Kamienica, w której mieszkała Jolanta Brzeska, pod lupą komisji weryfikacyjnej

[object Object]
Kamienica przy Nabielaka 9Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Nabielaka 9, w której mieszkała założycielka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska. Przesłucha w tej sprawie świadków i przeprowadzi jawne posiedzenie.

O "rozpoczęciu postępowania rozpoznawczego" w sprawie budynku przy Nabielaka komisja zdecydowała w piątek, na niejawnym posiedzeniu. Jak wyjaśnia nam jeden z członków zespołu Sebastian Kaleta, oznacza to, że w sprawie zwrotu tej nieruchomości przeprowadzone zostanie również jawne posiedzenie, podobnie jak w przypadku Twardej i Chmielnej.

Komisja przesłucha świadków i zdecyduje czy zwrot kamienicy przebiegał zgodnie z prawem. Na dokładną datę i listę świadków na razie jednak - jak zastrzega Kaleta - za wcześnie. Komisja będzie o tym decydować na kolejnych posiedzeniach niejawnych.

Kto będzie świadkiem?

- My, jako rada społeczna, nie byliśmy na tym posiedzeniu, ale to dobrze, że komisja zajmie się Nabielaka 9 - mówi nam Marek Jasiński, szef Komitetu Obrony Lokatorów i członek rady społecznej działającej przy zespole Jakiego. Pytany o to, kogo powinno się wezwać na świadków przypomina, że kamienica była zwrócona za rządów w stolicy Prawa i Sprawiedliwości. - Więc powinno się wezwać przede wszystkich tych, którzy przygotowywali i wydawali tę decyzję. I oczywiście Marka M. [który przejął kamienicę od miasta - red.] - dodaje.

Nabielaka 9 - tu mieszkała Jolanta BrzeskaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

O sprawie Nabielaka - w kontekście komisji - mówiła również Hanna Gronkiewicz-Waltz (na czwartkowej konferencji prasowej, na której informowała, że nie stawi się na przesłuchanie w sprawie Chmielnej). Prezydent podkreśliła, że to członek Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki zaproponował, aby komisja zajęła się kamienicą zamieszkaną przez Brzeską.

Budynek przejął Marek M.

Decyzja zwrotowa w sprawie Nabielaka została wydana 24 stycznia 2006 roku. Podpisał ją Mirosław Kochalski, komisarz z nadania Prawa i Sprawiedliwości, który przejął władzę w Warszawie po tym, jak Lech Kaczyński (w grudniu 2005 roku) zaczął pełnić urząd Prezydenta RP.

Budynek przy Nabielaka odzyskał Marek M. To jeden z najbardziej znanych handlarzy roszczeniami w Warszawie. Nabył prawa do ponad 50 nieruchomości w prestiżowych częściach miasta. Za czasów prezydenta Kaczyńskiego spisał je w specjalnej teczce pod tytułem "Moje grunty warszawskie" i zaniósł do ratusza.

Czytaj więcej na ten temat.

Ma postawione prokuratorskie zarzuty (dlatego nie podajemy jego nazwiska).

Historia Marka M.
Historia Marka M.TVN24

Kamienica Jolanty Brzeskiej

Nabielaka 9 to jeden z symboli warszawskiej dzikiej reprywatyzacji. M. przejął ten adres jako pełnomocnik dawnych właścicieli. Pod jego naciskiem wyprowadzili się niemal wszyscy mieszkańcy tej kamienicy. Została Jolanta Brzeska - działaczka społeczna, założycielka ruchu lokatorskiego uznawana za kobietę-symbol walki z dziką reprywatyzacją.

Jej zwęglone ciało znaleziono w marcu 2011roku w Lesie Kabackim. Mimo upływu ponad sześciu lat, okoliczności tragicznego zdarzenia nie są znane do dzisiaj. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo dwa lata po śmierci Brzeskiej, z powodu nie wykrycia sprawców. Wznowił je w ubiegłym roku Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny na jednej z konferencji prasowych przyznał, że „zgromadzone dowody pozwalają stwierdzić, że to było zabójstwo (a nie samobójstwo, o czym śledczy informowali przed laty). Żadnych konkretów opinii publicznej jednak nie zdradził.

Dziś Jolanta Brzeska ma swój skwer na Mokotowie, a dokładnie między ulicami Iwicką i Zakrzewską (nieopodal Nabielaka). Radni Warszawy o przyznaniu jej patronatu nad tym miejscem zdecydowali w listopadzie 2016 roku. Głosowali w tej sprawie jednomyślnie.

Skwer Jolanty Brzeskiej
Skwer Jolanty BrzeskiejTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl