To już pewne. Monika A., była funkcjonariuszka służby więziennej i jej znajomy Grzegorz R. są winni zabójstwa starszego mężczyzny. Aleksandrowi P. poderżnęli gardło, by przejąć jego majątek. Sąd Apelacyjny w Warszawie w poniedziałek utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok w tej sprawie.
- Kary wymierzone oskarżonym są bardzo surowe, ale trudno w realiach tej sprawy przyjąć, aby były to kary rażąco niewspółmierne - podkreślała podczas poniedziałkowej rozprawy sędzia Ewa Plawgo z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sąd w całości odrzucił apelacje wniesione przez obrońców 33-letniej Moniki A. oraz 22-letniego Grzegorza R. Oboje byli sądzeni za zabójstwo z "motywacji zasługującej na szczególne potępienie". Ona, jako inicjatorka tej zbrodni została skazana na dożywocie. On, zwerbowany do pomocy, spędzi w więzieniu 25 lat. Oboje zostali też pozbawieni praw publicznych na dziesięć lat. Po raz pierwszy w tej dekadzie warszawski sąd orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności wobec kobiety.
Zrzucali na siebie winę
To była jedna z najbardziej wyrachowanych zbrodni ostatnich lat. Monika A., w przeszłości bibliotekarka, strażniczka więzienna, później księgowa, z wyższym wykształceniem (zawód wyuczony: zarządzanie przedsiębiorstwem zintegrowanej Europy) i wysokim ilorazem inteligencji, matka 9-letniego chłopca, zdecydowała się zabić 86-letniego Aleksandra P., by przejąć mieszkania w centrum Warszawy, których właścicielem był starszy pan. Sąd podkreślał w poniedziałek, że oskarżona znała sytuację majątkową swojej ofiary, wiedziała, że mężczyzna żyje samotnie, nie utrzymuje bliskich kontaktów z rodziną. - Miała motyw finansowy, motyw do tego, by pozbawić życia Aleksandra P. – mówiła sędzia Plawgo. Ale Monika A. sama nie była w stanie przeprowadzić zabójstwa. Wzięła do pomocy młodszego o 11 lat Grzegorza R., chłopaka siostry swojej przyjaciółki. Później zresztą całą winę próbowała zwalić na niego. On nie pozostał jej dłużny. Podczas przesłuchania przyznał, że był w mieszkaniu w chwili zbrodni, ale twierdził, że to Monika poderżnęła gardło Aleksandrowi P. - Oskarżeni obrali dość specyficzną, acz dopuszczalną formę obrony, przerzucając na siebie odpowiedzialność za zabójstwo. W związku z tym, sąd nie do końca był w stanie odtworzyć przebieg wydarzeń – mówiła sędzia Plawgo. Nie udało się jednoznacznie ustalić, kto zadał ten jeden śmiertelny cios. – Jednak to, kto uderzył Aleksandra P. nożem, pozostaje bez znaczenia – zaznaczyła sędzia. Byli razem, razem dokonali zbrodni, razem odpowiedzieli za nią przed sądem. Z kolei sąd pierwszej instancji uznał, że Grzegorz R. był tylko "narzędziem" rękach Moniki A., ale "narzędziem świadomym".
Kamera ukryta w pilocie
Monika A. nie tylko zaplanowała zabójstwo, ale też zrobiła wiele, by przejąć mieszkania. Przez kilka miesięcy ćwiczyła podpis ofiary, szukała notariusza, który pomógłby jej sfinalizować przepisanie nieruchomości. - Monika chciała znaleźć notariusza na tzw. du… - mówił w śledztwie jeden ze świadków. Oskarżona miała go uwieść, a gdyby się opierał, to zaszantażować nagraniem z ukrytej kamery. Taką kamerę (w pilocie od telewizora) policja znalazła w jednym z mieszkań. W aktach sprawy jest korespondencja sms-owa z prawnikiem z Trójmiasta, który chciał skorzystać z nietypowych praktyk seksualnych oferowanych przez oskarżoną. Ostatecznie notariusz nie spotkał się z oskarżoną. Najprawdopodobniej przestraszył się. Policja nie ustaliła jego tożsamości. Aleksander P. zginął na początku maja 2014 r. w wynajętym przez A. mieszkaniu na Sadybie. Zabójcy upchnęli jego ciało w walizce (kupionej specjalnie w tym celu, już po zabójstwie), a następnie wywieźli w okolice Płońska i zakopali. Ślady krwi w mieszkaniu uprzątnęli m.in. malując zachlapane ściany. Po trzech tygodniach Monika A. uznała, że zwłoki trzeba przenieść w inne miejsce i spalić. Do pomocy wzięli Olę (wówczas 15-letnią), dziewczynę Grzegorza R. To właśnie ona opowiedziała o wszystkim swojej siostrze (czyli przyjaciółce Moniki A.), a ta z kolei swojemu chłopakowi, który był policjantem w komendzie w Nowym Dworze Mazowieckim. W ten sposób, półtora miesiąca po zbrodni, o sprawie dowiedziała się prokuratura. Wcześniej Aleksandra P. nikt nie szukał, bo nikt się jego losem nie interesował.
"Sprawa jak z filmu braci Cohen"
- W ocenie sądu, to sprawa rodem z mrocznego, skandynawskiego kryminału albo (filmu - red.) braci Cohen. Ale zdarzenia, które się wydarzyły, to nie jest fabuła wymyślona przez Jo Nesbø czy Ethana Coena. To rzeczywistość, która miała miejsce niespełna dwa lata temu w nieodległych miejscach od miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy - mówił w kwietniu 2016 r. sędzia Michał Piotrowski ogłaszając pierwszy wyrok w tej sprawie. Sędzia przytoczył list, w którym skazana opisywała samą siebie: "Zła jestem głównie na siebie, bo pod postacią słodkiej dziewczyny i namiętnej kobiety zawsze krył się okrutny demon, który tylko czeka aby zaatakować i wbić swoje kły w szyję potencjalnych ofiar". - Okoliczności tej sprawy, w ocenie sądu nakazują zgodzić się z tym metaforycznym, może nieco grafomańskim, ale trafnym opisem oskarżonej dokonanym przez nią samą – dodawał sędzia Piotrowski. - To nie są surowe kary, to kary sprawiedliwe. Tylko w ten sposób oskarżeni mogą zrozumieć ogrom zła, jakie wyrządzili. Ta sprawa pokazuje, do czego jest zdolny człowiek, kiedy kieruje się chciwością – podsumowywał sędzia. Choć wcześniej podczas rozpraw Monika A. wielokrotnie płakała (prok. Maciej Godzisz mówił, że potrafi płakać na zawołanie) w chwili ogłaszania wyroku sądu pierwszej instancji jej twarz pozostała nieruchoma. Jak zareagowała na informację o utrzymaniu wyroku w mocy? Nie wiadomo. Ani Moniki A., ani Grzegorza R. nie było w poniedziałek w sądzie.
TAKI WYROK WYDAŁ SĄD OKRĘGOWY:
Piotr Machajski
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24