Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Jest tylko Janek i jego gra". Mocny spot Tramwajów Warszawskich

Warszawa

Tramwaje WarszawskieFilm promujący kampanię

"Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki" - tak nazywa się kolejny spot przygotowany przez stołecznego przewoźnika w ramach akcji "Bądźmy Razem Bezpieczni. Klip pokazuje wypadek z udziałem nastolatka, który zamiast uważać na jezdni, zajął się grą w telefonie.

Młodzi ludzie zapatrzeni w telefon przechodzący przez przejście - to coraz częstszy widok na coraz bardziej zatłoczonych ulicach. Nastolatkowie zajęci wirtualną rzeczywistością nie zwracają uwagi na tramwaje, autobusy, samochody. O ile droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, to dystans jaki musi pokonać kilkutonowy tramwaj żeby się zatrzymać wynosi znacznie więcej.

Tym bardziej, że w środku są również pasażerowie, których bezpieczeństwo podczas gwałtownego hamowania jest narażone. Pieszy w starciu z metalową konstrukcją tramwaju praktycznie nie ma szans na wyjście bez obrażeń.

"Świat przestaje istnieć"

Spółka Tramwaje Warszawskie, która bierze udział w akcji "Bądźmy razem bezpieczni", postanawia zwrócić uwagę na ten problem. Na potrzeby tegorocznej edycji kampanii stworzono klip, pokazujący wypadek z udziałem nastolatka, który za bardzo wczuł się w bohatera gry w telefonie.

47-sekundowy film zaczyna się dość niewinnie. Jego bohaterem jest Janek, który idzie ulicą jednocześnie grając na telefonie. - Gdy gra, on i jego smartfon stają się jednością. Gdy trzyma w kciukach telefon, świat przestaje dla niego istnieć - słyszymy.

Ubrany w jaskrawą koszulkę nastolatek, dochodzi do ronda Waszyngtona. Zamiast patrzeć na ulicę, jego wzrok podąża za bohaterem gry. Widzowie widzą, świat który ma przed oczami Janek. Zatłoczone rondo zamienia się w wirtualny świat. Bohater jest blisko pobicia kolejnego rekordu. - Jest tylko on i jego telefon. Jest tylko on i jego gra, tylko on i... - buduje napięcie lektor. - ... tramwaj - kończy.

Widzowie powracają na ruchliwą ulicę. Na środku torowiska leży zakrwawiony Janek.

Ogólnopolska kampania społeczna

Kampania Bądźmy Razem Bezpieczni, to ogólnopolska akcja mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby kolizji i wypadków. W tym roku skupiono się przede wszystkim na tych, których przyczyną było używanie telefonu komórkowego.

To, że w klipie pokazano spot z nastolatkiem, nie oznacza, że problem korzystania ze smartfonów dotyczy tylko młodych osób. Organizatorzy kampanii chcą zwrócić również uwagę na problem kierowców i rowerzystów którzy korzystają z telefonów podczas jazdy.

Zobacz wypadki z udziałem tramwajów:

Autobus i tramwaj zderzyły się w centrumTVN24
wideo 2/7

md/pm