IPN uczy robić komiksy

Plansza z komiksu
Plansza z komiksu
Źródło: | Eurosport

Promować historię komiksem postanowił Instytut Pamięci Narodowej. Stąd decyzja o powołaniu do życia Festiwalu Komiksu Historycznego. W sobotę odbędą się warsztaty, konkursy i spotkania z wybitnymi twórcami. Honorowym gościem będzie Henryk Chmielewski vel Papcio Chmiel.

Podczas imprezy otwarta zostanie wystawa twórczości Henryka Chmielewskiego "Rysować historię". Złożą się na nią oryginalne plansze do kilku ostatnich albumów z przygodami Tytusa, Romka i A'tomka. Papcio Chmiel, nestor polskiego komiksu, od kilkudziesięciu lat rzuca swoich bohaterów w wir historycznych wydarzeń: bitwy pod Grunwaldem, Powstania Warszawskiego czy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Komiks lepszy niż podręcznik

Komiks historyczny to w ostatnich kilku latach jeden z najciekawszych nurtów w polskim komiksiarstwie. I choć pozostaje domeną niszowych wydawnictw, w jego rozwój włączyły się samorządy lokalne i poważne instytucje kulturalne, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego organizujace od kilku lat organizuje konkurs na powstańczy komiks.

- To dobry sposób mówienia o historii i o osobach, które dokonały czegoś ciekawego czy bohaterskiego. Młodzi ludzie chętniej sięgną po komiks, niż po kolejny historyczny podręcznik - powiedziała PAP Anna Klimowicz z Centrum Edukacyjnego IPN. Z myślą o młodzieży organizowane są zajęcia rysunkowe. Ciekawie zapowiadają się warsztaty dotyczące komiksu japońskiego. Fani rysunków będą też mogli zdobyć autografy twórców.

Publiczności zostanie pokazany "Solidarność", komiks autorstwa aktora i satyryka Jacka Fedorowicza.

Stoiska wydawców

Podczas festiwalu będzie można nabyć komiksy wydane przez: IPN, Prószyński i Spółka, Bellonę, Narodowe Centrum Kultury, Egmont Polska, Centrala, Fundacja Tranzyt, Waneko, Zeszyty Komiksowe, K&L PRESS, Wydawnictwo Roberta Zaręby, UKOL, Wydawnictwo Jakuba Martewicza, Zin Zin Press, Hanami, Muzeum Powstania Warszawskiego, Kulturę Gniewu, Taurus Media.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU

Festiwal odbędzie się w sobotę 18 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa), początek imprezy o godz. 9:00. Wstęp wolny.

bako/roody

Czytaj także: