Jak warszawiacy oceniają władzę? Urzędnicy chwalą się badaniami

Wyniki Barometru Warszawskiegoshutterstock / urząd miasta

Stołeczni urzędnicy pochwalili się wynikami badań przeprowadzonych w ramach Barometru Warszawskiego w latach 2004-15. Ankietowani warszawiacy pozytywnie odbierają działania władz i samą stolicę. Trudno nie odnieść wrażenia, że nieprzypadkowo prezentacja barometru odbyła się w czasie, gdy politycy PiS coraz głośniej mówią o powołaniu województwa warszawskiego i przyspieszonych wyborach samorządowych.

Stołeczni urzędnicy pochwalili się wynikami badań przeprowadzonych w ramach Barometru Warszawskiego w latach 2004-15. Ankietowani warszawiacy pozytywnie odbierają działania władz i samą stolicę. Trudno nie odnieść wrażenia, że nieprzypadkowo prezentacja barometru odbyła się w czasie, gdy politycy PiS coraz głośniej mówią o powołaniu województwa warszawskiego i przyspieszonych wyborach samorządowych. Najnowsze wyniki barometru są z listopada 2015 roku. Badania zostały wykonane na reprezentatywnej próbie 1 100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej.

Ostatnie badania i ich porównanie do tych z lat ubiegłych władze Warszawy przedstawiły w środę podczas konferencji prasowej. Barometr Warszawski ma przede wszystkim na celu monitorowanie opinii mieszkańców na temat funkcjonowania miasta i decyzji władz stolicy. Co z niego wynika? Jak informują urzędnicy, od 2004 roku "wyraźnie wzrosły pozytywne odczucia odnośnie życia w mieście" – z 68 procent do 93 pod koniec 2015. Teraz zdecydowanie więcej osób deklaruje, że wolałoby mieszkać w stolicy Polski (62 procent badanych w 2004 roku, 85 w 2015). Coraz więcej ankietowanych dobrze ocenia bezpieczeństwo w mieście: z 78 procent w 2010 roku do 88 procent w 2015 r. W ciągu ostatnich lat mieszkańcy lepiej postrzegają komunikację miejską. W 2010 ta ocena była na poziomie 80 procent, w 2013 zanotowano spadek do 68 procent, co zapewne wiązało się z podwyżką cen biletów i likwidacją linii autobusowych. W 2015 89 proc. badanych dobrze oceniło komunikację miejską. W ostatnich latach wzrosła także ocena przyjazności miasta dla rowerzystów i jakości obsługi w urzędach.

Ocena władz

Na przełomie ostatnich 12 lat pytano również mieszkańców czy władze stolicy realizują ich potrzeby. W lipcu 2004 roku, gdy prezydentem był Lech Kaczyński, "tak" mówiło 44 procent ankietowanych. Wskaźnik ten utrzymywał się na poziomie 30-40 procent, gdy miastem rządzili Mirosław Kochalski i Kazimierz Marcinkiewicz. Później – za czasów rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz - ocena ta wzrastała od około 30 procent( 2007 rok) do 80 procent w 2015 roku. Wyjątek to 2013 rok (wtedy odbyło się referendum w sprawie odwołania prezydent) - 40 procent ankietowanych uważało, że władze realizują ich potrzeby.

ZOBACZ WYNIKI BAROMETRU

Najważniejsze inwestycje

W ostatnim badaniu warszawiacy wypowiedzieli się również, jakie inwestycje uważają za najpilniejsze. Zaskoczenia nie ma: jest to rozbudowa metra i budowa obwodnic warszawskich. Na kolejnych miejscach znalazła się budowa domów komunalnych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ścieżek rowerowych, odnowa Pragi i zagospodarowanie placu Defilad.

- Trzeba ciężko pracować, żeby te wyniki utrzymać. To jest efekt budżetu partycypacyjnego i pewnej lekcji, jaką odrobiliśmy po referendum – powiedział podczas dyskusji po prezentacji wyników Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy. Zaproszeni goście zwracali uwagę, że warto zastanowić się, co zrobić, żeby wyniki były w kolejnych latach lepsze. Mówili też, że warto poprawić usługę 19 115 i pracować nad budżetem obywatelskim. - Poprawiamy 19 115, jest przygotowana kolejna wersja. Staramy się też, żeby budżet partycypacyjny z roku na rok był coraz lepszy. Są też panele, w których mamy aktywistów, organizacje pozarządowe, radni i urzędnicy i wspólnie budujemy wizję naszego miasta – odpowiadał Jóźwiak.

CZYTAJ TEŻ:Wybory samorządowe w czerwcu? "Chcą obalić Gronkiewicz-Waltz"

Będzie podział województwa?
Będzie podział województwa?"Polska i świat" TVN24

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock / urząd miasta

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24