"Centrum, które tętniło życiem". Zanim powstał Pałac Kultury

Co było przed Pałacem Kultury i Nauki
Co było przed Pałacem Kultury i Nauki
TVN24 , DSH
Co było przed Pałacem Kultury i NaukiTVN24 , DSH

Wiele osób nie wyobraża sobie centrum Warszawy bez Pałacu Kultury i Nauki, ale przed jego budową teren ten wyglądał zupełnie inaczej. Przecinające się ulice, kamienice czynszowe i prestiżowe instytucje – fragment tętniącego życiem miasta. W 1955 roku nie było po tym wszystkim śladu.

- To było same ścisłe centrum Warszawy, które tętniło życiem – przekonuje Magdalena Stopa, autorka książki "Przed wojną i pałacem", w której pokazuje, jak wyglądał kwartał pomiędzy dzisiejszymi Al. Jerozolimskimi, ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater.

- Patrząc od Al. Jerozolimskich była w tym obszarze ulica Chmielna, Złota, Sienna, Śliska i Pańska, a od strony Marszałkowskiej Zielna oraz Wielka. Wszystkie te ulice zostały zmodyfikowane w trakcie budowy Pałacu Kultury i Nauki – zaznacza Stopa.

Zakątki tej części miasta przecinały też tory. - Złotą i Żelazną jechał tramwaj, te wszystkie ulice były połączone z innymi ważnymi arteriami miejskimi – dodaje Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl.

Kamienice, dworzec, kawiarnia

W kwartale stało ok. 180 budynków. Większość to kamienice czynszowe, domy mieszkalne. Było też kilka budynków użyteczności publicznej. Najważniejszy z nich to Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. - A później Dworzec Główny, niedokończony, wojna przerwała jego budowę – przypomina Stopa. I dodaje, że najmożniejsza część tej "dzielnicy" zaczynała się od ul. Marszałkowskiej, a im dalej na zachód, domy były skromniejsze. Od frontu mieszkały najbardziej zamożne rodziny, w oficynach biedota, a na ostatnich piętrach studenci.

Była tam też najstarsza i największa w Polsce wytwórnia płytowa Syrena-Record, siedziba Polskiego Radia czy pierwsza w Warszawie powojenna kawiarnia, słynna Café Fogg przy Marszałkowskiej 119. Wśród dawnych mieszkańców tego terenu byli aktor Jan Kobuszewski czy słynny amerykański sowietolog Richard Pipes.

Pan Emil Mieszkowski mieszkał w kamienicy, którą po wojnie rozebrano. Na parterze jego rodzice sprzedawali kapelusze. – Na trzecim piętrze, nad nami mieszkały dziewczęta lekkich obyczajów. Czarujące prostytutki – wspomina 91-latek, który mieszkał przy ulicy Marszałkowskiej.

Niemieckie zdjęcie lotnicze wykonane w październiku 1944 rokuPrywatna kolekcja Zygmunta Walkowskiego

"Była piękniejszym miastem"

- Tamta Warszawa na pewno była piękniejszym miastem niż jest dzisiaj, a przynajmniej taka jest moja opinia, na podstawie zdjęć, które mam możliwość obejrzeć. Myślę, że było bardzo dużo pięknej architektury, m.in domy czynszowe, które po wojnie były źle oceniane, jako wsteczna i zapóźniona architektura. Myślę, ze były to bardzo piękne domy – przekonuje Magdalena Stopa.

Inne zdanie na ten temat ma Emil Mieszkowski, który zdecydowanie polemizuje z mitem Warszawy jako Paryża Północy. – To była straszna nędza. Wierzyć się nie chce, że w XX wieku ta Warszawa mogła tak wyglądać. Większość domów była bez wodociągów, bez kanalizacji – wspomina 91-latek.

Powolny koniec tamtej architektury i klimatu nadszedł wraz z początkiem II wojny światowej. Jak przypomina autorka książki "Przed wojną i pałacem", w styczniu 1945 zabudowa terenu obecnego placu Defilad była w 60 proc. zrujnowana. A w 1946 roku rozpoczęły się masowe wyburzenia, dzięki tzw. dekretowi Bieruta. Proces zmian zakończył się w 1955 roku, kiedy oficjalnie ukończono Pałac Kultury i Nauki.

Spacery z autorką książki

Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkania z autorką książki "Przed wojną i pałacem" na specjalne spacery. W ich trackie będzie można na żywo posłuchać o tym, jak zmieniło się oblicze Śródmieścia od momentu rozpoczęcia budowy Pałacu Kultury i Nauki.

Bezpłatne spacery odbędą się: 1 sierpnia o godz. 12, 23 sierpnia o godz. 11, 27 września o godz 12. Chętni spotykają się chwilę przed rozpoczęciem wycieczek w Barze Studio przy placu Defilad.

CZYTAJ WIĘCEJ O TYM, JAK POWSTAWAŁ PKIN.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN O PAŁACU KULTURY I NAUKI:

Łukasz Wieczorek, "Polska i Świat" TVN 24 /ran/b

60
60"Fakty" TVN
Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP