60-lecie Pałacu Kultury i Nauki to okazja do zaprezentowania oryginalnych pamiątek. Pochodzą przede wszystkim z lat 50., 60. i 70. poprzedniego stulecia, a zachowały się m.in. dzięki pracownikom.
Historyczne eksponaty
Na wystawie prezentowane są zestawy foteli z Sali Kongresowej oraz fragmenty wyposażenia zaplecza akustycznego. Zobaczymy również aparaty telefoniczne z bakelitu i głośnik z radiowęzła PKiN czy fragmenty wyposażenia pierwszych dźwigów pałacowych: zegar, tablice sterownicze, strzałkę przystankową i próg z windy wycieczkowej na 30. piętro.
W osobnej gablocie podziwiać można zaproszenia dla Józefa Sigalina, szefa Biura Odbudowy Stolicy na otwarcie PKiN oraz na uroczystą akademię do Sali Kongresowej.
Makieta i nożyczki
Techniczną perełką wystawy jest model agregatu wentylacyjnego opracowanego w latach 50. w Ministerstwie Zdrowia i Higieny Publicznej ZSRR.
Ciekawostką będą nożyczki, którymi dokonano uroczystego przecięcia wstęgi 21 lipca 1955 roku oraz makiety Pałacu Kultury i Nauki i Sali Kongresowej.
Wystawę pamiątek można oglądać od 13 maja do końca lipca w PKiN. Czynna jest od 9 do 20, a w weekendy do 24. Wejście od strony Marszałkowskiej. Wstęp wolny.
ło/r