Jak odkorkować Mordor? Obietnice ratusza

Debata ws. SłużewcaKarolina Wiśniewska/tvnwarszawa.pl

Dodatkowe linie autobusowe, poprawa dostępności stacji kolejowej i promocja ruchu rowerowego – oto priorytety dotyczące komunikacji na Służewcu. Miasto chce zrealizować je w najbliższych latach, aby zmniejszyć ruch samochodowy. – Budując Marynarską robicie zupełnie coś innego. Korki nadal będą, a nawet większe – ripostują mieszkańcy.

Ogromne korki i ścisk w tramwajach – tak wygląda codzienność ponad 80 tys. pracowników dojeżdżających do Służewca i mieszkańców przyległych terenów Mokotowa. Podczas debaty z udziałem przedstawicieli urzędu miasta szukali odpowiedzi na pytanie, co zrobić aby pogodzić racje obu stron.

Marynarska nie rozwiązuje problemu

Jednym z największych problemów Mordoru jest brak dobrych połączeń komunikacyjnych z innymi dzielnicami. Służewiec jest pełen tzw. "wąskich gardeł", które skutecznie blokują ruch. Zarząd Miejskich Inwestycji ma kilka sposobów na rozwiązanie problemu. Pierwszy to wydłużenie ulicy Woronicza do Żwirki i Wigury, o które mieszkańcy Mokotowa zabiegali od lat. Urzędnicy zareagowali dopiero po protestach i zablokowaniu ulicy, co relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Drugi i wywołujący znacznie większe kontrowersje to przebudowa ulicy Marynarskiej i dodanie wiaduktu w ciągu ulicy Postępu.

Zdaniem mieszkańców, to nie rozwiązuje problemu. – Korki nadal będą, tylko kawałek dalej, więc wydawanie 86 mln zł na tę inwestycje nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem – mówił podczas spotkania Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jego zdaniem, właściwą drogą jest usprawnienie transportu publicznego w tym terenie i zachęcanie pracowników, aby zaczęli z niego korzystać. – Potrzeba połączenia tramwajowego do stacji Metra Wilanowska i zwiększenia częstotliwości ich kursowania – dodał Furgalski. – Żeby ograniczać ruch samochodowy, chcecie budować i poszerzać drogi? To bez sensu – zwracał uwagę Robert Buciak z Mokotowskiej Masy Rowerowej.

Przedstawiciele urzędu miasta w kwestii ulicy Marynarskiej pozostają nieugięci. Inwestycja dostała już fundusze z Unii Europejskiej, więc nie można jej zatrzymać. Sam wiceprezydent Michał Olszewski utrzymywał zresztą, że przebudowa poprawi płynność komunikacyjną w tym rejonie i otworzy Służewiec na inne części miasta. – Drogi nie są budowane wyłącznie dla transportu indywidualnego, ale dla zbiorowego również – skontrował.

Priorytet: transport publiczny

O ile sprawa Marynarskiej nie wszystkim się podoba, o tyle rozwój komunikacji publicznej spotkał się z pozytywnym odzewem ze wszystkich stron. – To jeden z naszych priorytetów, zwłaszcza, że są tu linie tramwajowe, pracujemy nad dodatkowymi połączeniami autobusowymi, jest też metro i linia kolejowa – zachwalał dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Mieczysław Reksnis. – Chcemy też budować ścieżki i upowszechniać ruch rowerowy – dodał. Problemem, zdaniem dyrektora, jest jednak dysproporcja ludzi, którzy tu pracują w stosunku do stałych mieszkańców. – Liczba pracowników jest wielokrotnie wyższa i wszyscy chcą przyjeżdżać samochodami – uzupełnił.

Debata ws. SłużewcaKarolina Wiśniewska / tvnwarszawa.pl

„Chcemy zadbanych chodników”

Opinii dyrektora zdecydowanie sprzeciwiła się Justyna Szawłowska, redaktor naczelna "Głosu Mordoru", gazety tworzonej z myślą o pracownikach mokotowskich korporacji. Szawłowska bez ogródek przyznała, że "jest jednym z korpoludków, którzy dojeżdżają do pracy spod Warszawy". Opierając się na własnym doświadczeniu przekonywała, że ludzie z korporacji są w stanie wysiąść ze swoich aut i przesiąść się do tramwaju czy pociągu. Pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie warunki. – Chce wsiąść do pierwszego tramwaju, który przyjeżdża na przystanek, a nie z trudem wciskać się do trzeciego czy czwartego. Tak samo jak w stroju biznesowym chcę iść czystym chodnikiem, a nie zaniedbanym i nieodśnieżonym – narzekała. – W okolicach Domaniewskiej nie ma nawet godnego dojścia z bardzo oblężonej pętli tramwajowej do biurowców, o stacji kolejowej nie wspominając – skarżyła się też Karina Koziej z inicjatywy Lepszy Służewiec.

Justyna Szawłowska podała kilka innych przykładów, które mogłyby pomóc "rozkorkować" Służewiec. Jednym z nich jest bardziej elastyczny dzień pracy – aby nie wszyscy zaczynali go o godzinie 9.00 i kończyli o 17.00. Innym zaś organizowanie wspólnych dojazdów do Służewca. – Działanie na zasadzie jeden samochód-jeden kierowca jest bez sensu – mówiła.

Przedstawiciele urzędu miasta zapewnili, że wezmą te pomysły pod uwagę. Biuro Drogownictwa i Komunikacji reprezentowane przez dyrektora Reksnisa poinformowało o uruchomionej w tym tygodniu wirtualnej ankiecie. Jest ona skierowana do pracowników i zarządców budynków w Służewcu pracowniczym. Jej wyniki mają stanowić wskazówkę, jakie działania wprowadzić, aby w Mordorze dało się żyć i pracować

Będzie Pełnomocnik ds. Służewca?

Wiele pomysłów padło już podczas debaty. – My mamy liczne plany, tylko nie ma kto ich realizować – podkreślała Karina Koziej. W związku z tym, organizacje pozarządowe (m.in. Lepszy Służewiec) domagają się powołania w urzędzie miasta nowej jednostki: pełnomocnika ds. Służewca. – Chcemy osoby, która byłaby w stanie skoordynować działania urzędu miasta, dzielnicy i ZTM-u, kontrolować je i kontaktować się z mieszkańcami, pracownikami i inwestorami na tym terenie. Skoro może być pełnomocnik ds. Wisły czy zieleni, dlaczego nie może być dla Służewca? – pytała Karina Koziej. Prezydent nie ustosunkował się do tej propozycji.

Jedna z niewielu konkretnych propozycji, którą usłyszeliśmy to budowa parkingu "Parkuj i Jedź" przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki (oddalonej trzy stacje od Służewca). – Pracownicy dojeżdżający samochodem będą mogli zaparkować tam swoje auta i dalej przemieszczać się pociągiem – mówił Michał Olszewski.

Obecnie na Służewcu lokuje się jedna czwarta biur całej Warszawy, która skupia głównie pracowników. Mimo to, głos mieszkańców na debacie również głośno wybrzmiał. Na władzach Warszawy nie pozostawili oni suchej nitki. Krytykowali brak terenów zielonych, złą organizację ruchu i ignorancję problemów z parkowaniem. Władze dzielnicy zapowiedziały zmiany, ale żadne konkretne propozycje nie padły.

Debatę pod hasłem „Jaka przyszłość czeka Śródmieście? Transport, infrastruktura, potrzeby mieszkańców i pracowników” organizował Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Transport Publiczny.

Karolina Wiśniewska

Przebudują ulicę Marynarską
Przebudują ulicę MarynarskąArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Wiśniewska/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl