Inni mają deficyty, u nas leją na potęgę. Pytania o kurtyny wodne

[object Object]
"Polska jest pustynią, jeżeli chodzi o zbiorniki wodne"TVN24
wideo 2/2

Woda staje się produktem deficytowym. W Skierniewicach zabrakło jej w kranach. Na Pojezierzu Gnieźnieńskim wysychają jeziora. Tymczasem na warszawskich ulicach tryskają kurtyny wodne. Czy rozstawianie takich urządzeń nie jest marnotrawstwem i jak ma się do ekologicznego kursu ratusza?

Kurtyny wodne pojawiły się w tym roku w dziewięciu lokalizacjach. Miejsca te wybiera urząd miasta, biorąc pod uwagę to, które z nich są najbardziej oblegane przez pieszych. Zwykle działają one przez osiem godzin, między 9 a 17.

"Nie lać wody w taki upał. Oszczędzać!!! Zaraz woda w Wiśle opadnie i wtedy będzie heca, jak wodę będą wyłączać, aby ją oszczędzać. Dwa miesiące takich upałów i o wodę będziemy się wszyscy modlić, aby spadła z nieba" - napisał nasz czytelnik Edward pod artykułem ostrzegającym o upałach.

Komentarze w podobnym tonie wywołała również wiadomość o uruchomieniu kurtyn. "Ciekawe, kto zapłaci za te hektolitry wody, ja ogródek oszczędnie podlewam, a tu proszę, wylewka na całego" - napisał inny czytelnik.

Rację przyznała mu Karolina, która podała też w wątpliwość formę wodnych pióropuszy w stolicy. "To prawda. W Warszawie wodę leje się szlauchami a w małych miejscowościach stosuje się bramki z mgiełką wodną. Estetyczne, praktyczne i przede wszystkim oszczędne. Ale przecież można szastać na lewo i prawo środkami publicznymi. I tak wszyscy zapłacą" - stwierdziła.

Ile wody wypluwa kurtyna?

Czy rzeczywiście pobierają one hektolitry wody? - W zeszłym roku, podczas bardzo upalnego sezonu wiosenno-letniego i długotrwale utrzymujących się wysokich temperatur powietrza, ilość wody wykorzystanej w tym okresie przez kurtyny wodne stanowiła zaledwie 0,003 procent w stosunku do wolumenu wody wyprodukowanej w 2018 roku przez spółkę - informuje Marzena Wojewódzka, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Oznacza to, że kurtyny zużyły w ubiegłym roku 3 760 metrów sześciennych wody. Wojewódzka podkreśla, że dane te dotyczą również urządzeń rozstawianych podczas miejskich imprez sportowych, takich jak Bieg Powstania Warszawskiego czy Bieg Ursynowa.

- Urządzenia rozpryskują wachlarz wody na wysokości 3-4 metrów, dzięki czemu wpływają na lokalne obniżenie temperatury i nawilżają powietrze. Ma to pozytywne skutki w postaci zwiększenia komfortu mieszkańców, poprzez ograniczanie skutków upału. Rozstawianie urządzeń jest szczególnie uzasadnione w tak zwanych miejskich wyspach ciepła, rejonach ścisłego centrum, czy zabudowanych obszarach licznie uczęszczanych przez przechodniów - wyjaśnia Wojewódzka.

Podkreśla też, że część wody z kurtyn wsiąka w grunt lub paruje, "więc pozostaje w lokalnym środowisku".

Częściej myją ulice

Urzędnicy pytani o to, czy to ekologiczne rozwiązanie, nie odpowiadają wprost. Wyjaśniają, że uruchomienie kurtyn jest podyktowane kwestiami bezpieczeństwa. W ostatnich dniach wielokrotnie ostrzegali przed skutkami upałów. Na ich oddziaływanie narażeni jesteśmy wszyscy, a wejście pod wodną mgiełkę może być szybkim sposobem na ochłodę.

Przy okazji pytań o ich celowość, pojawił się jeszcze jeden argument przemawiający za kurtynami. Rozpylana przez nie woda, oczyszcza powietrze. A ze smogiem Warszawa stara się walczyć na wiele sposobów - również z wykorzystaniem wody. W tym tygodniu urzędnicy informowali, że zamierzają częściej myć ulice - od 34 do 50 razy w ciągu roku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ilość pyłów i zanieczyszczeń wzbijanych w powietrze przez auta. "W trosce o zdrowie warszawiaków miasto przeznaczyło 2 miliony złotych na dodatkowe mycie 600 kilometrów arterii" - czytamy w komunikacie ratusza.

Nie udało nam się jednak uzyskać odpowiedzi na pytanie, jaki jest koszt ustawienia i eksploatowania kurtyn. Wodociągowcy zapewniają za to, że ze względu na ekologię od ubiegłego roku rozstawiane są także bramki wodne (takie o jakich pisała wspomniana wyżej Karolina). Ich lokalizację wskazują urzędy dzielnic. Ich liczba ma być stopniowo zwiększana.

"W Warszawie wody nie brakuje"

Obawy naszych czytelników mogą wydać się uzasadnione w świetlne doniesień z oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów Skierniewic (woj. łódzkie). Ich prezydent zaapelował do mieszkańców o liczenie się z każdą kroplą wody. W pewnym momencie jej zabrakło. Przestały działać trzy miejskie studnie, bo z powodu upałów zużycie wody dwukrotnie wzrosło.

Czy nam też grożą deficyty? - W Warszawie wody nie brakuje i nie będzie brakowało - zapewnia nas rzeczniczka MPWiK. I dodaje, że "obecne rezerwy produkcyjne gwarantują bezpieczeństwo dostaw". Dotychczas, nie było też sygnałów od mieszkańców o tym, żeby podczas upałów zbrakło wody w kranach.

W świetle zapewnień wodociągowców, nie powinien nas zatem niepokoić zmniejszający się stan wody w Wiśle. W poniedziałek wynosił 170 cm, w czwartek obniżył się do 136 cm. W weekend prognozowany jest spadek o kolejne 10 cm.

- Wodociągi warszawskie pobierają wodę z dwóch niezależnych odnawialnych źródeł wody, spod dna Wisły i z Jeziora Zegrzyńskiego, zasilanego wodami Narwi i Bugu - wyjaśnia Wojewódzka. Woda wydobywana spod dna Wisły pokrywa około 70 procent zapotrzebowania, pozostałe 30 pochodzi z jeziora. Jak dodaje, MPWiK uzdatnia każdego dnia ponad 350 milionów litrów wody, która miejską siecią wodociągową jest dostarczana do ponad 2,5 miliona mieszkańców.

"Bez wody nie ma życia"

- Popularność kurtyn wodnych uświadamia nam jak cenna jest woda w czasach upału i suszy. Bez wody nie ma życia, nie ma nas - ludzi - ocenia Katarzyna Karpa-Świderek z organizacji WWF Polska.

Ekolodzy alarmują, że to co wydarzyło się w Skierniewicach czy na Pojezierzu Gnieźnieńskim, gdzie wysycha kilkanaście jezior, jest efektem niszczenia środowiska przez człowieka. Hydrolodzy alarmowali też, że w ubiegłym miesiącu w wiele regionów Polski cierpiało z powodu poważnego deficytu wody w glebie.

- To, co nasila problem braku wody - a z drugiej strony powodzi, gdy pojawiają się gwałtowne opady - to betonowanie rzek, prostowanie ich czy przecinanie tamami. Problemem jest też betonowanie dużych powierzchni w miastach, przez co woda zamiast wsiąknąć w grunt, kanalizacją spływa do rzek i do morza - wyjaśnia rzeczniczka WWF.

I dodaje, że w obliczu suszy każdy z nas powinien korzystać z wody w sposób zrównoważony. Ważne też, by dbać o zatrzymywanie jak największej ilości w wody w przyrodzie. Tu pomocne mogą okazać się bobry, które minister rolnictwa proponuje wpisać na listę zwierząt jadalnych, by zachęcić myśliwych do polowania na nie. - Bobry są naszymi sprzymierzeńcami w czasie suszy. Przekształcają środowisko tak, że zatrzymują w glebie tyle wody, ile wszystkie zbiorniki retencyjne wybudowane w Polsce przez ludzi. Robią to za darmo, łagodząc skutki suszy - zaznacza rzeczniczka WWF.

Obecnie za litr wody z warszawskich kranów płacimy mniej niż jeden grosz. Warto pamiętać jednak o słowach Katarzyny Karpy-Świderek: - Szanujmy każdą kroplę, bo kiedyś może się okazać, że jest cenniejsza niż złoto.

kk/b

Pozostałe wiadomości

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl