Mieli dostać mieszkanie, chcą im odebrać dziecko

Pan Krzysztof i pani Ewelina od miesięcy czekają na decyzję urzędników
Pan Krzysztof i pani Ewelina od miesięcy czekają na decyzję urzędników
TTV
Pan Krzysztof i pani Ewelina od miesięcy czekają na decyzję urzędnikówTTV

O parze bezdomnych oczekujących dziecka, którym wysłużony opel kombi służył za mieszkanie informowaliśmy cztery miesiące temu. Wtedy urzędnicy obiecali pomoc. Dziecko się urodziło, trafi jednak do rodziny zastępczej, para bowiem wciąż nie ma dachu nad głową. Urzędnicy znów obiecują i deklarują: góra dwa tygodnie.

Pani Ewelina Boguszewska już na początku ciąży zgłosiła się do urzędu miasta w Piasecznie o pomoc w przydzieleniu lokalu socjalnego, bo tam była ostatnio zameldowana.

Słowa nic nie kosztują

Mimo złożonych w październiku ubiegłego roku deklaracji ze strony władz Piaseczna nic w jej sprawie się nie zmieniło.

Zastępca burmistrza Piaseczna Honorata Kalicińska przekonywała w rozmowie z reporterem "Blisko ludzi" z TTV, że w gminie nie ma obecnie lokalu, który nadawałby się dla matki z maleńkim dzieckiem.

- Taki realny termin to naprawdę jest okres maksymalnie trzech miesięcy. Jeżeli w międzyczasie zwolni się jakiś lokal, który będzie odpowiedni dla pani Eweliny to ja nie widzę żadnych przeszkód, żeby taki lokal przyznać. Komisja mieszkaniowa obraduje co tydzień i my co tydzień, jeżeli coś jest, od razu rozdajemy. Lokale nie stoją puste i nie czekają - mówiła Kalicińska.

"Po co te obietnice?"

Rozżalona Ewelina Kotynia przypomina, że trzy miesiące od deklaracji urzędników już minęły, pod koniec stycznia.

- Pani burmistrz, obiecała pani, że za trzy miesiące po emisji materiału będzie mieszkanie socjalne dla Eweliny, dla dziecka no i dla mnie. I co z tej obietnicy wyszło? - pyta Krzysztof Kotynia.

Pomogli widzowie

Jedyną realną pomoc okazali nasi widzowie - ktoś przyprowadził przyczepę, inni przynieśli koce i żywność.

- Po tym reportażu bardo dużo ludzi się odezwało. Pomogli nam. Dostaliśmy mnóstwo rzeczy dla Lenki. Począwszy od butelek po ubranka. Dwa nowe wózki. Ludzie tutaj nam przynosili koce, kołdry, żebyśmy mogli w ten mróz, w ten śnieg jakoś tutaj przetrwać. W ogóle było to przyjemne i zaskakujące zarazem - mówi wyraźnie wzruszony pan Krzysztof.

"To jest klasyczny przykład znieczulicy urzędniczej"

Córka państwa Kotynia, Lena, ma już cztery miesiące. Trafi do rodziny zastępczej. 14 lutego, sąd rejonowy ograniczył bezdomnym rodzicom prawa rodzicielskie. Uznał bowiem, że rodzice nie interesują się dzieckiem, przykładają zbyt małą wagę do jego wychowania, no i wciąż nie mają mieszkania.

- Ja rozumiem, że błędy popełniłam w swoim życiu, ale to nie znaczy, że teraz moje dziecko ma być mi odebrane - mówi przez łzy pani Ewelina.

- Nie może być tak, żeby następowało pozbawianie możliwości opiekowania się dzieckiem z powodu biedy. Dziecko ma konstytucyjne prawo do opieki rodziców - uważa dr Krystyna Krzekotowska, ekspert prawa mieszkaniowego. - To jest klasyczny przykład znieczulicy urzędniczej, że organ może jednym podpisem wpłynąć na los tej osoby, a jednak tego nie czyni - dodaje.

Kolejne obietnice

Urzędnicy z piaseczyńskiego ratusza nie widzą jednak winy po swojej stronie - Musimy racjonalnie gospodarować zasobem mienia komunalnego, które jest naprawdę mocno ograniczone. Przez kilkanaście lat nie były budowane żadne budynki - tłumaczą urzędnicy. Jednocześnie składają kolejne obietnice. - W przeciągu tygodnia, góra dwóch tygodni, kiedy lokal socjalny zostanie wyremontowany, zostaną wręczone pani Ewelinie klucze - zapewnia Krzysztof Kasprzycki, rzecznik Urzędu Gminy Piaseczno.

ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW NA STRONIE TTV

dln/i

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl