Macierzyństwo wolne od używek

Macierzyństwo wolne od używek
Macierzyństwo wolne od używek
Picie alkoholu, palenie tytoniu czy zażywanie narkotyków i dopalaczy w czasie ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka. Jak zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie, opowiada Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Czy korzystanie z używek przez kobiety w ciąży stanowi duży problem społeczny?

W 2009 roku przeprowadziliśmy badania na temat używania substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, tytoń czy narkotyki, przez kobiety w ciąży. Badanie wykazało, że wiele kobiet w wieku prokreacyjnym zażywa substancje psychoaktywne.

Problem stanowi wyzwanie dla budowania wielopłaszczyznowych działań, w tym kampanii edukacyjnych skierowanych do kobiet w wieku prokreacyjnym, a także szkoleń dla personelu medycznego, który pozostaje w stałym kontakcie z kobietami poprzez cały okres ciąży.

Nasza propozycja podjęcia takich działań została ciepło przyjęte przez stronę szwajcarską, dzięki czemu od roku 2012 realizujemy nasz projekt w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Jednym z elementów projektu jest program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” skierowany do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Czy to dobry wiek do mówienia młodym ludziom o rodzicielstwie?

Prowadzenie z młodzieżą rozmów o zdrowym i wolnym od używek macierzyństwie jest niezwykle ważnym i potrzebnym zadaniem. Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, koncentruje się na profilaktyce używania substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze.

Objęliśmy programem ponad 370 tys. nastolatków. Każdej szkole przekazaliśmy specjalny pakiet z materiałami edukacyjnymi i ulotkami informacyjnymi dla uczniów i dla rodziców. Dodatkowo młodzież, nauczyciele i koordynatorzy programu mogą korzystać z platformy e-learningowej, na której znajduje się wiele ciekawych informacji.

Jak program odebrany został przez młodzież? Czy jest szansa na jego kontynuację?

Zdecydowana większość szkół ponadgimnazjalnych realizujących program zadeklarowała chęć udziału w kolejnej edycji. Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” został wysoko oceniony przez młodzież i szkolnych koordynatorów. Większość uczniów uważa, że jest on ważny oraz chcieliby, aby w przyszłości ich dzieci również uczestniczyły w podobnych zajęciach. Ta inicjatywa z całą pewnością będzie kontynuowana.

Jakie inne działania podjęto w ramach projektu?

Zrealizowaliśmy kampanię społeczną pod nazwą „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”, a także rozpoczęliśmy realizację kampanii w internecie skierowanej do ludzi młodych w wieku 15-19 lat. Obecnie kierowany do tej grupy wiekowej przekaz w mediach tradycyjnych jest niewystarczający i mało skuteczny. To pierwsze tego typu działanie na taką skalę realizowane w naszym kraju. Wspomniane kampanie mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz zmianę zachowań w zakresie szkodliwych skutków zażywania środków psychoaktywnych.

Bardzo dużą wartością projektu jest nie tylko jego treść, ale również zasięg. Wśród niewątpliwych korzyści płynących z projektu, powinniśmy wymienić także przeszkolenie 900 lekarzy, 58 tysięcy pracowników w 200 zakładach pracy oraz ponad 8 tysięcy eventów zorganizowanych na poziomie lokalnym i regionalnym, w których wzięło udział ponad milion dwieście tysięcy osób.

„Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” realizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Projekt dofinansowany został kwotą 3,43 mln CHF mln franków szwajcarskich

Poznaj więcej projektów zrealizowanych ze wsparciem z Funduszu Szwajcarskiego na www.programszwajcarski.gov.pl.

.
.
Czytaj także: