Rusza FameLab, wyjątkowy konkurs dla młodych naukowców. Na najlepszego popularyzatora fizyki, biologii czy chemii czekają sława i 35 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do końca stycznia.
FameLab to oferta dla ludzi, którzy chcą zdobyć popularność dzięki swojej wiedzy i umiejętności jej przekazywania.
Nie dla humanistów
- Konkurs Famelab jest kierowany do różnych grup. Uczestnikami są naukowcy, mówimy młodzi naukowcy, ale nie ma ograniczenia co do wieku. Jest wyłącznie ograniczenie co do dziedziny. Muszą to być nauki ścisłe, nie humanistyczne. Wynika to z faktu pewnej przewagi humanistów w wystąpieniach scenicznych – tłumaczy Irena Cieślińska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik - Natomiast odbiorcami konkursu są wszyscy. Chcielibyśmy, żeby jak największa grupa ludzi, kibicowała uczestnikom konkursu. W zeszłym roku podczas finału ponad 5 tysięcy osób obejrzało występy famelaberów na telebimach. W tym roku marzy nam się jeszcze więcej – dodaje.Prześlij zgłoszenie i filmAby wziąć udział w konkursie należy mieć co najmniej 18 lat, studiować lub pracować w obszarze nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych, porozumiewać się po angielsku, wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz przesłać maksymalnie 3-minutowe wideo z z prezentacją popularyzującą temat naukowy na adres famelab@kopernik.org.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2013.
Autorzy najciekawszych filmów zostaną zaproszeni do dalszych etapów konkursu, które odbędą się przy publiczności w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzca polskiej edycji pojedzie na międzynarodowy finał FameLab do Wielkiej Brytanii.
Monika Koperska, zwyciężczyni FameLab Polska 2011
"Zrozumieć temat, zarazić pasją"Co zrobić, żeby wygrać? - Trzeba mieć dużo szczęścia, zauroczyć publiczność i jury. Warto dobrze zrozumieć temat, o którym będzie się mówić i zarazić entuzjazmem do niego, bo to widać na scenie – radzi Monika Koperska, zwyciężczyni FameLab Polska 2011, zdobywczyni drugiego miejsca w międzynarodowym finale konkursu w Wielkiej Brytanii. ZOBACZ ZWYCIĘSKĄ PREZENTACJĘStawka jest wysoka. Krajowy zwycięzca otrzyma 30 tysięcy złotych na cele naukowe i 5 tysięcy złotych na dowolny cel.Światowy format naukowyFameLab to światowy format, który narodził się podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku. Od 2007 roku, dzięki współpracy z British Council, konkurs zyskał międzynarodowy rozgłos. Aktualnie jest organizowany w ponad 20 krajach.
Marcin Chydziński o pierwszym szkoleniu MiniMasterClass
bako//ec