Lewica chce kolejnego pomnika przy Trakcie Królewskim


- To oburzające, że po 27 latach istnienia niepodległej Polski Ignacy Daszyński nie doczekał się pomnika w stolicy – przekonuje wspólnie Partia Razem i Inicjatywa Polska. Aktywiści zwrócili się do poszczególnych partii w radzie miasta o zarezerwowanie pieniędzy na ten cel.

- Przy Trakcie Królewskim stoją pomniki reprezentantów różnych przedwojennych obozów politycznych: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Najwyższy czas, żeby stanął tam też pomnik Ignacego Daszyńskiego – mówiła na poniedziałkowej konferencji miejska radna Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska).

Obie organizacje przekonują, że budowę pomnika powinno sfinansować miasto. Zwrócili się w tej sprawie zarówno do Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości.

- Radnym PO przypominamy, ze o potrzebie budowy w Warszawie pomnika Daszyńskiego mówił wielokrotnie prezydent Bronisław Komorowski i podkreślał, że takiego pomnika w stolicy bardzo brakuje. Radnym PiS przypominamy zaś, że prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie wypowiadał się z uznaniem o tradycji przedwojennej PPS i uważał ją za ważną część historii polskiego patriotyzmu – tłumaczył Krzysztof Grochowski z warszawskiego zarządu Razem.

Listy do radnych

Piechna-Więckiewicz zapowiedziała, że w imieniu Razem i IP złoży poprawki do budżetu miasta na 2017 rok. Tak, aby znalazły się środki na budowę monumentu.

Pierwsza strona "Daszyniówki"mat. prasowe

Wspólnie z Grochowskim złożyli też listy z, adresowane do Jarosława Szostakowskiego i Cezarego Jurkiewicza, czyli przewodniczących klubów PO i PiS w radzie miasta.

O budowie pomnika Daszyńskiego organizacje lewicowe apelują od lat. Głos w tej sprawie już raz zabrali również warszawscy radni. Dwa lata temu przyjęli uchwałę, w której zgodzili się, aby taki monument powstał w okolicy placu na Rozdrożu.

"Budowę pomnika miał sfinansować Komitet Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego związany z SLD. Z zapowiedzi przedstawicieli Komitetu wynikało, że pomnik powstanie do roku 2016, ale plany te nie zostały zrealizowane" – przypominają działacze Razem.

- Niestety, poza zwoływaniem konferencji prasowych, komitet nie podjął żadnych działań, żeby zapewnić zrealizowanie tej inwestycji – doprecyzował Grochowski.

"Daszyniówka" dla mieszkańców

Podczas konferencji działacze Razem i IP przypomnieli, że 7 listopada przypada 98. rocznica utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie, na którego czele stał właśnie Ignacy Daszyński.

"Był to pierwszy ogólnopolski organ władzy niezależny od zaborców. Program rządu zawierał między innymi wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy, pełnej równości obywateli niezależnie od ich narodowości, płci i wyznania, przeprowadzenia reformy rolnej, a także wprowadzenia powszechnej, bezpłatnej i świeckiej edukacji" – wyjaśniają.

Aby upamiętnić to wydarzenie, działacze rozdawali na ulicach stolicy specjalnie przygotowaną gazetkę "Daszyniówkę".

CZYTAJ TAKŻE: Papież, Małysz i Szymborska z gipsu. Pomnik Polski na dziedzińcu Akademii:

Pomnik to praca dyplomowa
Pomnik to praca dyplomowaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl