Maratończycy, rolkarze, motocykliści. Duże weekendowe utrudnienia

[object Object]
Minister o utrudnieniach w ruchu: można to przeżyćTVN24
wideo 2/4

Kilka zgromadzeń, rozpoczęcie sezonu rolkarzy oraz fanów zabytkowych motocykli, maraton. Ratusz ostrzega przed weekendowymi utrudnieniami.

W sobotę, w godzinach 11.10 - 12.20, na mokotowskich ulicach pojawią się uczestnicy XXXVI Warszawskiego Otwarcia Sezonu Motocykli Zabytkowych. Wszyscy przejadą ulicami: Narbutta, Boboli, Rakowiecka, Puławska, Marszałkowska, Piękna, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Dolna, Madalińskiego, Łowicka.

Motocyklistów zobaczymy też w innym miejscu stolicy. Uczestnicy imprezy "Jednośladem bezpieczniej do celu" zaplanowali swój przejazd w godzinach 12-16 ulicami: Ostroroga, Sołtyka, Młynarska, Leszno, Okopowa, Al. Jerozolimskie, Towarowa, Kasprzaka, Wolska, Połczyńska, Lazurowa, gen. Urbanowicza, gen. Kutrzeby.

Rolkarze

Tego samego dnia - wieczorem - odbędzie się pierwszy nocy przejazd rolkarzy NightSkating Warszawa.

Uczestnicy wyruszą sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, a dalej przejadą ulicami: Krakowskie Przedmieście – gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza – pl. Piłsudskiego (pod prąd) – Królewska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. "Solidarności" – Okopowa – Towarowa – pl. Zawiszy – Raszyńska – Żwirki i Wigury – Racławicka – Wołoska – Woronicza – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście.

Trasa przejazdu Nightskating Warszawa
Piątkowe utrudnienia targeo, tvnwarszawa.pl
Sobotnie utrudnienia Targeo, tvnwarszawa,pl

Maraton

Jednak z największymi utrudnieniami warszawiacy muszą liczyć się w niedzielę, wtedy odbędzie się Warsaw Orlen Maraton. Biegacze wystartują o godzinie 9 spod stadionu Narodowego i skierują się na północ miasta, na most Świętokrzyski, a następnie miną Stare Miasto.

Dalej maratończycy pobiegną przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i dalej przez plac Trzech Krzyży aż do Alej Ujazdowskich. Tam trasa biegu skręci w al. Szucha, by poprowadzić biegaczy przez Puławską i dalej w kierunku Ursynowa.

"Tu na biegaczy czekać będzie nowość – uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon jako pierwsi biegacze będą mieli okazję sprawdzić nawierzchnię nowo otwartych ulic Rosnowskiego i Korbońskiego. Na tym odcinku jeszcze nigdy nie przebiegała trasa żadnego biegu i właśnie tutaj rozpocznie się kilometrowy zbieg, którym uczestnicy przebiegną z dzielnicy Ursynów do Wilanowa" - informują organizatorzy.

Kolejne kilometry trasy wiodły będą między innymi przez al. Wilanowską, Jana III Sobieskiego i Belwederską, gdzie maratończycy, omijając Łazienki Królewskie, wbiegną w Czerniakowską i Solec. Następnie przebiegną przez Wybrzeże Kościuszkowskie, ponownie przez most Świętokrzyski i dalej wzdłuż Stadionu Narodowego, gdzie od strony al. Zielenieckiej zlokalizowana zostanie meta ORLEN Warsaw Marathonu oraz Miasteczko Biegaczy.

Trasa Warsaw Orlen Maratonmateriały organizatora

Przemarsze, zgromadzenia

W weekend zaplanowano też kilka zgromadzeń i przemarszów. Pierwsze odbędzie się w piątek w godzinach 16-20. Utrudnień powinniśmy spodziewać się na trasie: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Wiejska przed pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

W sobotę odbędą się dwa zgromadzenia: pierwsze - stacjonarne o godzinie 12 na placu Hallera, drugie, już z przemarszem. Jego uczestniczy przejdą ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście na plac Zamkowy.

Z kolei uczestnicy niedzielnego zgromadzenia spotkają się o godzinie 13.30 przed pomnikiem Lotników Polskich (na Polu Mokotowskim), skąd nastąpi przemarsz ulicami: Trasa Łazienkowska, al. Niepodległości, Batorego, Waryńskiego, Trasa Łazienkowska z powrotem przed pomnik Lotników Polskich.

Niedzielne utrudnienia targeo, tvnwarszawa.pl

Pisaliśmy też o utrudnieniach na Głębockiej:

[object Object]
Kierowcy łamią przepisy Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kz/b

Pozostałe wiadomości

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl