Marywil odkrył tajemnice. Nie wiadomo, co z parkingiem

Tak wyglądał Marywil
Źródło: Archiwum fundacji Warszawa1939.pl
Archeolodzy zakończyli badania pozostałości Marywilu, który przed laty pełnił rolę "centrum handlowego". Udało się dokopać do kilku przedmiotów datowanych nawet na XVII w., ale stan samych fundamentów jest zły. Czy i jak będzie budowany w tym miejscu parking podziemny, okaże się po pełnych wynikach z badań.

Przez kilka miesięcy archeolodzy pracowali na rozkopanym placu Teatralnym, by dokładnie zbadać, co kryje się pod ziemią. Pogoda przeważnie dopisywała, choć musieli zmagać się m.in. z ulewnym deszczem.

Badali pozostałości Marywilu, czyli budynku handlowo-usługowego wybudowanego w XVII wieku na polecenie królowej Marii Kazimiery.

CZYM BYŁ MARYWIL? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

- Celem badań było określenie stopnia zachowania reliktów pod powierzchnią pl. Teatralnego i możliwych z punktu widzenia konserwatorskiego wariantów rozwiązań parkingu podziemnego planowanego w tym miejscu. Praktyczne prace terenowe zostały zakończone. Obecnie odtwarzana jest nawierzchnia brukowa, czyli miejsce naziemnego parkingu - informuje Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego ratusza.

Zniszczony dziedziniec

W trakcie prac odkryto fundamenty zachodniej i wschodniej części frontu budowli, której fragment środkowy znajduje się pod jezdnią ul. Senatorskiej. Z kolei dziedziniec został praktycznie zniszczony przez inwestycje w XIX i XX wieku. Jakie? - Chodzi o urządzenia kanalizacyjne, studzienki wodociągowe, a także działania w latach 50. XX w. związane z rozpoczęciem budowy stacji metra, która nie została zrealizowana, a głęboki wykop budowlany zasypano piaskiem - wyjaśnia Kłąb.

Archeolodzy uznali, że stan zachowanych fundamentów jest zły - zniszczone są sklepienia piwnic, niewykluczone, że cegieł użyto do budowy teatru.

Pozostałości Marywilu już zasypano, ale wcześniej zabrano znalezione tam zabytkowe przedmioty, które znajdowały się głównie po stronie wschodniej. - Fragmenty (niekiedy w całości) butelek szklanych datowanych od XVII w., detale architektoniczne (nadproża piaskowcowe) i naczynia ceramiczne w tym cały gliniany dzban XVII w., mały fragment bursztynu, czy kafle holenderskie - wylicza znaleziska rzeczniczka.

Sytuacja na placu

Wróci parking naziemny

W trakcie badań prowadzono pełną dokumentację. Wstępne sprawozdanie ma być gotowe do końca sierpnia. - Natomiast pełne opracowanie wyników badań w okresie 6 miesięcy od ich zakończenia - wyjaśnia Kłąb. - Po ich uzyskaniu będzie można odpowiedzieć na pytanie, co dalej – dodaje.

Do końca sierpnia ma zostać przywrócona nawierzchnia na placu Teatralnym, a później wróci tam parking naziemny.

POD KONIEC CZERWCA WODA ZALAŁA WYKOPALISKA:

Strażacy w wykopaliskach

Marywil
Marywil
Źródło: J.J. Feyge /wikipedia cc by-sa

Archiwalne obrazy użyte w tekście pochodzą ze strony fundacji Warszawa1939.pl. Źródła: "Opowiadania o Starej Warszawie", Fryderyk Krzysztof Dietrich; "Encyklopedia Warszawy", F.C. Schmidt; "Warszawa i jej muzeum", P. Schenk; Zygmunt Vogel.

ran/roody

Czytaj także: