Minister: zachowały się dokumenty przebudowy Pałacu Saskiego

[object Object]
Mariusz Błaszczak o odbudowie pałacu TVN24
wideo 2/2

Kopia dokumentacji dotyczącej Pałacu Saskiego została w piątek przekazana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podsekretarzowi stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciechowi Kolarskiemu. To między innymi plany modernizacji Pałacu z lat 1923-1933 i przedwojenne fotografie.

Jak przypomniał podczas uroczystości minister obrony narodowej, przed II wojną światową Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Zachowały się dokumenty. To dokumentacja przebudowy Pałacu Saskiego na potrzeby Sztabu Generalnego. Ta dokumentacja sporządzona w 1923 roku, potem aktualizowana, stanowić będzie podstawę do przygotowania projektu odbudowy Pałacu Saskiego - powiedział Błaszczak.

"Bardzo ważna idea"

Przypomniał, że "po raz pierwszy na temat odbudowy Pałacu Saskiego mówił świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, kiedy był prezydentem Warszawy". - Do tego projektu wrócił prezydent RP Andrzej Duda, kiedy to 11 listopada na placu marszałka Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza (...) podniósł sprawę odbudowy Pałacu Saskiego - dodał.

W ocenie szefa MON jest, to "bardzo ważna idea szczególnie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości". - W ten sposób tworzymy most łączący dzisiejszą Polskę z Polską, która sto lat temu odzyskała niepodległość – wyjaśnił Błaszczak.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że "najnowsze rozdziały historii idei odbudowy Pałacu Saskiego to wrzesień tego roku i posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i dyskusja, która została zapoczątkowana przez pana prezydenta".

Poinformował również, że "12 grudnia na posiedzeniu Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej te dokumenty zostaną raz jeszcze zaprezentowane i wtedy będzie mieć miejsce dyskusja podsumowująca dotychczasowe prace toczące się w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego".

Jak przypomniał, komitet ten "to instytucja powołana ustawą w celu uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości, która składa się z przedstawicieli władz RP i szerokiego spektrum polskiego społeczeństwa - tam zasiadają przedstawiciele samorządu, organizacji, instytucji ogólnopolskich".

Są "pełne plany"

Uczestnicząca w uroczystości wiceminister kultury, Generalna Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin podkreśliła, że "nie przez przypadek bierze w niej udział". - Moja obecność tutaj jest motywowana tym, że chcieliśmy wszystkim pokazać, że wbrew temu co rozpowszechniano w sieci, mamy pełne plany Pałacu Saskiego z lat międzywojennych, które możemy zaobserwować tutaj. Pałac Saski ze względu na doktrynę konserwatorską właśnie może być odbudowany dokładnie na planach - powiedziała.

Jak zaznaczyła, w przekazanej dokumentacji znajdują się wszystkie rzuty, wszystkie elewacje. - Można odtworzyć także podział wnętrz. Można po prostu pięknie odtworzyć Pałac Saski. To jest ważne, dlatego że do dzisiejszego dnia jeszcze są wysuwane argumenty, że odbudowa zabytków jest niemożliwa. Powołuje się tutaj na Kartę Wenecką. Otóż chciałam powiedzieć, że w 2018 r. na 42. sesji UNESCO została przyjęta Rekomendacja Warszawska, która mówi o tym, że zabytki zniszczone na skutek konfliktu zbrojnego mogą być odbudowane – mówiła Gawin.

- Żyjemy w mieście Warszawie. Gdybyśmy nie odbudowywali zabytków nie mielibyśmy Zamku Królewskiego, Rynku Starego Miasta, Zamku Ujazdowskiego. Te zabytki zostały zniszczone na skutek konfliktu zbrojnego, możemy je odbudować. Ważne jest, żeby były oddane z pełnym detalem, żeby były odbudowane na planach takich, jakie widzimy tutaj. Bardzo się cieszę widząc tą wspaniałą dokumentację. Dodam, że jest jej znacznie więcej. Jej część znaleźliśmy w zbiorach Narodowego Instytutu Dziedzictwa – dodała.

Wśród dokumentacji Pałacu Saskiego, której oryginały znajdują się w WBH jest m.in. plan Placu Saskiego z lat 20. XX w., rzut poziomy Placu i jego plan sytuacyjny z zaznaczonym Pałacem. To również fotografie z defilady na 11 listopada odbywającej się na Placu Saskim, kolumnady Pałacu, plan jego przyziemia oraz fotografie Pałacu Saskiego z lat 20. XX w.

PAP/kz/ran

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl