Bez wind Na Rozdrożu. 700 metrów zamiast przejścia

Jak ominąć przejscie podziemnezielone mazowsze

Przy placu Na Rozdrożu trwa remont przejścia podziemnego. Nie jest on jednak dla pieszych udręką. Wręcz przeciwnie. W końcu bez przeszkód można przejść przez Aleje Ujazdowskie. Po remoncie niepełnosprawni i rodzice z wózkami znowu będą nadrabiać 700 metrów.

Drogowcy, u wylotu ulicy Koszykowej wyznaczyli żółte, tymczasowe, przejście dla pieszych. Osoby niepełnosprawne, rodzice z wózkami i wszyscy, dla których schody są przeszkodą, nie są już zmuszeni do schodzenia pod ziemię. Zielone Mazowsze apeluje do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby zebra została na stałe.

Stowarzyszenie cytuje wypowiedź przy tym rzecznika Zarządu Dróg Miejskich, który w "Gazecie Stołecznej" powiedział, że po remoncie przejścia podziemnego nie pojawią się w nim ani windy, ani podnośniki.

Nam w rozmowie również potwierdził, że oprócz ramp, które mogą służyć jedynie dla matek z wózkami czterokołowymi, innych udogodnień nie będzie.

700 metrów z wózkiem

Co zatem mają zrobić osoby na wózkach? Zielone Mazowsze zmierzyło trasę, którą w rozmowie z gazetą zaproponował rzecznik ZDM. Jak się okazuje nadłożyć trzeba, bagatela, 700 metrów. Aby przedostać się na drugą stronę ulicy, trzeba przejechać na południową stronę placu, gdzie znajduje się przejście. Następnie skierować się w stronę Marszałkowskiej, kładką nad Trasą Łazienkowską do al. Wyzwolenia, skąd do al. Ujazdowskich już blisko.

Jak informuje rzecznik w rozmowie z tvnwarszawa.pl - propozycje są dwie. - Zaproponowałem również przejście przez Al. Ujazdowskie na wysokości al. Róż. Jest ono bliższe, ale niestety nie ma tam sygnalizacji świetlnej. Piesi muszą liczyć w tym miejscu na uprzejmość kierowcy - tłumaczy.

Maciej Sulmicki ze stowarzyszenia przypomina, że przejście podziemne to rozwiązanie przestarzałe, nieprzyjemne i niewygodne, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy niosących choćby zakupy.

Remont przejścia nic nie zmieni pod żadnym z tych względów. Konieczne jest zatem wyznaczenie na stałe przejścia dla pieszych w poziomie jezdni – pisze Sulmicki we wniosku złożonym do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zgodnie ze strategią

Zielone Mazowsze przypomina, że pozostawienie naziemnego przejścia będzie zgodne z przyjęta przez miasto strategią:

- Zwracam uwagę, iż wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych na tym skrzyżowaniu jest niezbędne również z punktu widzenia jednego z podstawowych dokumentów strategicznych miasta, czyli Strategii zrównoważonego rozwoju transportu. Przyjęto w niej zasadę wyznaczania przejść naziemnych w miejscach, gdzie obecnie funkcjonują podziemne, a liczba tak wyznaczonych przejść jest jednym ze wskaźników sukcesu w jej realizacji – argumentuje Sulmicki.

Przykładów na potwierdzenie swoich słów stowarzyszenie nie szuka daleko. - Jak pokazał oddalony o 50 m przykład z drugiej strony placu, wyznaczenie przejścia dla pieszych nad przejściem podziemnym jest rozwiązaniem, na którym korzystają wszyscy. Piesi i rowerzyści są bezpieczniejsi, nie muszą bowiem przedzierać się przez jezdnię na dziko, zaś warunki jazdy kierowców nie ulegają zmianie. Co najwyżej mogą ulec poprawie dzięki zachęceniu większej liczby osób do korzystania z transportu publicznego lub poruszania się pieszo, co przekłada się na mniejszy ruch na drogach i mniejsze korki – podsumowuje.

Co na to ZDM? - To nie jest tak, że boimy się tego jak diabeł święconej wody. Nie ma jednak na razie na to środków - odpowiada Sobieraj. Jak tłumaczy, przebudowa takiego skrzyżowania, tak by powstało tam docelowe przejście dla pieszych, to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Prace na placu mają zakończyć się pod koniec maja.

wp/roody

Źródło zdjęcia głównego: zielone mazowsze

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wynik śledztwa policjantów z Centralnego Biura Śledczego i Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV to zatrzymanie 16 osób podejrzanych o wprowadzenie do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy. To kolejne uderzenie w gang w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w którym występuje łącznie 126 podejrzanych.

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

Źródło:
PAP

41-latek włamywał się do remontowanego ośrodka dla dzieci i kradł zamontowane elementy nowej instalacji elektrycznej. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali go na gorącym uczynku. Usłyszał szereg zarzutów i został tymczasowo aresztowany.

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż po majówce, 6 maja, ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Mieszkańcy stolicy mają czas na zabranie głosu do 30 czerwca.

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Młody mężczyzna napadł na bank w podwarszawskich Ząbkach. Według ustaleń policji groził pracownikom przedmiotem przypominającym broń, zabrał gotówkę i uciekł. Próbował schronić się na Mazurach. Nie udało się.

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Rudzienko w powiecie mińskim. Około godziny 4 nad ranem kierowca, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, uderzył w drzewo. Auto zaczęło płonąć, mężczyzna nie żyje. Policja przekazała, że kilka godzin wcześniej otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny. Teraz służby sprawdzają, czy to on kierował samochodem.

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie widać końca sporu o wybór rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej zarzuca ministrze zdrowia ingerowanie w autonomię uczelni i zapędy autorytarne. Rektora krytykuje zaś za "wygłaszanie prywatnych opinii" za pośrednictwem oficjalnej strony WUM.

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Choć miał być lotniskiem tymczasowym, 29 kwietnia obchodzi swoje 90. urodziny. Tak wtedy, jak i dziś, Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. W prasie z 1934 roku zachwycano się jego rozmachem i nowoczesnością.

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP