Miasto pokryje koszty przyjazdu lub przelotu powstańców warszawskich mieszkających poza stolicą lu zagranicą na uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W związku z uroczystościami organizowanymi w dniach 28 lipca - 3 sierpnia prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wystosował list do powstańców mieszkających poza Warszawą i Polską. Zaprosił ich na obchody rocznicowe zapewniając, że miasto opłaci ich przelot lub przyjazd oraz pobyt w stolicy. Zrobi to także w przypadku osoby towarzyszącej.
– Liczę na kolejne spotkania z państwem. Jedną z okazji będą obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, ale też przygotowania do tych uroczystości. Chcemy poznać państwa opinie i pomysły na temat ich przebiegu, tak by tegoroczne obchody odbyły się w szczególnej atmosferze – mówił Rafał Trzaskowski podczas poniedziałkowego spotkania w domu wsparcia przy Nowolipiu 22.
Przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska wyraziła nadzieję, że powstańcy mieszkający poza granicami Polski licznie odwiedzą Warszawę. - Otrzymałam w tej sprawie wiele telefonów. Jednocześnie chciałabym, aby przed tą datą dotarła do państwa kolejna nagroda pieniężna. Stosowne uchwały w tej sprawie będą procedowane na najbliższej sesji rady miasta – zapowiedziała.
Wsparcie i pomoc dla powstańców
Władze miasta zapewniają, że powstańcy mogą liczyć na pomoc nie tylko od święta. Na ich rzecz pracują cztery organizacje i fundacje dofinansowane przez ratusz. Wolontariusze pomagają w sytuacjach codziennych, podczas wizyty u lekarza, zakupów lub pomocy pielęgnacyjnej. Wspierają także osoby, które ze względu na stan zdrowia nie wychodzą już z domów. Dotacja na tę działalność wynosi 1,5 miliona złotych.
Wsparcie dociera poprzez współpracę z organizacjami kombatanckimi takimi jak: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Szarych Szeregów czy Związek Powstańców Warszawskich.
Stolica ułatwia także powstańcom poruszanie się po mieście, poprzez możliwość bezpłatnych przejazdów taksówkami. Dotychczas z darmowego transportu żołnierze Powstania Warszawskiego mogli korzystać cztery razy w miesiącu. Teraz miasto zwiększyło liczbę przejazdów do 10.
Dom wsparcia przy Nowolipiu
Powstańcy od jesieni zeszłego roku korzystają z Domu wsparcia mieszczącego przy ulicy Nowolipie 22. Około 30 osób korzysta tam codziennie z ciepłych obiadów. Organizowane są tam również gimnastyka, zajęcia komputerowe, usługi kosmetyczki czy dyżury lekarza i psychologa.
Dom odwiedzają również aktorzy, pisarze, śpiewacy operowi, sportowcy. Organizowane są także wycieczki do teatru, fabryki czekolady czy wspólne spacery. - Bardzo się cieszę, że czujecie się tu Państwo jak w domu - mówił w poniedziałek Trzaskowski.
Tak obchodzono 74. rocznicę Powstania Warszawskiego:
74. rocznica Powstania Warszawskiego
74. rocznica Powstania Warszawskiego
ap/b
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta Warszawy