Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Darmowy internet w 300 autobusach. "To skróci czas podróży"

Najnowsze

um.warszawaDarmowy internet w autobusach

Do końca roku w 300 miejskich autobusach ma zacząć działać darmowy internet. Sieć ma być dostępna też w Szybkiej Kolei Miejskiej i tramwajach. Jak informuje ratusz, w piątku hotspoty zostały już uruchomione w 70 autobusach.

- To skróci czas podróży, ponieważ będzie można pracować czy czytać - powiedziała na piątkowej konferencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Za pieniądze z reklam

Jak podkreśliła prezydent, korzystanie z internetu w autobusach nie uderzy w kieszenie pasażerów. - Jest on bezpłatny i koszty będą pokrywane przez reklamy - wyjaśniła. Prezes Miejskiego Zakładu Autobusowego Jan Kuźmiński wyjaśnił, że umowy zawarte z dostawcą urządzeń i sieci nie będą też obciążać miejskiej spółki. - Będzie to wartość dodana do biletu bez dodatkowych kosztów dla pasażera i przewoźnika. Każda informacja jest wartością my chcemy udostępnić dostęp do tej informacji - zapewnił.

Prezes spółki dodał, że w przyszłym roku firma planuje, aby wszystkie autobusy MZA były wyposażone w hotspoty. Codziennie na trasy wyjeżdża 1100 busów MZA. Spółka dysponuje obecnie 1300 składami.

Jak rozpoznać autobus z internetem

Na początek z darmowego internetu będzie można korzystać w autobusach MAN Lion City z zajezdni Stalowa. Ich numery taborowe zaczynają się na 34. Za kilka dni do stolicy przyjedzie 25 nowych Solarisów, które będą miały darmowy internet w standardzie LTE.

W Warszawie w różnych częściach miasta zainstalowanych jest 250 hotspotów, z których dziennie korzysta średnio 1,5 tys. osób. Najwięcej urządzeń rozmieszczonych jest na trasach uczęszczanych przez turystów i mieszkańców. Niedługo ma powstać siedem nowych punktów m.in. na pl. Zbawiciela, w Alejach Jerozolimskich przy ul. Emilii Plater, na pl. Piłsudskiego przy Królewskiej czy w okolicach Rotundy.

Aby połączyć się z internetem należy wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać UM-Warszawa. Następnie przeglądarce należy wpisać adres dowolnej strony www, wtedy system automatycznie przekieruje na stronę logowania do miejskiej sieci. Należy podać adres e-mail oraz zatwierdzić regulamin.

PAP/wp/ran

Źródło zdjęcia głównego: um.warszawa