Najnowsze

Drogowcy podsumowali postępy przy budowie wylotu trasy S7 z Warszawy

Najnowsze

Autor:
kk/ran/kwoj
Źródło:
PAP
Budowa trasy S7 między Grójcem a Tarczynem - zdjęcia z 26 listopada
Budowa trasy S7 między Grójcem a Tarczynem - zdjęcia z 26 listopadaGDDKiA
wideo 2/2
GDDKiABudowa trasy S7 między Grójcem a Tarczynem - zdjęcia z 26 listopada

Najszybciej kierowcy mogą spodziewać się oddania do użytku fragmentu S7 między Grójcem a Tarczynem. Zaawansowanie robót jest tam ocenianie na 90 procent. Prace na odcinku tuż za węzłem Warszawa Lotnisko trwają dopiero od lutego. Do końca roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciałaby ogłosić przetarg na wykonawcę środkowej części ekspresówki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Inwestycja dotyczy trasy S7 pomiędzy Grójcem a Warszawą i podzielona jest na trzy zadania. "A" to odcinek od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola o długości 6,6 km, "B" - od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ o długości 14,8 km i "C" - od węzła Tarczyn Północ do początku obwodnicy Grójca w ciągu istniejącej drogi ekspresowej S7 o długości 7,9 km.

"Finalizowane są prace na odcinku pomiędzy Tarczynem a obwodnicą Grójca, gdzie zaawansowanie robót sięga 90 procent" - poinformowała we wtorek GDDKiA. Z kolei na odcinku "B", gdzie GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, trwa inwentaryzacja zrealizowanych dotąd prac. Przygotowywane są również materiały do ponownego ogłoszenia przetargu na wybór nowego wykonawcy. Natomiast na odcinku "A" zlokalizowanym najbliżej Warszawy, nowy wykonawca rozpoczął prace w lutym tego roku, a zaawansowanie robót już przekroczyło 30 procent.

Budowa trasy S7 między Grójcem a TarczynemGDDKiA

"Te trzy odcinki drogi ekspresowej S7 są potwierdzeniem konieczności jak najszybszego wprowadzenia systemu certyfikacji firm realizujących inwestycje infrastrukturalne w naszym kraju. Takie narzędzie umożliwiłoby nam sprawniejszą weryfikację wiarygodności rynkowej firm i podpisanie umowy z rzetelnym, sprawdzonym na wcześniejszych kontraktach, wykonawcą" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Żuchowski, p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

"Na jednym z kontraktów obejmujących budowę S7 wykonawca już kończy realizację, na dwóch pozostałych musieliśmy odstąpić od umów z nierzetelnymi wykonawcami. Certyfikacja pozwoliłaby nam uniknąć tego rodzaju sytuacji" - dodał.

Planowana budowa fragmentu trasy S7TVN24

Od POW dojedziemy ekspresówką do obwodnicy Grójca

Realizowana trasa ekspresowa rozpocznie się na węźle Warszawa Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy i skończy na istniejącej obwodnicy Grójca. Będzie posiadała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu do węzła Lesznowola, a dalej do obwodnicy Grójca po dwa pasy ruchu. Dostęp do nowej drogi zapewnią węzły: Zamienie, Lesznowola, Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ i Tarczyn Południe. Ruch lokalny będzie obsługiwany poprzez budowane drogi serwisowe. Ponadto powstaną obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany dźwiękochłonne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak podsumowuje GDDKiA, na pierwszym odcinku, którego bieg rozpoczyna się od węzła Warszawa Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy, a kończy się na węźle Lesznowola, "prace idą pełną parą". Umowę podpisano w lutym 2020 r., a roboty są już zaawansowane w 32 procentach. GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim, nierzetelnym wykonawcą, a obecnie kontynuuje je nowa firma.

Budowa S7 między węzłami Warszawa Lotnisko i LesznowolaGDDKiA

Z kolei na środkowym odcinku, pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Północ, przeprowadzana jest inwentaryzacja w terenie oraz przygotowywane są dokumenty do przetargu na dokończenie niezrealizowanych prac. Przypomniano, że po wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi mobilizujących wykonawcę, GDDKiA 2 października tego roku odstąpiła od umowy z firmą IDS-BUD. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Na ostatnim odcinku, który kończy się na istniejącej ekspresowej obwodnicy Grójca, nawierzchnia na trasie głównej już została ułożona. Prowadzone są prace związane z budową zbiornika retencyjnego, grodzeniem trasy, montażem barier energochłonnych, ekranów przeciwhałasowych. Tutaj zaawansowanie prac wynosi prawie 90 procent.

Autor:kk/ran/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości