Marzy o nim Krychowiak, my już go mamy. Puchar Ligi Europy jest nasz!

Puchar Ligi Europy jest nasz
Puchar Ligi Europy jest nasz
TVN24
Puchar Ligi Europy jest naszTVN24

Na tydzień przed warszawskim finałem Ligi Europy przyglądamy się obiektowi pożądania europejskich klubów. Inter, Napoli i Tottenham musiały obejść się smakiem, bo z rozgrywek niespodziewanie odpadły, ale szansę na poszerzenie listy swoich zdobyczy mają Dnipro Dniepropietrowsk i Sevilla Grzegorza Krychowiaka. Sport.tvn24.pl już teraz wziął w ręce cenne trofeum.

Puchar od miesiąca jest pod opieką władz Warszawy, które szykują się do finałowego meczu. Urząd miasta dwa razy wystawiał trofeum publicznie i pokaże je jeszcze raz, w najbliższą sobotę podczas Święta Saskiej Kępy. Na co dzień puchar trzymany jest dość zwyczajnie, czyli w szafie. Do naszej redakcji został przewieziony w specjalnej mobilnej skrzyni. Stąd dodatkowa ochrona przy jego transporcie nie jest wymagana.

Puchar Ligi Europy w przeciwieństwie do trofeum wręczanego za piłkarskie mistrzostwo świata nie ma olbrzymiej wartości materialnej. Wykonany po części ze srebra może być wart od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (podobnie jak puchar Ligi Mistrzów, który jest z zewnątrz srebrny, w środku pozłacany i wyceniany na ok. 25 tys. złotych). Ponadto, wartość Pucharu Świata wycenia się na prawie pół miliona złotych, głównie przez 18-karatowe złoto, z którego jest wykonany.

Waży 15 kilogramów

Puchar LE waży tyle, ile przykładowo przeciętne 3,5-letnie dziecko - 15 kg i jest najcięższym ze wszystkich trofeów UEFA. Swoją wagą prawie dwukrotnie przewyższa trofeum przyznawane za zwycięstwo w finale Champions League, choć jest od niego niższy. Ma 65 cm wysokości.

Trofeum mocowane na żółtym marmurowym cokole zostało zaprojektowane i wykonane przez pracownię Bertoniego w Mediolanie. W przeciwieństwie do pucharu LM nie ma żadnych uchwytów.

Kielich symbolicznie trzymają ręce grupy piłkarzy. Na nim widnieje emblemat UEFA, na dole są flagi wszystkich 57 federacji zrzeszonych w europejskiej centrali (obecnie lub w przeszłości).

Sevilla do historii?

Puchar przyznaje się od 2009 roku za wygranie Ligi Europy (jest kontynuatorką Pucharu UEFA), w przeszłości wznosiło trzech Polaków. Byli to: Mariusz Lewandowski z Szachtara Donieck (po zwycięstwie w 2009 roku 2:1 z Werderem Brema), Tomasz Rząsa z Feyenoordu Rotterdam (po zwycięstwie w 2002 z BVB 3:2) i Andrzej Buncol z Bayeru Leverkusen (w 1988 roku po dwumeczu z Espanyolem 3:0, 0:3 i rzutach karnych 3:2).

Oczywiście, wszyscy redaktorzy sport.tvn24.pl też unieśli okazałe trofeum, ale ten fakt raczej nie zapisze się w historii futbolu. Za to szanse na to ma Grzegorz Krychowiak, jedna z wiodących postaci Sevilli. Jego klub ma patent na wygrywanie tego pucharu. Robiła to już trzykrotnie i 27 maja na Stadionie Narodowym będzie bronić trofeum.

Krychowiak gotowy

Krychowiak rozgrywa właśnie znakomity sezon nie tylko w hiszpańskiej lidze, ale także w europejskich pucharach. W tej edycji LE rozegrał 12 spotkań, strzelił w nich nawet jednego gola (z Feyenoordem). Dobre występy Polaka doceniają hiszpańscy dziennikarze, którzy po pierwszym meczu półfinałowym z Fiorentiną pisali o pomocniku: "Zamaskowany bohater", "Bohater w żelaznej masce", "Ma charakter, upór, udowodnił to grając w masce, tak jakby nie miał jej założonej". Dziennikarze odnosili się w ten sposób do złamanego nosa piłkarza i maski, w której musiał grać, a zaprezentował się znakomicie. Mecz rewanżowy z Violą może w wykonania Polaka nie był wybitny (był mniej aktywny, spowodował rzut karny), ale w finale na "swoim" stadionie, przed w dużej mierze polską publicznością, z pewnością da z siebie wszystko.

27 maja Polak może tak jak niegdyś Steven Gerrard, Juergen Klinsmann czy Ronaldo (ten z Brazylii) wznieść na boisku srebrne trofeum. Niby to puchar pocieszenia, nie tak cenny jak ten za wygranie Ligi Mistrzów, to do takich postaci chyba pięknie będzie dołączyć.

PS. Puchar już oddaliśmy.

Kacper Sosnowski, sport.tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl