Komisja kontra ratusz. Spór o odszkodowania dla lokatorów


Członkowie komisji weryfikacyjnej zwołują konferencję, na której zarzucają władzom Warszawy brak wypłaty odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych reprywatyzacją. Miasto odpowiada, że korzysta z prawa do odwołania, bo komisja niewystarczająco sprawdza osoby, jakim nakazuje wypłacać pieniądze.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta przypomniał w piątek, że pierwsze siedem odszkodowań dla lokatorów i jedno zadośćuczynienie dla córki Jolanty Brzeskiej zostały przyznane już w maju. I podkreślił, że wobec każdej z tych decyzji warszawski ratusz zgłosił sprzeciw.

- Komisja zgromadziła kilka milionów złotych na rachunkach miejskich, które mają służyć wypłacie odszkodowań i zadośćuczynień mieszkańcom, a mimo to Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że żaden z lokatorów nie otrzyma zadośćuczynienia lub odszkodowania, w tym córka Jolanty Brzeskiej - oznajmił Kaleta.

"Skandaliczne, niezrozumiałe"

Wyjaśnił, że po sprzeciwie miasta, sprawy odszkodowań będą analizowane przez sąd cywilny, który musi ocenić roszczenia mieszkańców w nowym postępowaniu.

- Ponadto miasto zażądało od wszystkich tych mieszkańców zwrotu kosztów prawników, którzy zostali wskazani przez miasto do prowadzenia tych postępowań - mówił dalej wiceprzewodniczący, nie szczędząc władzom stolicy ostrych słów krytyki. - Jest to na wielu poziomach skandaliczne, niezrozumiałe, wręcz można powiedzieć, bardzo niskie zachowanie prezydent Warszawy - oceniał.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz żąda, żeby ci mieszkańcy ponosili dodatkowe koszty związane z tym, że ona odszkodowań nie chce im wypłacić. Dodatkowo, co jest bardzo bulwersujące, prezydent twierdzi, że córce Jolanty Brzeskiej w ogóle nie należy się jakiekolwiek odszkodowanie, kwestionuje jej wniosek do komisji, co do zasady - powiedział Kaleta.

Kolejni członkowie również wypowiadali się o Gronkiewicz-Waltz bardzo ostro.

- Nie reprezentuje mieszkańców Warszawy, tylko określone środowisko i establishment - powiedział poseł PiS Jan Mosiński dodając, że "prezydent stolicy od samego początku torpedowała prace komisji".

Na konferencji nie zabrakło też nawiązań do toczącej się obecnie "prekampanii" wyborczej. Kolejny członek komisji z ramienia PiS, Łukasz Kondratko, powiedział bowiem, że kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski powinien spotkać się z lokatorami zreprywatyzowanych kamienic i zaprosić ich na swoją ławeczkę, na której odbywa spotkania z mieszkańcami stolicy.

Odpowiedź ratusza

Na odpowiedź władz Warszawy nie trzeba było długo czekać. Ledwie pół godziny później briefing prasowy zwołał wiceprezydent Witold Pahl. Już na wstępie stwierdził, że "w trakcie konferencji komisji padło szereg stwierdzeń, które nie polegają na prawdzie". Nie stronił też od złośliwości oceniając, że była to raczej "konferencja osób stanowiących zaplecze sztabu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta" (Patryka Jakiego, który startuje na ten urząd z ramienia Zjednoczonej Prawicy).

Wiceprezydent stolicy oświadczył, że wymuszanie na ratuszu, by ponosił koszty sądowe jest "niesprawiedliwe i nieuczciwe".

Podkreślił, że problem ten można było rozwiązać w bardzo prosty sposób. - Mianowicie w ustawie o komisji zwolnić osoby [odwołujące się - red.] od kosztów sądowych - powiedział. - Apeluję do posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby taką zmianę jak najszybciej przeprowadzić - dodał.

Konferencja urzędu miastaUM Warszawa

"Realizujemy przepisy ustawy"

- Jeśli chodzi o wypłaty odszkodowań, my po prostu realizujemy przepisy zawarte w ustawie o komisji. Zawierają one możliwość złożenia sprzeciwu. Czynimy to, bo komisja nie bada w sposób wystarczający przesłanek do przyznania (lokatorom - red.) odszkodowań - powiedziała z kolei Maria Młotkowska, dyrektor miejskiego Biura Prawnego. - Powinniśmy dbać o to, by przesłanki były badane rzetelne, stad skierowanie spraw do niezależnego sądu - dodała.

O jakich przesłankach mowa? Jak powiedział wiceprezydent Pahl, miasto ma informację, że "część osób ubiegających się o odszkodowania kupiło drugie mieszkanie za bardzo pokaźną kwotę" i nie miało problemów finansowych. A co za tym idzie, według wiceprezydenta, nie spełniały wymogów do wypłaty odszkodowań.

Zwłaszcza, że - jak dodał Pahl - odszkodowania są wypłacane z budżetu miasta, czyli stanowią własność wszystkich mieszkańców Warszawy.

Podczas konferencji wiceprezydent przypomniał też, że ratusz zaproponował projekt ustawyzakładający przyznanie rekompensat lokatorom pokrzywdzonym wskutek reprytwatyzacji.

Chodzi o osoby, które były zmuszone do opuszczenia zajmowanych przez siebie mieszkań (ze względu na roszczenia i zwrot budynku), a nie dostały od miasta lokalu zamiennego. Opisywaliśmy ten projekt na tvnwarszawa.pl. Pahl powiedział w piątek, że dokumenyt jest już gotowy i właśnie przekazywany do Sejmu. - Przewiduje on objęcie działaniem trzech tysięcy osób - dodał wiceprezydent.

CZYTAJ TAKŻE O PIĄTKOWYM ZATRZYMANIU MACIEJA M., JEGO ŻONY I ADWOKATA

[object Object]
Zatrzymania w sprawie reprywatyzacjiTVN24
wideo 2/3

kw/PAP/mś

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl