Handlarze roszczeń przestaną być anonimowi. PiS chce ich rozliczyć

Schemat działania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacjiMinisterstwo Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość chce rozliczyć winnych "dzikiej" reprywatyzacji. Postawić przed komisją weryfikacyjną zamierza m.in. handlarzy roszczeń. Nie podaje jednak, jak rozwiązać problem w przyszłości, a przecież nieruchomości trzeba będzie zwracać dalej.

Zamiast "dużej" ustawy, która trwale rozwiąże problem dzikiej reprywatyzacji, Jarosław Kaczyński zadeklarował przygotowanie ustawy, która pozwoli powołać komisję z zdaniem weryfikacji decyzji wydanych w przeszłości.

Komisja weryfikacyjna

- Te osoby, które do dziś były anonimowe, przestaną nimi być. Będą musiały stawić się przed komisją i opowiedzieć o tym, jak ten proceder wygląda – zapowiedział na konferencji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Rozliczenie spraw, które wzbudzają kontrowersje to dobry krok, pod warunkiem, że członkowie komisji faktycznie zajmą się handlarzami roszczeń, prawnikami i urzędnikami odpowiedzialnymi za "dziką" reprywatyzację, o co od dawna zabiegają organizacje lokatorskie. Nie ma jednak pewności, czy obrady nowego zespołu nie staną się areną politycznej walki, a na przesłuchania trafiać nie będą wyłącznie kolejni politycy PO.

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacjiMinisterstwo Sprawiedliwości

Jak zapowiedział z kolei Zbigniew Ziobro, komisja ma zbadać wydane już decyzje reprywatyzacyjne pod kątem ich zgodności z prawem. - Będzie działać podobnie jak komisja śledcza, ale zyska dodatkowe uprawnienia - stwierdził minister.

Analizując poszczególne sprawy będzie mogła podjąć trzy rodzaje decyzji. Po pierwsze, uznać że cały proces zwrotu odbył się zgodnie z prawem i odstąpić od dalszego procedowania. Po drugie – uznać, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa i wznowić postępowanie.

Odwołanie - do sądu i premiera

Będzie mogła również nakładać obowiązek rekompensaty pieniężnej za nieruchomości, jeśli okaże się, że zostały przejęte z naruszeniem prawa. - Obowiązek rekompensaty będzie nakładany również na nieuczciwych zbywców, dlatego nie uciekną nawet ci, którzy już sprzedali kamienice - doprecyzował Jaki.

Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacji
Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Od decyzji komisji weryfikacyjnej będzie można się odwołać. Po pierwsze - do Prezesa Rady Ministrów jako "drugiej instancji, która będzie rozpatrywać ewentualne odwołania". Po drugie - do sądów administracyjnych, które mają sprawować "nadzór formalny" nad całym procesem.

Zaangażowanie lokatorów

Skład komisji wybrać mają posłowie. Na razie wiemy jedynie, że szefem będzie wiceminister sprawiedliwości. Zasiadać mają w niej też członkowie organizacji lokatorskich. – Cały ten proces ma podlegać opinii społecznej. Musi być przez stronę społeczną zaopiniowany – przekonywał Ziobro.

To kolejna dobra wiadomość. Bo to właśnie lokatorzy w pierwszej kolejności borykają się ze skutkami "dzikiej" reprywatyzacji. Są wyrzucani z mieszkań albo zmuszani do płacenia coraz większych czynszów. Ich udział w pracach takiej komisji jest niezbędny. Ministrowie nie doprecyzowali jednak, ile takich osób będzie, ani czy mają zamiar zaangażować liczną grupę, czy pojedynczych działaczy. Nie wiadomo też, jak wybrane będą organizacje, które miałyby być reprezentowane w komisji.

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacjiMinisterstwo Sprawiedliwości

Pytania bez odpowiedzi

Ministrowie sprawiedliwości nie wyjaśnili kilku ważnych kwestii, o które pytali dziennikarze, m.in. o rozpoczęcie prac zespołu czy wątpliwą możliwość podważania przez komisję wyroków sądowych.

Ziobro nie sprecyzował, kiedy zespół realnie działać. - Prace komisji zależą od tego, kiedy zostanie uchwalona ustawa – przyznał krótko. Ta zaś jest dopiero na etapie projektu przygotowywanego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Póki co nie wiadomo również, jakimi nieruchomościami zajmie się komisja. O tym, jak opisywał Ziobro, jej członkowie zdecydują dopiero po rozpoczęciu prac. - W ramach tzw. postępowania sprawdzającego zadaniem komisji będzie ocenić, czy zachodzą przesłanki wskazujące na podejrzenie, że w danym wypadku mamy do czynienia z nieprawidłowościami – powiedział minister.

Co z wyrokami sądów?

Podczas konferencji zwrócono uwagę, że nieruchomości są zwracane na podstawie wyroków sądowych. Padło zatem pytanie, czy komisja będzie mogła uchwałą taki wyrok podważyć. Wątku tego minister też nie sprecyzował. - Ta komisja będzie działać na podstawie prawa. Gwarantuje, że będą respektowane wszystkie te wyroki sądowe, do których respektowania komisja zostanie zobowiązana – powiedział.

Tu istotnie wtrącił się jednak prezes Kaczyński, aby - jak podkreślił - "rozwiać" front wątpliwości". - W tej sprawie mamy do czynienia przynajmniej z jednym zabójstwem. Mamy do czynienia z czymś, co można określić jako mafia, a że w tej mafii uczestniczyli ludzie wysoko postawieni w hierarchii społecznej, to pokazuje stan tzw. elit - dodał.

"Teatr polityczny"

Zaraz po konferencji prasowej do sprawy krótko odniosła się prezydent Warszawy. "Propozycja PiS dotyczy już zakończonych postępowań. Zamiast rozliczyć problem, czyli uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, proponuje teatr polityczny" – napisała w mediach społecznościowych Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Propozycja PiS dot. już zakończonych postępowań. Zamiast rozwiązać problem,czyli uchwalić #UstawaReprywatyzacyjna proponuje teatr polityczny— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 18 października 2016

Ani słowa o "dużej" ustawie

Deklaracje złożone przez Prawo i Sprawiedliwość mogą przynieść przełom w sprawach związanych z wyjaśnieniem reprywatyzacji. Są ważne z punktu widzenia rozliczenia winnych tego procederu. Nie przynoszą jednak konkretnych rozwiązań na przyszłość. Nieruchomości nadal będą musiały być zwracane albo spłacane (w formie odszkodowań) osobom, które mają do nich prawa.

Na konferencji nie usłyszeliśmy ani słowa o projekcie dużej ustawy, a tylko taka mogłaby ostatecznie przerwać "dziką" reprywatyzację.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI PIS

Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacji
Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Sprawiedliwości

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl