Euro, Euro i... co dalej?

Co po Euro?
Co po Euro?
Dawid Krysztofiński
Dawid KrysztofińskiCo po Euro?

Przez pięć lat w Warszawie wszystko dzieliło się na "przed Euro" i "po Euro". Na "po" odkładano to, na co nie starczyło czasu lub pieniędzy. Co teraz planuje ratusz? Czeka nas nowe otwarcie czy stagnacja? Pytamy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Na razie władze miasta od snucia planów wolą wyliczać, co udało się zrobić na czas. - Autostrada A2 z Warszawy do Berlina, jeden z piękniejszych stadionów w Europie, połączenie kolejowe lotniska z samym centrum miasta, renowacja dworców Wschodniego i Centralnego, a także Dworzec Stadion - Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy podsumował minioną "pięciolatkę" jeszcze przed ostatnim warszawskim meczem mistrzostw, płynnie przechodząc od inwestycji samorządowych do centralnych.

Mistrzostwa dobiegły już jednak końca, a w powietrzu wisi pytanie: czy to koniec mobilizacji?

Dokończyć metro i most

Które inwestycje będą priorytetem władz Warszawy?

- Najpierw oczywiście dokończenie II linii metra. To jest najważniejszy czynnik miastotwórczy i modernizujący - przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Budowa centralnego odcinka nabiera wreszcie tempa. Ma też jednak opóźnienie - zamiast planowanego końca w 2013 roku, coraz bardziej prawdopodobny jest roczny poślizg.

Trzeba zaznaczyć, że miasto nie zasypia gruszek w popiele i już szykuje się do przetargu na dwa kolejne odcinki: 3 stacje na Woli i 3 na Targówku.

Na tym kończą się jednak wielkie projekty. Reszta celów jest już znacznie skromniejsza: - Dokończenie mostu Północnego (oficjalnie Marii Skłodowskie-Curie - przyp. red.). Myślę, że to są najważniejsze inwestycje dotyczące infrastruktury - ocenia prezydent miasta.

Kultura w odwrocie

Gdyby Warszawa nie poniosła porażki w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, władze miałyby kolejny "deadline" i mobilizujący do pracy cel. Niestety, stało się inaczej. Ludzie kultury mają do ratusza żal, że ich interesy przegrały z piłka nożną, czego symbolem są nieakceptowane przez część środowiska zmiany w teatrze, dyktowane sytuacją finansową czy największa porażka ratusza - zerwanie umowy na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Szwajcar Christian Kerez wygrał konkurs rozstrzygnięty pięć lat temu - do dziś nie wbito nawet pierwszej łopaty, a sprawa skończy się prawdopodobnie w sądzie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonuje, że kultura wcale nie jest zaniedbywana. - Podpisałam list intencyjny dla Sinfonii Varosovii - podkreśla prezydent miasta. List nie rozwiązuję jednak podstawowego problemu - braku środków na realizację odważnego projektu siedziby orkiestry. Architekt, Thomas Pucher nie zaczął go nawet przygotowywać, a list intencyjny to nie umowa. Problemem okazała się nawet organizacja tymczasowej sali koncertowej na tyłach budynku przy Grochowskiej.

"Ważne prywatne inwestycje"

Euro miało też przynieść przełom na zaniedbanej Pradze. Tak się jednak nie stało - poza stadionem nie zrealizowano właściwie żadnego projektu. Nie wiadomo czy i kiedy zabudowane zostanie jego otoczenie. Nikt nie mówi też już o programie rewitalizacji praskich kamienic - remontu doczekać się mogą najwyżej te "nieproblematyczne", o które na Pradze trudno.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia przy tym, że ta część Warszawy jest jej bliska. Ale jej modernizację oddaje w inne ręce. - Ważne są inwestycje prywatne, tzn. Koneser. Myślę, że bardzo dobrze wpłynie rozbudowanie Portu Praskiego. Poczekamy też na budżet unijny, wtedy jest szansa na obwodnicę śródmiejską - dodaje.

Na pocieszenie pozostaje nadzieja na metro przy Dworcu Wileńskim i trwająca budowa Muzeum Pragi, choć i ona jest już poważnie opóźniona.

- Będziemy budowali też tam, gdzie dzielnice potrzebują szkoły czy przedszkola, żeby to normalnie funkcjonowało. Przyjedzie jeszcze około 50 składów tramwajowych. To są inwestycje, które będą trwały przez najbliższe lata - wylicza prezydent stolicy.

Miasto sterowane sondażami

Pytana o własny ranking miejskich priorytetów przyznaje, że go nie ma. - Staram się robić to, co w barometrze warszawskim (cyklicznym badaniu opinii - przyp. red.) mówią mieszkańcy.

A ci, pytani o udział w największych wydarzeniach kulturalnych wskazują najczęściej na odpowiedź "żadne z powyższych". Wśród niezbędnych elementów miejskiego krajobrazu wymieniają zaś najczęściej drogi, węzły komunikacyjne i obwodnice.

band, ran//roody

Pozostałe wiadomości