Mieszkańcy gminy Jaktorów nie zgadzają na budowę węzła kolejowego w sąsiedztwie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obawiają się, że plany będą oznaczały wysiedlenia. Podczas manifestacji w poniedziałek po południu zablokowali drogę wojewódzką 719.
Na terenie gminy Jaktorów ma powstać główny węzeł kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W poniedziałek po południu mieszkańcy zebrali się na parkingu przed urzędem gminy, by zaprotestować przeciwko temu pomysłowi. "Zaplanowana przez CPK inwestycja kolejowa zrujnuje dotychczasowy rozwój gminy, powstałą infrastrukturę i przyczyni się do tragedii kilkuset rodzin, którym tory rozjadą domy. Protest mieszkańców został poparty przez władze gminy" - podano w zapowiedzi akcji.
Organizatorzy prosili uczestników o przyniesienie ze sobą walizek - taka forma happeningu ma być nawiązaniem do ewentualnych wysiedleń, czekających mieszkańców Jaktorowa. Według protestujących, plany budowy węzła kolejowego oznaczają niepewny los dla około 400 domów.
W ramach protestu uczestnicy blokowali przejście dla pieszych na ulicy Warszawskiej, na wysokości urzędu gminy. Oznaczało to utrudnienia dla kierowców jadących drogą wojewódzką numer 719. Protest rozpoczął się o godzinie 16.00 i trwał około półtorej godziny.
Wójt Jaktorowa: nie będzie zgody na budowę węzła kolejowego CPK
Przed weekendem w urzędzie gminy Jaktorów odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki CPK. W opublikowanym na stronie urzędu komunikacie czytamy, że wójt Maciej Śliwerski poinformował podczas spotkania, że po stronie jaktorowskiego samorządu nadal nie ma i nie będzie zgody na budowę węzła kolejowego CPK na terenie gminy Jaktorów.
"W związku z brakiem możliwości wypracowania zgodnego stanowiska, co do przebiegów nowych linii kolejowych wójt gminy Jaktorów Maciej Śliwerski poinformował przedstawicieli spółki CPK, że do 20 lutego br. ze strony jaktorowskiego samorządu przekazana zostanie koncepcja, która pozostawi gminę Jaktorów wolną od nieplanowanych dotychczas linii kolejowych (za wyjątkiem ewentualnego przydłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej na północ historycznym szlakiem). Przedstawiciele spółki CPK zadeklarowali, że są otwarci na dialog i wyżej wymienione opracowanie przeanalizują pod kątem możliwości przyjęcia do realizacji" - informuje urząd gminy.
Możliwość dokonywania wywłaszczeń
Pod koniec lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano inny kluczowy dla budowy CPK dokument, czyli projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wzmacnia on pozycję spółki, a także wprowadza przepisy umożliwiające relokację miejscowości w związku z realizacją budowy portu.
Zgodnie z projektem spółka CPK ma otrzymać analogiczne uprawnienia, jakie posiada zarządca infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK. Chodzi o możliwość dokonywania wywłaszczeń na cele budowy linii kolejowych na rzecz SP wraz z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego.
Projektowane przepisy ustanawiają też ramy prawne dla przeprowadzenia programu dobrowolnych nabyć nieruchomości na obszarze przyszłej lokalizacji CPK i jej otoczenia, w związku z tworzeniem tzw. banku ziemi przez spółkę CPK. Projektowana ustawa modyfikuje też zasady pozyskiwania nieruchomości od właścicieli, określając m.in. zasady określania cen nieruchomości, na przykład przewidywany bonus w wysokości 20 procent do wartości rynkowej dla budynków, lokali, obiektów budowlanych znajdujących się na nieruchomości.
Budowa CPK i nowych tras kolejowych
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na tym terenie ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.
Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.
Pod koniec grudnia wskazana została preferowana lokalizacja dla nowego portu lotniczego. Jej obszar obejmuje miejscowości na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości); na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości); na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości). To około 41 kilometrów kwadratowych. Na tym terenie jest około 520 domów.
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24