Cukiernia z tradycjami musi się wynieść. Pawilon do rozbiórki

Pawilon ma zostać rozebrany
Pawilon ma zostać rozebrany
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Pawilon ma zostać rozebranyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Mistrz cukiernictwa Włodzimierz Czubak musi zamknąć jeden ze swoich punków na Bielanach. Miasto zleciło rozbiórkę pawilonu, przekonując, że jest niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zasłania widok przed skrzyżowaniem.

Na problem cukierni zwrócił uwagę radny Platformy Obywatelskiej Lech Jaworski. W interpelacji skierowanej do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz stwierdził wprost, że decyzję o rozbiórce budki uznaje za "niezrozumiałą".

Cukiernia z tradycjami

Radny przypomina, że cukiernia ma w stolicy ponad 20-letnią tradycję. "Mistrz cukiernictwa, pan Włodzimierz Czubak przez lata, pro publico bono kształcił kolejne pokolenia warszawskich cukierników, za co został odznaczony Złotym Medalem Zasług dla Rzemiosła" - podkreśla.

Przekonuje też, że wyroby Czubaka są doceniane przez samych warszawiaków, ale nie tylko. O kunszcie jego cukierników miał - według radnego - przekonać się nawet niejeden Prezydent RP i liczne delegacje międzynarodowe. W tym ostatnio sam prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. "Wyroby Czubaka uświetniają również spotkania organizacji charytatywnych i kościelnych. Firmę prowadzi już trzecie pokolenie pokolenie warszawskich cukierników" - stwierdza Jaworski. "Niestety. jej rozwój został zachwiany przez niezrozumiałą decyzję Zarządu Dróg Miejskich" - dodaje z żalem Jaworski. Decyzja o rozbiórce dotyczy pawilonu znajdującego się u zbiegu Schroegera i alei Zjednoczenia na Bielanach. "To jeden z głównych punktów firmy" - informuje radny. "Pawilon ten nie koliduje z żadną inwestycją miasta ani dzielnicy, jest w dobrym stanie technicznym. W moim subiektywnym odczuciu, nie szpeci otoczenia" - wylicza i apeluje do Hanny Gronkiewicz-Waltz o ponowne przeanalizowanie sprawy.

Niezgodny z planem, koliduje z drzewami

Na zmianę stanowiska miasta jednak się nie zanosi. Jak mówi nam Paweł Olek z Zarządu Dróg Miejskich, za koniecznością rozebrania pawilonu przemawia wiele argumentów.

- Przede wszystkim negatywna opinia wydziału estetyki, ponieważ pawilon jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym przez radnych rok czy dwa lata temu - informuje rzecznik. Jak dodaje, plan wprawdzie dopuszcza w tym miejscu postawienie pawilonu, ale jego maksymalna powierzchnia musi liczyć 12 metrów kwadratowych. - Natomiast pawilon cukierni ma 27 metrów, jest ponad dwukrotnie większy - podkreśla Olek. Druga sprawa to planowana (w przyszłym roku) modernizacja alei Zjednoczenia. - W jej ramach wymieniana będzie nawierzchnia, ale nie tylko. Zarząd Zieleni będzie tam uzupełniał szpaler drzew, z którymi koliduje pawilon - informuje nasz rozmówca. Jako kolejny argument wytacza kwestie związane z bezpieczeństwem drogowym. - W przypadku wyjazdu z ulicy Schroegera, pawilon ogranicza nieco widoczność z lewej strony, przez co może stanowić niebezpieczeństwo - zwraca uwagę.

Decyzja jest ostateczna

I ostatnia - ale według urzędnika - najważniejsza sprawa: decyzja jest już prawomocna, bo nikt się od niej nie odwołał.

- Właścicielka lokalu wystąpiła do nas o przedłużenie decyzji na zajęcie pasa drogi w okresie od 1 lipca tego roku do 30 czerwca przyszłego roku. Dostała zgodę tylko na okres od 1 lipca do 31 grudnia tego roku. Natomiast od 1 stycznia już nie. Od naszej decyzji mogła się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego jako drugiej instancji, ale nie zrobiła tego - wyjaśnia Olek. O sprawie zamknięcia cukierni pisała też "Gazeta Stołeczna". W rozmowie z dziennikiem oburzenia decyzją miasta nie krył sam Włodzimierz Czubak.

- Nie wiem, o co chodzi. Zarząd Dróg Miejskich każe nam rozebrać pawilon do końca roku, strasząc gigantycznymi karami - powiedział. - Od lat mamy stałych klientów. Nic jeszcze im nie mówiliśmy o tej sytuacji. W okolicy nie ma innej cukierni i piekarni. Szukaliśmy jakiegoś lokalu w pobliżu, ale nic nie udało się nam znaleźć - dodał. Rzecznik ZDM przekonuje, że urzędnicy są otwarci na negocjacje. - Pan Czubak nie zwrócił się do nas z żadnym pismem. Zapraszamy na spotkanie, wspólnie zastanowimy się, jak w zgodzie z przepisami umieścić cukiernię w pasie drogi i w tym rejonie - zapowiada nasz rozmówca.

kw/b

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl