Joey Calderazzo Trio
12 lipca – Reis- Demuth - Wilgen Trio
19 lipca – Urszula Dudziak Superband
26 lipca - Mike Stern & Bill Evans Band
2 sierpnia - Maria Pia de Vito - Robert Warren – Iain Ballamy
9 sierpnia - Roy Hargrove Quintet16 sierpnia – Ofir Shwartz Trio
23 sierpnia - Johannes Berauer The Vienna Chamber Diaries
30 sierpnia - Tord Gustavsen Quartet
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora