Uniwersytet Warszawski odwołał wszystkie zajęcia i konferencje. Inne uczelnie idą jego śladem

TVN Warszawa | Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
ShutterstockUniwersytet Warszawski

Do 14 kwietnia odwołane zostały wszystkie zajęcia i wykłady, a do końca kwietnia - wszystkie wydarzenia o charakterze otwartym, jak sympozja czy konferencje. Taką decyzję podjął we wtorek rektor Uniwersytetu Warszawskiego. O odwołaniu zajęć informują też niektóre uczelnie prywatne.

W swoim zarządzeniu rektor przekazał, że do 20 marca zostanie ogłoszona lista zajęć, które od 23 marca będą odbywać się online. Wszystkie pozostałe są odwołane do 14 kwietnia.

Kolejki do biblioteki

Do tego czasu zamknięta będzie również Biblioteka Uniwersytecka. Władze BUW, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji rektora, poinformowały, że zwiększyły limit wypożyczeń do 20 woluminów. Zapowiedziały ponadto, że okres wypożyczenia książek zostanie automatycznie przedłużony do czasu ponownego otwarcia BUW. Oznacza, to że nie będzie naliczana kara za przetrzymanie książek w dniach zamknięcia biblioteki. Wieczorem do wypożyczalni i samoobsługowych "self-checków" w BUW ustawiała się wyjątkowo długa kolejka studentów.

Oprócz odwołania zajęć, uniwersytet zawiesił służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych. Ponadto wstrzymane zostały przyjazdy gości zagranicznych, także kwaterowanie nowych osób w obiektach UW. Te obostrzenia obowiązują do końca kwietnia. Zarządzenie rektora wchodzi wejdzie w życie w środę.

W poniedziałek na podobny krok zdecydował się rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zarządzenie o odwołaniu zajęć, wydarzeń o charakterze otwartym, a także wyjazdów służbowych obowiązuje aż do 15 maja, aczkolwiek termin może ulec aktualizacji. We wtorek doprecyzowano w okólniku, że zajęcia dydaktyczne nie będą odbywać się do 29 marca.

W środę rano rektor WUM w oświadczeniu napisał: "Mam nadzieję, że w ślad za decyzjami o zawieszeniu zajęć dydaktycznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Warszawskim pójdą inne warszawskie uczelnie, a przede wszystkim szkoły. Wierzę, że nie jest jeszcze za późno na podjęcie działań, które mogą przyczynić się do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem. Czekam z niecierpliwością na decyzję o zamknięciu warszawskich szkół na przynajmniej 3 tygodnie. Dzieci co prawda nie chorują, ale są ogniwem w przenoszeniu infekcji. Apeluję o pilne podjęcie działań - co prawda radykalnych, ale najwyraźniej niezbędnych. Nawet, jeśli mogą wydawać się na wyrost".

Uczelnie prywatne też odwołują zajęcia

Śladem UW i WUM poszły również uczelnie prywatne: Uczelnia Łazarskiego oraz Uniwersytet SWPS. W przypadku tej pierwszej zajęcia nie będą odbywać się od 11 marca do odwołania. W przypadku Uniwersytetu SWPS - do 22 marca włącznie. Obie uczelnie przygotowują się do uruchomienia niektórych zajęć w formie on-line.

Uczelnia Łazarskiego odwołała również wydarzenia o charakterze otwartym. "Zawiesza się służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych" - poinformowano w zarządzeniu rektora dr. hab. Macieja Rogalskiego. Uczelnia wstrzymała też przyjazdy gości zagranicznych.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o odwołanych zajęciach w szkole podstawowej na Bemowie:

Konferencja Rafała Trzaskowskiego w sprawie zagrożenia koronawirusem w szkołach

Prezydent Warszawy o sytuacji w szkole na BemowieTVN24
wideo 2/2

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock