Prace za 19,5 mln zł kolejarze nazwali estetyzacją. Na czym mają one polegać?
W hali głównej, zamiast szklanych kubików, pojawią się nowe lokale usługowe. Powstanie również antresola, na którą z poziomu "0" będzie można dotrzeć schodami ruchomymi.
Zmienią się nieremontowana dotychczas galeria zachodnia, wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście, i część galerii północnej.
Dodatkowo lokale na galerii zachodniej zostaną przeniesione na jedną stronę, dzięki czemu będzie więcej miejsca w podziemnych korytarzach.
Dwa etapy
"W pierwszej kolejności wykonawca realizował będzie prace związane z demontażem szklanych kubików w hali głównej. Rozpoczną się również rozbiórki w galeriach podziemnych" - informują Polskie Koleje Państwowe.
Wygrodzona zostanie środkowa część hali oraz galerii podziemnych - zachodniej i północnej.
"Z użytku wyłączone zostaną jedne ze schodów, prowadzące na perony WKD. Podróżni będą jednak mogli skorzystać z pomocy ochrony dworca, dostępnej pod numerem telefonu (22) 474 13 13. Prace prowadzone w galeriach na żadnym etapie inwestycji nie będą wymagały zawieszenia ruchu pasażerskiego w tej części dworca" - zapewniają kolejarze.
Pierwszy etap ma zakończyć się w maju. Później wykonawca będzie pracował w innych częściach hali głównej, bliżej wyjść. Inwestycja ma zakończyć się w pod koniec 2015 roku.
Informatorzy i ulotki
W czasie remontu na dworcu pojawią się znaki, które wskażą drogę podróżnym. Informacją mają służyć pracownicy PKP. O zmianach dowiemy się także ze specjalnych ulotek.
POBIERZ ULOTKĘ
Wcześniej wydali 60 mln
Na poprzednią modernizacją i czyszczenie Centralnego przed Euro wydano ok. 60 mln zł. Lifting - bo tak kolejarze nazywali remont - polegał na wyczyszczeniu hali głównej i podziemi dworca. Zainstalowano nowy system informacji dla pasażerów, biletomaty oraz kubiki, które teraz będą zlikwidowane. Nie sprawdziły się - tłumaczyły PKP. Czytaj więcej na ten temat.
W 2013 roku za ponad 6 milionów złotych wymieniono część schodów ruchomych (10 ciągów).
Później ocieplany był dach dworca. Koszt inwestycji to około 2 mln złotych.
TAK WYGLĄDAJĄ KUBIKI W HALI GŁÓWNEJ:
Kubiki na Centralnym mało praktyczne
Budowany w pośpiechu
Budowę Centralnego kończono w 1975 r., w pośpiechu, by otworzyć go przed planowaną wizytą ówczesnego sekretarza KPZR Leonida Breżniewa. Z tego powodu zrezygnowano z wykonania niektórych elementów, choć były one w projekcie. Nie powstały np. planowane ciągi komunikacyjne.
ran/lulu
Źródło zdjęcia głównego: SUD Architekt Polska Sp. z o.o.