Montują dach synagogi

Montaż dachu synagogi
Montaż dachu synagogi
Źródło: Magda Starowieyska, SZRM
- To wyrafinowana konstrukcja i niesamowite malowidła na sklepieniach – tak Muzeum Historii Żydów Polskich opisuje dach drewnianej synagogi z Gwoźdźca. Jej rekonstrukcja jest właśnie montowana w podziemiach budynku na Muranowie.

- To projekt, który trwał dwa lat. Rekonstrukcja dachu drewnianej synagogi, która mieściła się w miejscowości Gwoździec. Niestety w toku kolejnych wojen spłonęła - mówi tvnwarszawa.p Piotr Kossobudzki, rzecznik muzeum. - Na szczęście zachowała się bardzo dobra jej dokumentacja – dodaje.

Miejsce w stropie

To pozwoliło na odtworzenie unikalnego dachu. Na warsztatach młodzież pod okiem mistrzów rzemiosła pieczołowicie odtwarzała konstrukcję.

Godzina mieszania farb, klej ze skóry króliczej i mnóstwo drewnianych paneli – przeczytaj więcej o rekonstrukcji, która odbywała się we Wrocławiu.

Teraz, nieco mniejszy od oryginału, dach jest montowany w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich. Znalazło się dla niego miejsce w stropie pomiędzy podziemiami a parterem.

Prace rozpoczęły się od stworzenia zrębu dolnego dachu na poziomie posadzki w przestrzeni wystawy głównej. Następnie konstrukcja została podniesiona na wysokość ok. 1,6 metra gdzie zamontowano ramę.

Z góry i dołu

Proces instalacji zrekonstruowanego dachu synagogi z Gwoźdźca zakończy się w marcu. - Dach będzie można oglądać z góry, a także z dołu, gdy otwarta zostanie główna wystawa w podziemiach - wyjaśnia Kossobudzki.

Chętni będą mogli zobaczyć konstrukcję prawdopodobnie już 19 kwietnia.

Budynek na Muranowie jest już gotowy. W styczniu 2013 rozpoczęły się odbiory techniczne straży pożarnej. Wkrótce do pracy wejdzie inspektorzy sanitarni i nadzór budowlany. Na poziomie -1 cały czas montowana jest ekspozycja stała. Ma być gotowa pod koniec 2013 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O OTWARCIU MUZEUM

ran/b

O budynku Muzeum Historii Żydów Polskich

Czytaj także: