Kto za co będzie odpowiadał? Trzaskowski przedstawił swoją ekipę

[object Object]
Trzaskowski o swojej prezydenturzeTVN24
wideo 2/5

Nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentował swoich zastępców. W ratuszu, jak już informowaliśmy, zostają Renata Kaznowska i Michał Olszewski. Dołączy do nich dwóch nowych wiceprezydentów.

- Tak jak zapowiadałem, przyszedł czas, żeby zaprezentować moją drużynę, moich współpracowników, moje współpracowniczki, z którymi będę realizował swój program i program Koalicji Obywatelskiej - powiedział na początku piątkowej konferencji nowy prezydent Warszawy.

Przypomniał to, co deklarował wcześniej: że jego prezydentura będzie czasem "mądrej kontynuacji, ale również zmian". - Dokładnie przyjrzymy się funkcjonowaniu ratusza. W przeciągu najbliższych miesięcy przyszłego roku przedstawimy raport otwarcia i wraz z moim współpracownikami będziemy podejmowali decyzje co do zmian - zaznaczył Trzaskowski.

Rozdzielone zadania

Trzaskowski przedstawił w piątek na popołudniowej konferencji przyszłych wiceprezydentów stolicy.

O całej czwórce pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Zgodnie z naszymi informacjami wiceprezydentami pozostają nadal Renata Kaznowska i Michał Olszewski, choć zmieni im zakres obowiązków.

Trzecim zastępcą Rafała Trzaskowskiego będzie Paweł Rabiej, którego wiceprezydentura była zapowiadana już wcześniej i była elementem przedwyborczej umowy między Platformą Obywatelską i Nowoczesną.

Czwartym zastępcą został Robert Soszyński, w przeszłości między innymi burmistrz Mokotowa.

Paweł Rabiej

Na początku Trzaskowski przedstawił Pawła Rabieja. Będzie odpowiadał za biura: Spraw Dekretowych, Pomocy i Projektów Społecznych oraz Polityki Zdrowotnej.

- Osoba bardzo doświadczona, przede wszystkim słynąca z gotowości na dialog, umiejąca rozmawiać zwłaszcza z organizacjami pozarządowymi, dlatego też taki będzie zakres jego obowiązków. Osoba, która od wielu, wielu miesięcy zajmowała się kwestiami reprywatyzacji - mówił Trzaskowski.

Dodał, że Rabiej będzie zajmował się reprywatyzacją jako nowa osoba w ratuszu. - Trzeba tę sprawę wyjaśnić do samego końca - podkreślił Trzaskowski.

Renata Kaznowska

Kaznowskiej mają podlegać biura: Sportu i Rekreacji, Stołecznego Konserwatora Zabytków, Edukacji oraz Polityki Lokalowej. To duża zmiana, bo do tej odpowiadała m.in. za miejski transport i drogi.

- Renata Kaznowska jest określana jako specjalistka w rozwiązywania trudnych problemów. Ja często rozmawiając z tymi wszystkim, którzy z Renatą współpracowali, słyszałem właśnie taką opinię, że to jest ta osoba, którą można posłać na najtrudniejszy odcinek, żeby rozwiązywała problemy. Zajmowała się kwestiami transportu i wyprowadziła na prostą bardzo wiele trudnych problemów - tłumaczył.

I dodał, że chce, by zajęła się teraz Biurem Edukacji. Bo wydatki na oświatę to największa pozycja w budżecie miasta a "po zmianach wprowadzonych przez PiS coraz bardziej absorbująca, jeżeli chodzi o kwestie budżetowe". - W związku z tym, kto jak nie Renata, może być właśnie na tym odcinku - dodał Trzaskowski.

Michał Olszewski

Michał Olszewski zajmie się biurami Architektury i Planowania Przestrzennego, Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, Geodezji i Katastru, Rozwoju Gospodarczego oraz Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

- Będzie miał jeden z najtrudniejszych problemów do rozwiązania, któremu przyjdzie nam stawić czoło, a mianowicie śmieci, dlatego będzie odpowiadał za Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi - dodał Trzaskowski.

Podkreślał również wagę Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. - Osobiście się zaangażuję w nadzór nad tym biurem, osobiście się zaangażuję w reformę tego biura, dlatego że ono decyduje, jak wygląda nasze miasto - tłumaczył Trzaskowski.

Robert Soszyński

Robert Soszyński będzie odpowiadał za biura: Mienia Miasta i Skarbu Państwa, Infrastruktury, Polityki Mobilności i Transportu oraz Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym.

- Osoba niebywale doświadczona, samorządowiec, osoba, która odpowiadała za realizację bardzo wielu, bardzo poważnych projektów inwestycyjnych. Właśnie takich osób trzeba, z doświadczeniem, żebyśmy mogli zarządzać tymi ważnymi obszarami w Warszawie i rozwiązywać problemy transportu, inwestycji, ale również kwestii związanych z remontami dróg - argumentował prezydent Warszawy.

W wysłanym przez ratusz życiorysie czytamy, że w 1990 roku ukończył Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Od 2014 roku jest doktorem nauk politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w Administracji Publicznej (w 2007 roku) oraz studia MBA (w 2011 roku).

Był wiceprezesem Zarządu Polskich LNG SA, GrECo JLT Polska, prezesem Zarządu PERN Przyjaźń SA, Ciech Service, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Mokotów, dyrektorem zarządzającym GrECo JLT oraz burmistrzem dzielnicy Mokotów.

Skarbnik i sekretarz

Skarbnikiem miasta pozostanie Mirosław Czekaj. - Osoba niesłychanie doświadczona, bardzo odpowiedzialna - podkreślił Trzaskowski. Będzie miał pod sobą biura: Księgowości i Kontrasygnaty, Planowania Budżetowego, Podatków i Egzekucji, Długu i Restrukturyzacji Wierzytelności.

W ratuszu nadal sekretarzem miasta będzie Marcin Wojdat. Ma zajmować się biurami: Zamówień Publicznych, Administracji i Spraw Obywatelskiej, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biurem Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a także Miejskim Centrum Sieci Danych oraz Biurem Cyfryzacji Miasta. Będzie też nadzorował pracę Urzędu Stanu Cywilnego. - Jako osoba zaangażowana od wielu, wielu lat w kwestię cyfryzacji, szczególnie ta sprawa leży mi na sercu - dodał Trzaskowski.

Dwie koordynatorki

Justyna Glusman, która z ramienia ruchów miejskich startowała w wyborach na prezydenta Warszawy, będzie koordynatorką w zespole Trzaskowskiego. Jak powiedział prezydent, zajmie się "zróżnicowanym rozwojem i zielenią". Najprawdopodobniej Trzaskowski przejęzyczył się, ponieważ w oficjalnej informacji przekazanej przez służby ratusza mowa jest o "zrównoważonym" rozwoju.

Justyna Glusman ma mieć pod opieką Biuro Ochrony Środowiska.

Jak podaje ratusz, to absolwentka SGH i London School of Economics, gdzie obroniła doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych. Posiada doświadczenie pracy w instytucjach samorządu terytorialnego i administracji publicznej, a także w sektorze prywatnym. Prowadzi wykłady na podyplomowych studiach zarządzania miastem na SGH, publikuje na tematy dotyczące samorządu terytorialnego.

Z kolei koordynatorką do spraw kultury i komunikacji społecznej będzie Aldona Machnowska-Góra, działaczka zajmująca się organizacjami pozarządowymi. Będzie nadzorowała Centrum Komunikacji Społecznej i Biuro Kultury.

"Absolwentka filologii Uniwersytetu Warszawskiego współtwórczyni programu dla Warszawy Rafała Trzaskowskiego, działaczka społeczna i animatorka kultury, producentka spektakli i festiwali teatralnych, od 2016 r. wicedyrektorka Teatru Studio w Warszawie współautorka "Programu Rozwoju Kultury Warszawa 2020. Miasto kultury i obywateli, przyjętego w 2012 r. uchwałą Rady Miasta jako oficjalna polityka kulturalna Warszawy" - informuje urząd miasta.

Od 2006 do 2014 członkini prezydium i przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury przy Biurze Kultury. Wcześniej była dyrektorką Teatru WARSawy i dwunastu edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego.

[object Object]
Prezydent powoła dyrektora magistratuTVN24
wideo 2/4

Dyrektor magistratu

- Powołam osobną osobę na stanowisku dyrektora magistratu, kolejną kobietę w naszym zespole, która będzie odpowiedzialna za Biuro Kontroli, Biuro Kadr i Szkoleń oraz Biuro Organizacji Urzędu - dodał Trzaskowski. Nie podał jednak jej nazwiska.

Najmniej nowy prezydent mówił o tych jednostkach, które sam będzie nadzorował. Z informacji przekazanej mediom przez wydział prasowy urzędu wynika, że będą to: Gabinet Prezydenta oraz biura: Audytu, Nadzoru Właścicielskiego oraz Marketingu Miasta.

Trzaskowski zapowiedział również, że w poniedziałek zaprezentuje "bardzo konkretne priorytety, które chce realizować w pierwszej kolejności".

ran/PAP/pm

Pozostałe wiadomości

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl