"Chcemy poprawić jakość życia mieszkańców i przywrócić miejskim placom ich właściwe funkcje, integrujące mieszkańców. Odchodzimy od priorytetowego traktowania ruchu samochodowego, teraz pierwszeństwo otrzymają piesi. To duże wyzwanie, wymagające zmiany świadomości i przyzwyczajeń. Nasze działania, wpisujące się w konsultowaną właśnie Warszawską Politykę Mobilności, zaczynamy w Śródmieściu, od placu Pięciu Rogów" - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.
Zmiana planów
Jeszcze w 2015 roku ratusz miał inny plan. Planowano zamknięcie placu na tydzień, aby sprawdzić, jak kierowcy radzą sobie bez tego przelotu. To miał być eksperyment z którego w maju zrezygnowano i ogłoszono konsultacje społeczne.
Wtedy też przeprowadzono diagnozę funkcjonowania placu metodami "psychologii środowiskowej".
"Obserwacje przeprowadzone w ubiegłym roku jednoznacznie wykazały, że ten obszar jest zdominowany przez samochody, przestrzeń nie jest przyjazna pieszym. Jest ona szczególnie trudno dostępna dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, wiele do życzenia pozostawia także lokalizacja przejść dla pieszych, brakuje miejsc do odpoczynku" - czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta.
W maju tego roku przeprowadzono też kolejny etap konsultacji społecznych. Miasto rozmawiało z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, zbierało opinie. Uczestnicy konsultacji mogli wypowiedzieć się w terenie - na Placu Pięciu Rogów, a także za pomocą ankiety on-line.
"Swoimi opiniami na temat placu podzieliły się 674 osoby, które wskazały jednoznacznie na konieczność ograniczenia ruchu samochodowego na tym terenie, stworzenia miejsc z zielenią, wdrożenia systemu zapewniającego dostawy do lokali w wydzielonym czasie oraz zadbanie o estetykę przestrzeni" - poinformował ratusz.
Miasto ogłosiło konkurs
Miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Pięciu Rogów.
"Zadaniem projektantów jest zaprojektowanie placu jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, przyjaznej pieszym. Architekci zaproponują sposób uporządkowania placu, wskażą rejony funkcjonowania ogródków gastronomicznych, zaproponują rozwiązania dotyczące małej architektury i zieleni, zaprojektują rozwiązania dotyczące uspokojenia ruchu samochodowego i obsługę komunikacyjną przyległych posesji" - tłumaczy miasto.
Najlepszą koncepcję wyłoni sąd konkursowy pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego - Marka Mikosa.
Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 70 tys. złotych, II nagroda to 50 tys. zł, a III – 30 tys. zł.
TAK WYGLĄDA PLAC PIĘCIU ROGÓW:
W tym miejscu ma powstać plac
kz
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta