Kolejne kamienice pod lupą komisji. Wezwani lokatorzy i brat Jakuba R.


Poznańska 14 i Marszałkowska 43 - to kolejne nieruchomości, których zwrotom przyjrzy się niebawem komisja weryfikacyjna. Jawne posiedzenia w tej sprawie odbędą się odpowiednio 30 sierpnia i 6 września. Wśród wezwanych świadków będą m.in. lokatorzy i brat Jakuba R., byłego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Nowe informacje są efektem niejawnego posiedzenia komisji, które odbyło się w poniedziałek po południu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dlaczego akurat Poznańska i Marszałkowska? - Te dwie nieruchomości są już dobrze opracowane. Mamy dużą wiedzę na ich temat. Dlatego uważamy, że możemy przeprowadzić rozprawę, a potem wydać decyzję - mówi nam Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Obie sprawy jednak istotnie różnią się od poprzednich (Twardej, Chmielnej i Siennej). Dotyczą bowiem kamienic, w których do dziś mieszkają lokatorzy niepewni swojego dachu nad głową. - Lokatorzy zwracali się do nas z licznymi apelami. Będą wzywani, zresztą po raz pierwszy, zarówno do sprawy Poznańskiej, jak i Marszałkowskiej - mówi Kaleta.

Brat urzędnika

Kamienica przy Marszałkowskiej 43 została zwrócona w grudniu 2010 roku, natomiast Poznańska 14 - w czerwcu 2013 roku. W obu transakcjach uczestniczył m.in. znany adwokat Robert N., który dziś przebywa w areszcie we Wrocławiu z prokuratorskimi zarzutami, a także inne znane w warszawskiej reprywatyzacji nazwiska.

Marszałkowską 43 mecenas N. odzyskał dla brata byłego urzędnika Jakuba R. - Adama. Jak pisały w sierpniu dziennikarki "Gazety Wyborczej", decyzja zwrotowa w tej sprawie podpisana została przez samego Jakuba R., który w 2010 roku był wiceszefem miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Jak mówi nam Sebastian Kaleta, komisja postanowiła wezwać na przesłuchanie Adama R. oraz dwie kobiety, które odsprzedały mu roszczenia.

Kupiony spadek

Poznańską natomiast odzyskali od miasta spadkobiercy dawnych właścicieli, którzy niedługo po reprywatyzacji - jak pisała "Wyborcza" sprzedali swój spadek mecenasowi Robertowi N.

O tym, w jaki sposób dochodzi do skupowania spadków mówili w wywiadzie dla tvnwarszawa.pl Bożena Jasińska i Marta Sieciarz z Komitetu Obrony Lokatorów.

- W dużym uproszczeniu: jest adwokat i jakiś starszy człowiek. Człowiek ma spadek, który obejmuje kilka nieruchomości. Adwokat mówi, że z tymi nieruchomościami są same problemy, nie można ich odzyskać, trzeba coś zapłacić, a w grę mogą wchodzić lewe interesy. Jednocześnie deklaruje, że może człowieka z tego problemu wybawić. Ten się zgadza. Idą do notariusza i adwokat kupuje spadek. Osoba, która sprzedaje taki spadek, jest często starsza i nieświadoma tego, co robi. Potem okazuje się, że rzecz dotyczy np. 20 kamienic - opisywała Jasińska.

W piątek decyzja o Siennej

Zanim jednak komisja weryfikacyjna zajmie się nowymi nieruchomościami, pozostaje kwestia Siennej 29 - działki, którą badała pod koniec lipca.

- Decyzję w tej sprawie planujemy ogłosić już w najbliższy piątek, po niejawnym posiedzeniu jakie mamy zaplanowane na ten dzień - podsumowuje Kaleta.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z POSIEDZENIA W SPRAWIE SIENNEJ 29:

[object Object]
Wniosek o ukaranie Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN24
wideo 2/9

kw/b

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl