"Kanarkoza" między zabytkami. Nowa moda w Śródmieściu?

Nowa kolorystyka szkoły budzi wątpliwości
Źródło: Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

W samym sercu Warszawy, tuż obok najważniejszych zabytków, wzrok przyciąga jaskrawożółta elewacja odnawianego właśnie liceum im. Mikołaja Reja. - Nie pasuje do zabudowy tej części śródmiejskiej przestrzeni - alarmują nas czytelnicy.

To że o gustach się nie dyskutuje, to sprawa dyskusyjna. Warszawa od lat zmaga się z plagą "pastelozy", która - wraz z epoką dociepleń - ogarnęła osiedla z wielkiej płyty. Teraz pojawia się zupełnie nowe zjawisko - "kanarkoza" w centrum miasta.

XI Liceum im. Mikołaja Reja wykorzystuje wakacje, by przeprowadzić remont elewacji. Jeszcze się nie zakończył, a już docierają do nas głosy kwestionujące wybór nowej kolorystki szkoły. Chodzi o skrzydło z muralem. Spod rusztowań i siatki zabezpieczającej przebija żółty kolor odnowionej ściany.

O sprawie zawiadomił nas jeden z czytelników, przesyłając stosowne zdjęcie.

„Teren Placu Małachowskiego, wpisanego do rejestru zabytków, jest poddawany destrukcji poprzez nadanie jednemu z budynków liceum koloru nieprzystającego tej przestrzeni. Gmachy Zachęty, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy oraz kamienicy Raczyńskich utrzymane w szlachetnej tonacji bieli, sąsiadują m.in. z Muzeum Etnograficzny, którego elewacja utrzymana jest w odcieniach jasnobrązowych. Do tak wyraźnie określonego charakteru miejsca zdecydowanie nie pasuje kolor modernizowanej elewacji liceum" – czytamy w liście do redakcji.

"Może jeszcze nie jest za późno na reakcję, dokonanie zmian" – pyta z troską czytelnik.

O komentarz poprosiliśmy Wojciecha Wagnera, naczelnika wydziału estetyki w stołecznym ratuszu.

- To prestiżowe i eksponowane miejsce. Szkoły są jednostkami miejskimi. Powinny uzgadniać takie rzeczy jak kolorystyka, żeby nie polegać na fantazji pojedynczych inwestorów czy projektantów - powiedział Wagner. - Postaramy się tę sprawę wyjaśnić, choć może być za późno na zmiany - dodał.

Budząca estetyczne wątpliwości kolorystyka dotyczy części szkoły dobudowanej już po drugiej wojnie światowej. Ten fragment liceum nie widnieje w ewidencji zabytków.

Liceum im. Mikołaja Reja

skw/mś

Czytaj także: